Dışsatım İklimi Endeksi ekimde değişmedi

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dışsatım İklimi Endeksi ekimde değişmedi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye imalat sektörünün Anne ihracat pazarlarındaki Etkinlik koşullarını ölçen İstanbul Endüstri Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü Dışsatım İklimi Endeksi, ekimde eylül ayına göre değişim göstermeyerek 50,3 düzeyinde gerçekleşti.

İSO Türkiye İmalat Sektörü Dışsatım İklimi Endeksi’nin ekim ayı sonuçları açıklandı.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre, İSO Türkiye İmalat Sektörü Dışsatım İklimi Endeksi, ekimde bir önceki aya kıyasla değişmeyerek 50,3 oldu.

Eşik Kıymet olan 50’nin üzerinde ölçülen endeks, Türk imalat ihracatçılarının talep koşullarında sınırlı bir iyileşmeye işaret etti. Ekim ayında ihracat iklimindeki iyileşme, eylüldeki ile aynı düzeyde ve Nihayet 6,5 yılın en düşük hızında gerçekleşti.

– Almanya ve Birleşik Krallık’ta ekonomik aktivite hafif düşüş kaydetti

Türk imalat sektörü ihracatının yaklaşık yüzde 17’sini oluşturan Almanya ve Birleşik Krallık’ta eylül ayında olduğu gibi ekimde de ekonomik aktivite hafif düşüş kaydetti. Almanya’daki zayıflıkta, üretimin sert bir şekilde düşmeye devam ettiği imalat sektörü belirleyici oldu. İtalya ve İspanya gibi Başka bazı Avrupa ülkelerinde ise ılımlı büyümenin devam ettiği gözlendi.

Kuvvetli ve önceki aya kıyasla daha yüksek oranda üretim artışı sağlayan Fransa görece sağlıklı bir görünüm sergilerken, bu Durum kısmen imalat Endüstri üretiminin büyüme bölgesine geçmesinden kaynaklandı.

Başka ülkelerde imalat sektörünün durumu daha az Umut verici oldu. Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da üretim azalma kaydetti. Hollanda’da Nisan 2013’ten beri ilk kez düşüş gerçekleşirken, Polonya’daki gerileme Nihayet 10 yılın en yüksek oranında kaydedildi.

– Çin’de büyüme hızı Nihayet 6 ayın en yüksek düzeyinde

ABD’de ekonomik aktivitenin Genel olarak önceki aydakine yakın düzeyde büyümesiyle ekim ayında da talep koşulları ılımlı iyileşme gösterdi. Bununla birlikte büyüme ivmesi yaklaşık Nihayet 3,5 yılın en zayıf düzeyinde kaldı.

Daha pozitif performans sergileyen ülkeler arasında ise Çin ve Rusya yer aldı. İmalat sektöründe yaklaşık Nihayet 3 yılın en Kuvvetli üretim artışını kaydeden Çin’de büyüme hızı Nihayet 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Rusya’da ise ekonomik aktivite Kuvvetli şekilde ve mart ayından beri gözlenen en yüksek oranda arttı.

Ekonomik aktivitedeki genişlemenin Nihayet 22 ayın en yüksek hızına ulaştığı Suudi Arabistan, talepteki artışın Esas kaynağı olmaya devam etti. Türk imalat sektörü ihracatının Çok sınırlı bir bölümünü oluşturan Nijerya ve Uganda olmak üzere bazı Sahraaltı Afrika ekonomilerinde de Kuvvetli üretim büyümesi kaydedildi.
 

Dışsatım İklimi Endeksi ekimde değişmedi / Zenpara Ekonomi Haberleri Kategorisi altında yayınlanmıştır.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 850 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*