“Diş çürükleri Çok kiloya Neden olabilir”

Bugünün Mühim haberleri konusunda “Diş çürükleri Çok kiloya Neden olabilir” başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Çürükler, Kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına da yol açabilir.

Doktor Öğretim üyesi Özge Gürbüz, diş çürükleri olan bireylerde çiğneme fonksiyonun tam olarak gerçekleştiremeyeceğine bu yüzden de besinlerin sindirilmesinde yaşanacak sorunların Çok kiloya Neden olabileceğine dikkati çekti. Doktor Öğretim üyesi Gürbüz, “Diş çürükleri insan sağlığını tehdit ettiği kadar sosyal alanda da insanları Menfi etkiliyor” dedi.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Diş Tedavi bölümünde Doktor Öğretim üyesi olarak çalışan Özge Gürbüz, Gövde sağlığını Menfi etkileyen çürük dişlerin kiloyu da etkilediğini söyledi. Dr. Gürbüz, genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin diş yüzeyinde kalmasıyla çürüğün meydana geldiğini belirterek “Diş çürüğü çoğunlukla dişin sert dokusu olan mine, onun altındaki kemiğin ve kimi zamanda kök yüzeyini örten sement dokusunun yıkılması olayıdır. Genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin diş yüzeyinde uzun süre kalmasıyla oluşur. Ağızda var olan bakteriler bu Besin artıkları ile beslenir ve bu mikroorganizmalar yardımıyla zamanla çürüğe uygun bir ortam gelişir. Bir süre sonra bu ortam dişin sert dokularında yıkıma Neden olup diş çürüklerine Neden olur” diye konuştu.

BÖBREK VE-KARACİĞER SORUNLARINA YOL AÇABİLİR

Ağırlıklı olarak karbonhidratlı yiyecekler tüketenlerin, tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıkları olanlar ve ağız hijyeni kötü bireylerde diş çürüklerinin rahatça oluşabileceğini ifade eden Doktor Öğretim üyesi Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Çok sayıda kişide gördüğümüz diş çürükleri insan sağlığını tehdit ettiği kadar sosyal alanda da insanları Menfi etkiliyor. Çürükler bulundurdukları mikroorganizmalar ve oluşturdukları lezyonlar sebebiyle; Kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir. Diş çürükleri olan bireylerde çiğneme fonksiyonu tam ve iyi olarak gerçekleştirilemeyeceğinden besinler düzgün çiğnenmeden yutulur, Çok kiloya Neden olabilir.”

ÇÜRÜĞÜ TEMİZLEYEN BESİN YOK

Bazı besinlerin veya karışımların çürüğü temizlediği görüşüne katılmadığını belirten Dr. Gürbüz, “Maalesef oluşmuş bir diş çürüğünü Art döndürüp temizleyecek herhangi bir Besin Var değil. Ama diş çürüğünü engelleyici besinler var. Mesele süt, yoğurt ve peynir diş sağlığımız için Mühim besinler. Bu besinler içerdikleri yüksek orandaki kalsiyum ve fosfat ile dişleri korur ve çürük oluşumunun önüne arkada bırakır. Bazı antioksidan içecekler antibakteriyel özellikleri sebebiyle diş ve diş eti sağlığına iyi gelir. Çürüğü engellemek için dişler günde 2 Kez doğru bir teknikle fırçalanmalı. Her akşam diş fırçalandıktan sonra diş ipi veya Ara Surat fırçalarıyla dişler arası bölgeler de ayrıca temizlenmeli ve ardından hiçbir Besin tüketmeden yatılmalı. Diş hekimi kontrollerine düzenli olarak gidilmeli. Yemeklerden sonra dişler fırçalanmalı. Aşırı asitli ya da yapışkanlı yiyecek ve içeceklerden Irak durulmalı” dedi

“Diş çürükleri Çok kiloya Neden olabilir” / Zenpara Haberler Kategorisi altında yayınlanmıştır.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*