DOAS HİSSESİNİN KAZANÇ ORANINA, AYRINTILI YORUM

doğuş otomotiv doas hisse senedi borsa
doğuş otomotiv doas hisse senedi borsa

Bugünün Mühim haberleri konusunda DOAS HİSSESİNİN KAZANÇ ORANINA, AYRINTILI YORUM başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz

Doğuş Otomotiv yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentisi olan 93mn TL ve bizim beklentimiz olan 97mn TL net kar rakamının üzerinde, 124mn TL net kar açıkladı.  Şirket 2019’un aynı döneminde 69mn TL net Zarar etmişti.  

Şirket; net satış gelirlerindeki belirgin artış, borçlanma faizleri ve kredi kur farkı giderlerindeki gözle görülür düşüşle azalan finansman giderleri sayesinde bu çeyrekte 124mn TL’lik net kar rakamı elde etmiştir. Ayrıca Şirket’in 1Ç20’de toptan Araç satışlarında yıllık bazda %87’lik artış elde ettiğini (1Ç20: 25.205 Adet, 1Ç19: 13.504 Adet) ve özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kaleminden de 51,9mn TL’lik gelir yarattığını da belirtmekte Yarar var. Ek olarak; Doğuş Otomotiv, piyasa beklentisi olan 3,531mn TL’nin altında bir sonuçla 3,181mn TL net satış rakamı (1Ç19: 1,809mn TL) açıklamıştır. Net satış tutarı ise geçen senenin aynı dönemine göre %75,9 artış göstermiştir.

DOAS’ın 1Ç19’da elde etmiş olduğu %14.1’lik brüt kar marjı, 1Ç20’de 1.0 yp düşüş göstererek %13.1 seviyesine gerilemiştir. Şirket’in model satış mixindeki değişiklikler ve EUR/TL paritesindeki yükselişler, Şirket’in maliyet tarafını Menfi yönde etkileyerek brüt karlılıkta düşüşe Neden olmuştur.

DOAS, 1Ç19’daki %6.0 (109mn TL) FAVÖK marjının 2.2 yp üzerinde, %8.2 FAVÖK marjı ve 260mn TL FAVÖK açıklamıştır. FAVÖK ve FAVÖK marjı tarafında 1Ç20 için piyasa beklentisi sırasıyla 230mn TL ve %6.5 iken, bizim beklentimiz ise 262mn TL ve %7.5 idi.

2020 Beklentileri: Şirket, 2020 yılı için beklentilerini korumuş; ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle Temmuz ayında beklentilerinde revizyona gidebileceğini belirtmiştir. Şirket, 2020 yılında yurtiçi perakende pazarının 620-630bin Adet bandında olmasını beklerken, Doğuş Otomotiv markalı Araç satışının ise 70-80bin Adet (Skoda Dış) seviyesinde olmasını beklemektedir.

DOAS’ın 2020 yılı yatırım harcaması hedefi ise 160-170mn TL seviyesinde. Şirket, aynı zamanda yılın ilk çeyreğine kıyasla 2. çeyrekte, Covid-19 pandemisinin Menfi etkisinin daha belirgin olabileceğini paylaşmıştır. Ancak; yılın ikinci yarısında salgının Menfi etkilerinin azalmaya başlayacağı beklentisiyle otomotiv sektörüne yönelik iç talepte meydana gelebilecek canlanmanın ve Avrupa otomotiv pazarında gözlemlenecek iyileşmenin, Pay üzerinde Müspet Etki yaratacağını öngörmekteyiz.

Ayrıca; faiz indirimlerine devam eden TCMB’nin oluşturduğu düşük faiz ortamının Pay üzerinde Müspet Etki yaratmasını beklemekteyiz.

DOAS için 1Ç20 sonuçlarının ardından önerisi “Al” olarak revize edip hedef fiyatımızı 14.10 TL olarak yorumlanıyor… 

DOAS’ın 2020 yılında kar payı ödemesi yapmayacağını da hatırlatmaktayız. Şirket’in açıklamış olduğu finansal sonuçlara ve yılın ikinci yarısında otomotiv sektöründe canlanma beklentilerimiz neticesinde piyasanın 1Ç20 sonuçlarına kısa-orta vadede pozitif tepki vereceğini düşünüyoruz.

Pay, 2020T 5.4x FD/FAVÖK ve 6.1x F/K rasyolarıyla alım satım yapıyor. (Şeker Yatırım) 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1700 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*