Depremde Hayat üçgeni nedir ve nasıl oluşturulur?

Depremde Hayat üçgeni nedir ve nasıl oluşturulur? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

İzmir’de meydana gelen depremin ardından Hayat üçgeninin ne olduğu ve nasıl oluşturulduğu sosyal medyada konuşulmaya başlandı. Peki Hayat üçgeni nedir ve nasıl oluşturulur? İşte detaylar…

4 yaşındaki Ayda Gezgin Canlı olarak çıkarıldı. Ayda, enkazda Hayat üçgeni pozisyonunda bulundu. Peki Ayda’yı 91 saat boyunca enkazdan sağ kalmasına Neden olan Hayat üçgeni nedir?

Hayat ÜÇGENİ NEDİR?

Hayat üçgeni, deprem anında uygulanabildiği durumda Yıkıntı altından sağ çıkmamızı sağlayacak en Mühim deprem önlemlerinden biri. Evlerimizin içinde hayatta kalacağımız kadar büyüklükteki boşluklara Hayat üçgeni denir.

Hayat ÜÇGENİ NASIL OLUŞTURULUR?

Deprem anında yapı içindeyseniz; Kesinlikle panik yapılmamalıdır. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan Irak durulmalıdır. 

– Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK

– Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN

– Düşmemek için sabit bir yere TUTUN

2856559-810x458.jpg

Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır. Balkona çıkılmamalıdır. Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır. Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.

Telefonlar acil Durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır. Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır. Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek Baş ve boyun korumaya alınmalıdır.

Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.

Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.

Başka güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak Yapı daha Evvel tespit edilen yoldan Hemen terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.

Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında ve ya yanında; koridorsa ise duvarın yanına Hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile Baş ve boyun korunmalıdır.

Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan Irak durulmalıdır.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2446 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*