Diğerleri : Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerikada-Asgari-Ücret-Başlık-Resim
Amerikada-Asgari-Ücret-Başlık-Resim

Bildiğiniz gibi asgari ücret hükumetler tarafından yıllık olarak belirli dönemlerde belirlenen, iş ve işçi vasfına bakmaksızın çalışana ödenecek en az tutarı belirtir.

Türkiye’de 2019 yılı için asgari ücret tutarları brüt 2,558 TL, net 2,020 TL olarak belirlendi. Bu tutarlara göre asgari ücret geçen yıla göre yüzde 26.05 arttı. 2018 yılına göre yüzde 26.05 artış gösteren asgari ücret miktarı beklentinin altında kalsa da 2018 yılında uygulanan 1,603 lira‘lık ücrete kıyasla artış oranı tatminkar seviyelerde olmuştur.

Ülkemizde yasal çalışma süresi günde 8 saat ve haftada 40 saattir. 4857 sayılı İş Kanununun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır. Buna göre, haftanın altı günü çalışılan bir iş yerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat olacaktır.

Haftalık 45 saatlik çalışma ayda 180 saat anlamına gelir. Ülkemizde 2019 yılı asgari ücreti olan 2,020 TL için ise saatlik 11,22 TL asgari ücret ödeneceği anlamına geliyor. Dolar bazında saatli çalışmaya bakarsak eğer (USD/TRY = 5,40) ülkemizdeki işçinin bir saatte kazandığı asgari ücret tutarı $2.07 dolar. 

Peki Amerika’da asgari ücret ne kadar?

Amerika’da asgari fiyat saatlik olarak ve eyalet bazında farklılaştırılarak uygulanıyor. Amerika’da federal hükumetin 2018 senesi için uygulanmasını istediği asgari ücret$7.25 dolar. Başka bir deyişle Türk Lirası olarak söylersek takriben 39 lira.

Asgari ücretin federal hükumetin izah ettiği $7.25 dolar olarak uygulandığı Texas eyaletinde asgari ücretle McDonalds şubesinde kasiyer olarak çalışan Amerikalı bir işçi, haftada 40 saat ve ayda 160 saat çalıştığı takdirde, $1.160 dolar başka bir deyişle 6.300 lira aylık alacak. Bu rakam ülkemizin tam 3 katı gibi görünse de, söz gelimi Texas’ta bulunan Houston şehrinde ayda elinize geçen $1.160 dolar ile açlık sınırında dolaşırsınız.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de asgari ücret uygulaması eyaletlere göre farklılık gösteriyor. 

Federal hükumet, asgari ücret rakamını izah ederken, eyalet hükumetlerini bu asgari ücret meblağını uygulayıp uygulamamakta veya değişik meblağda uygulamakta serbest bırakıyor. Bir takım eyaletler, hükumetin izah ettiği asgari fiyat meblağını aynen uygularken, kimileri bu meblağın çok daha üstünde uygulayabiliyor. Bir takım eyaletler ise ya hiç uygulamıyor, veyahut hükumetin izah ettiği meblağın altında oranlarla asgari ücretin uygulanabileceğini hükmediyor. Bu da tamamiyle, eyaletlerdeki ekonomik vaziyet ve patron lobilerinin eyalet hükumetleri üzerindeki baskıları ile belirleniyor diyebiliriz.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de asgari ücretin eyaletlere göre dağılımını aşağıdaki harita üzerinde görebilirsiniz.

Asgari ücret haritasından görebileceğiniz üzere, ekonomik aktivitenin yoğunlaştığı eyaletlerde asgari ücret daha yüksek uygulanabiliyor. Sözgelişi Kaliforniya’da saatlik asgari fiyat $11.00 dolarken, Wyoming eyaletinde $5.15 dolar olarak uygulanıyor.

Amerikada en düşük asgari ücret ne kadar
Amerikada en düşük asgari ücret ne kadar

Amerika’daki asgari ücretin eyalet bazında farklılaşmasını gösteren yukarıdaki haritada, sarı renk ile işaretlenmiş olan eyaletler, merkezi hükümetin izah etmiş olduğu saatlik $7.25 dolar asgari fiyatı uygulamaktadırlar. Yeşil renkte işaretlenmiş olanlar ise $7.25 dolardan daha yüksek asgari fiyat uygulayan eyaletleri göstermektedir. Kırmızı renkte işaretlenmiş olanlar  ise asgari fiyatın $7.25 dolardan düşük veya hiç uygulanmadığı eyaletlerdir.

Amerika’daki asgari ücretin eyaletlere göre farklılaşmasını ülkemize uyarlarsak, İstanbul gibi iş gücünün yoğun, hayatın pahalı olduğu yerlerde asgari fiyat devletin izah ettiği rakamın üzerinde uygulanabilirken, söz gelimi Şırnak gibi iş gücüne katılımın az ve hayatın görece daha ucuz olduğu yerlerde asgari fiyat daha düşük uygulanabilir. Böylelikle iş adamları, personel fiyatlarını düşürmek için bu bölgelere yatırım yapmayı düşünebilirler.

Fakat ülkemizde asgari ücret merkezi olarak belirlenirken, İstanbul’da da Şırnak’ta da aynı uygulanıyor. Ancak, devlet Şırnak’a yatırım yapan işadamını SOSYAL GÜVENLİK KURUMU primlerini düşürerek, veyahut bazı başka avantajlar sunarak teşvik etmeye çalışıyor. Başka bir deyişle, Türkiye’deki bir işçinin cebine hangi şehirde çalışırsa çalışsın aynı asgari fiyat girerken, iş adamının fiyatları yatırım yaptığı şehrin teşviklerden yararlanmasına göre değişebiliyor.

Amerikada Asgari Ücretin Yıllara Göre Değişim Grafiği
Amerikada Asgari Ücretin Yıllara Göre Değişim Grafiği

Yukarıda yer alan grafik Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücretin uygulanmaya başladığı 1938 senesinden bu yana değişimini gösteriyor.

Mor renkli çizgi, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki asgari fiyat meblağını gösterirken, mavi renkli çizgi ise 2017 ücretlerine göre tertip etmiş reel asgari fiyat meblağını gösteriyor. Başka bir deyişle, asgari ücretin enflasyon karşısındaki değişimini bu grafikle görebiliriz. Bu bir nevi alım gücü grafiğe de diyebiliriz. Söz gelişi bugün AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de asgari ücret $7.25 dolarken, 1970 senesinde $2 dolar düzeyinin altındaydı. Fakat aynı tarihte, $2 doların alım gücü bugünün $10 dolarına eşitti.

Başka bir deyişle asgari fiyatlar çalışan Amerikalı bir işçinin hayat kalitesi 1970 senesinde, bugüne göre daha iyiydi. Daha da kolaya indirgersek, bugün saatlik asgari fiyatla 7 ekmek alabilen bir işçi, o vakit ki asgari ücretle 10 ekmek alabiliyordu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de asgari ücret yukarıdaki yazıdan da anlayacağınız üzere ülkemizde uygulanan asgari ücret tutarından yaklaşık 20 kat daha fazladır.


Ayrıca Bakınız : Hangi Para Birimi Daha Değerli


Ayrıca Bakınız : Yatırım Yapmadan İnternetten Para Kazanmanın 10 Yolu


Ayrıca Bakınız : Franchising Nedir? Ne Anlama Geliyor?


Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Para Kazandıran Hobiler


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans


Zenpara hakkında 1007 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*