Depremleri önceden bilen Prof. Dr. Şener Üşümezsoy korkunç depremin nerede olacağını açıkladı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Depremleri önceden bilen Prof. Dr. Şener Üşümezsoy korkunç depremin nerede olacağını açıkladı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Marmara bölgesinin güneyi, Gemlik Körfezi çevresinde Zerzele beklediğini açıkladı.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un yakın zamanda beklediği depreme ilişkin değerlendirme şöyle:

17 Ağustos sonrası Körfezde kırılan fayın yönü Cenup Marmara’ya İmralı Mudanya’ya doğru gidiyor.

99’da Körfezde kırılan fayın en Batı ucu Yalova’yı biraz geçmektedir ve ondan sonra ise 99 depreminde 3. günde olan artçılar Esenköy’de bir odakta oğul yapmıştır. Bu da bu fayın bu depremden stres yüklenen fay olduğunu gösteriyor. Yani Yalova Çınarcık Esenköy ve Armutlu Hattına doğru giden bir fay söz konusudur. Bu hattın Şimal kesimi 1894’te kırıldığı için üzerinde büyük bir stres söz konusu değildir.  99 depreminde de Hersek Burnu’yla Yalova arasındaki kısım düşük bir atımda kırılmıştır. Dün Mudanya açıklarına olan Zerzele fayın Çınarcık’tan Armutlu yarımadasındaki kenarı takip ederek İmralı’ya doğru giden bir kolla, ikinci bir kol ise Mudanya açıklarından Bandırma’ya doğru giden bir fay söz konusudur. Bunlar 17 Ağustos sonrası batıya doğru Şimal Anadolu fayının Marmara’daki devamıdır. Yoksa ısrarla söylediğimiz gibi Adalar’dan geçen sarı çizgilerle gösterdiğimiz hat Şimal Marmara Kıyı fayıdır. Keza Çınarcık çukurunun Cenup kenarında da sarı çizgilerle gösterilen kesim de Esas olarak Çınarcık çukurunun açılması döneminde çalışmış, söz konusu gün aktivitesini yitirmiş faylardır. Al çizgiler aktif faylar olarak Şimal Anadolu fayıyla birlikte çalışan faylardır.

1-20201122002140.jpg

Bu haritada daha iyi gözüken bu Durum, Gemlik körfezinin Mudanya açıklarında olan dün depremin olduğu yeri göstermektedir. Ve Yalova Çınarcık Esenköy Bozburun hattı boyunca İmralı’nın güneyine uzanan fay ve o faya verev gelen Armutlu’dan Gemlik Körfezi’ne uzanan Başka bir fay 17 Ağustos sonrası Şimal Anadolu Fayının batıdaki devamını oluşturmaktadır. Güneyde bir kol ise Gemlik Körfezi’nin içinden geçerek Bandırma’ya doğru uzanmaktadır. Bu iki fay birlikte de çalışabilir, Ayrı ayrı da çalışabilir. Potansiyel olarak tarihte 1766 depreminin birinci -Mayıs- Depreminin bu fay üzerinde olduğu düşüncesini taşımaktayım. Çınarcık çukurunun Cenup kenarındaki Şimal Anadolu fayının kolu ise 1894’te kırıldığı için, 99 depreminden sonra hemen kırılmamıştır.  Ama bu fayın güneye doğru bükülen kesimi ise 1999 17 Ağustos’tan 3 gün sonra bir Zerzele oğulu toplamış, bu nokta Esenköy’de yer almaktadır. Esenköy’den Güneydoğuya doğru uzanan faylarda Devamlı depremler burada yer almaktadır. Dün de Mudanya açıklarında olan Zerzele kendini hatırlatmıştır. Sarı çizgilerle gösterilen faylar Marmara Denizi açılırken gelişen faylardır. Kırmızılar ise Şimal Anadolu Fayıyla çalışan yanal atımlı fay sistemidir. 

Bu haritada Marmara Denizi’nde Şimal Anadolu fay sisteminin kolları görülmektedir. Kuzeybatı Marmara’da Batı Marmara fayı, Silivri Çukuru Tekirdağ çukuru ve Saroz’a giden kol Yunanistan’a doğru uzanmaktadır. Bunun Şimal Marmara’daki kırılmayan tek fayı olarak bu faya verev gelen, çatal bir kol olan Silivri çukuru Kumburgaz fayıdır. Başka kol ise Doğu Marmara fayı dediğimiz Körfezden başlayıp Yalova Çınarcık’tan Armutlu yarımadasının Kuzeybatı kesiminden güneye doğru uzanmakta ve İmralı’nın güneyinden Cenup Marmara Fayı’na bağlanmaktadır. Cenup Marmara Fayı ise Gemlik Körfezi’nin batısından başlayıp Mudanya açıklarından Bandırma’ya doğru uzanmaktadır ve Bandırma’dan da, Bandırma’nın güneyinden Sarıköy fayı olarak devam etmektedir.  

2-20201122002140.jpg

Burada sarıyla gösterdiğimiz kesimler ise Marmara Denizi’nin açılma dönemindeki çöküntü faylarıdır. Yani Tekirdağ çukurunu, Silivri çukurunu ve Çınarcık ve Kumburgaz Çukuru ve İmralı çukuru gibi çukurları oluşturan Marmara Denizi’nin açılma dönemindeki çalışmış olan faylardır. Ve artık ÖLÜ FAYLARDIR. Suskun faylardır. Kırmızıyla gösterilen faylar ise Şimal Anadolu Fay sisteminin Marmara Denizi içerisindeki çalışan kollarıdır. Doğu Marmara dediğimiz Körfez’de 1999’da fay kırılmış, Çınarcık çukurunun güneyindeki Yalova Çınarcık 1894’te kırılmış, Buna karşılık güneybatıya giden kesim Armutlu yarımadasını çevreleyen Esenköy İmralı fayı 17 Ağustos sonrası Şimal Anadolu fayının devam eden koludur. Başka kol ise Bandırma Mudanya hattı olarak görülmektedir. Şimal Marmara’da kırılmayan fay olarak haritada görülen Kumburgaz çukurundaki fay hattıdır. Buna karşılık Cenup Marmara’da Çınarcık Güneybatısı’a doğru uzanan kol 17 Ağustos sonrası Stresle yüklenmiş koldur. Yalova’yla Çınarcık çukurunun Cenup kenarındaki kesim ise 1894’te kırıldığı için 17 Ağustos sonrası kırılarak bir Zerzele yaratmamıştır.
Dünki Zerzele de dikkatlerimizi 17 Ağustos sonrası fayının devamı olan Esenköy, Armutlu, İmralı, Mudanya hattına dikkatlerimizi çekmektedir. Burada Devamlı depremler olagelmektedir. 

Dün olan depremler, bize riskin Adalar fayında değil, güneyde; Yalova Çınarcık Bozburun veya Bandırma Mudanya fay hattında olduğunu gösterdi. 17 Ağustos Depremi’nin fayının devamı Çınarcık’tan Mudanya’ya doğru uzanıyor. Bu da Marmara’daki risk taşıyan Başka bir fay hattı. Biri Kumburgaz Fayı, Diğeri Çınarcık Mudanya hattı. Yani Doğu Marmara fayının en ucu ve Cenup Marmara fayı. Gemlik Mudanya Bandırma fayıyla bağlantılı çalışabilir.

3-20201122002140.jpg

Şimal Marmara’da ise Batı Marmara fayı 1912’de Silivri Tekirdağ ve Saroz Batı sırtı kırılmış. Bunun devamı olarak Yunanistan’da 2014’te kırılan hat var. Ama kırılmayan kesim olarak yalnızca Kumburgaz çukurundaki ters fay. Batı Marmara Şimal Anadolu fayının bitiminden sonraki çatallı dallarından biri.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*