DenizBank’ta Hisse devri tamam (Ruslar’dan Dubaililer’e satış)

DenizBank'ta hisse devri tamam (Ruslar'dan Dubaililer'e satış)

DENİZBANK SATIŞ SÜRECİ

DenizBank‘taki Rus Sberbank hisselerinin Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates NBD‘ye devriyle ilgili işlemler tamamlandı.

Hisselerinin Çağ sürecini nihayetlendirecek imza töreni, bankanın Genel merkezinde gerçekleştirildi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, imza töreninde yapmış olduğu konuşmada, 2012 yılından bu yana hissedarı oldukları Rusya’nın bankacılık devi Sberbank’ın söz mevzusu gün itibarıyla bankadaki hisselerini Yine bölgesinin en Önemli müesseselerinin başlangıcında gelen Emirates NBD’ye devrettiklerini söylemiş oldu.

“Bu salonda sizlerle bir tek bir Hisse devrine değil, Türkiye adına bir gurur tablosuna, bununla birlikte finans sektöründe benzeri olmayan bir rekora da şahitlik ediyoruz.” diyen Ateş, dünya dengelerini sarsan Güç ve tecim savaşlarının yaşandığı, bununla birlikte bölgenin Nihayet aşama Duygulu, ekonominin ise sıkıntılı dönemden geçmiş olduğu bir süreçte, bankanın hisselerinin 4. kez el değiştirdiğine dikkati çekti.

22 YILDA 4 SATIŞ

Ateş, DenizBank’ın, 22 Yıl içinde halka arzla beraber 4 satış Gözlem etmiş bir kurum bulunduğunu açıkladı. Bu süreçlerin tümünde hissedarların DenizBank adını korumak mevzusundaki kararlılığının finans sektörü tarihinde bir örneğinin daha bulunduğunu sanmadığını söyleyen Ateş, şöyleki devam etti:

“1997’de Sıkıntılı Tüm ortaklık ile süregelen, 2004’te halka açılma ile 25 bin ilave hissedarımızla tanışmamızla devam eden, peşinden 6 Yıl Dexia ve Nihayet olarak 7 Yıl Avrupa’nın en köklü ve büyük bankalarından Sberbank çatısı altında süregelen yolculuğumuzda, her yeni hissedarımızla, Gözlem ettiğimiz her yeni kültür ve kurumsal yapı ile daha da güçlendik, yenilendik, öğrendik. Kim bilir bu yüzden ‘dinamik ve çevik banka’ olarak kalmayı başardık.

SBERBANK’LA GEÇEN 7 YIL

Hakan Ateş, Sberbank çatısı altındaki 7 senelik süreçte bankanın etken büyüklüğünün yüzde 301 artışla 52,4 milyar TL’den 210 milyon TL’ye, kredi hacminin yüzde 291 artışla 142,8 milyar TL’ye ve mevduat toplamının yüzde 335 yükselişle146,3 milyar TL’ye ulaştığını söylemiş oldu.

Aynı dönemde istihdamın 11 bin 382 kişiden 14 bin 426’ya çıktığını belirten Ateş, “Sonucunda hissedarımızın bizlere 2012’de emanet etmiş olduğu 5,2 milyar TL’lik özkaynağı söz mevzusu gün itibarıyla 16,8 milyar TL’ye ulaştırarak, bununla birlikte bankacılığın Türkiye’nin en uç köşelerine kadar erişilebilirliği için sektöründe şube sayısını artıran sayılı bankalar içinde yer alarak benzerine azca rastlanır bir performans ortaya koyduk. Sberbank, bu sonuçlar ışığında DenizBank’ı birlikteliğimiz süresince Vatan dışındaki en büyük ve Kıymetli aktifi olarak tanımladı” şeklinde konuştu.

“Nihayet 10 YILDA HER ALANDA PAZAR PAYIMIZI ARTIRDIK”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Nihayet 10 yılda her alanda pazar paylarını artırdıklarını ve Ağırbaşlı gelişme yakaladıklarını belirtti.

Aralık 2009’da sektördeki mevduat paylarının yüde 2,2 iken, Haziran 2019’da bu oranı yüzde 3,8’e yükselttiklerini ifade eden Ateş, aynı dönemde toplam kredilerdeki paylarının yüzde 4,2’den yüzde 5,1’e çıktığını söylemiş oldu.

Ateş, Ziraat alanında da Önemli adımlar attıklarını, sektör paylarını yüzde 8,2’den yüzde 12’ye yükselttiklerini söyledi.

Kredi kartı alanında da pazar paylarını artırdıklarına dikkati çeken Ateş, kredi kartı adedinde paylarının yüzde 3’ten yüzde 6,8’e, kredi kartı hacminde de paylarının yüzde 1,7’den yüzde 6,4’e ulaştığını dile getirdi.

“ZARURİ HİSSE DEVRİ SÜRECİ”

Hakan Ateş, DenizBank’ın başarıya ulaşmış performansına Rağmen zaruri Hisse devri sürecine girildiğini, bunun sebeplerinin Sayın Igor Kolomoyskiy tarafınca anlatıldığını belirtti.

Başka taraftan Emirates NBD’nin Türkiye’ye olan ilgisini ise uzun senelerdir gerçekleştirdiği yatırımlardan bildiklerini söyleyen Ateş, ortalama 20 aylık bir süre zarfında her üç kurumun Etkinlik gösterdiği ülkelerdeki resmi Onay süreçlerinin tamamlanmasıyla nihayet söz mevzusu gün resmi Hisse devrinin gerçekleştiğini dile getirdi.

“MENAT BÖLGESİNDE BÜYÜYORUZ”

Emirates NBD Reis Yardımcısı ve İdari Direktör Hesham Abdulla Al Qassim da DenizBank’ın, Emirates NBD ailesine yeni üyesi olarak iştirakı vesilesiyle söz mevzusu gün burada bulunmaktan dolayı oldukça mutlu bulunduğunu söylemiş oldu.

Emirates NBD’nin Oldukca büyük bir olgu olan sinerjinin şu demek oluyor ki iki büyük ve köklü kurumun iyi mi başarıyla bir araya gelmiş olarak sektörün yolunu açacak bir Güç merkezi oluşturduğuna dair Oldukca parlak bir örneği teşkil ettiğini özetleyen Qassim, Emirates NBD’nin tarihçesine ilişkin şu detayları verdi:

“Emirates NBD’nin kökleri Haziran 1963 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kurulan ilk ulusal banka olma özelliği taşıyan National Bank of Dubai’ye dayanıyor. Emirates NBD, 2007’de National Bank of Dubai ve Emirates Bank International’ın birleşmesiyle şu demek oluyor ki bir anlamda BAE’nin ikinci ve dördüncü en büyük bankalarının bir araya gelmesiyle etken büyüklüğü anlamında bölgenin en büyük bankalarından biri olarak kuruldu. Bu birleşme süreci Tüm taraflar için Oldukca Önemli bir sinerji sağlayarak her iki tarafın da tam potansiyelini ortaya çıkartmış ve bölgenin bankacılık kompozisyonu içinde Önder bir kurum oluşturmamıza Muavin olmuştur.”

Qassim, Nihayet on yılda, Emirates NBD’nin Orta Doğu, Şimal Afrika ve Türkiye bölgesinde (MENAT) yer edinen kilit stratejik pazarlarda giderek büyüyen bir ayak iziyle kendisini gerçek bir Ortadoğu başarı hikayesi olarak tesis ettiğini belirtti.

Sinerjiye olan inançlarını devam ettirerek, Mısır’da BNP Paribas’ı satın alıp bölgesel temsil güçlerini Önemli seviyede arttırdıklarına dikkati çeken Qassim, kısa sürede Suudi Arabistan’da da 20 ek şube açma onayı aldıklarını açıkladı.

Qassim, böylece bölgenin en Önemli pazarlarında yerlerinin daha da sağlamlaştırmayı başardıklarını belirterek, “İlaveten, Hindistan, Singapur, İngiltere, Çin ve Endonezya’daki faaliyetlerimiz de Emirates NBD’nin MENAT bölgesindeki en Önemli tecim koridorlarında var olmasına İmkan sağlıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE İÇİN 2 MİLYAR DOLAR FİNANSMAN LİMİTİ

Hesham Abdulla Al Qassim, Emirates NBD’nin senelerdir Türkiye’nin büyümesi ve gelişimi yolunda çeşitli kurum ve finansal kuruluşlara finansman ve fon yaratma desteği elde eden bir kurum bulunduğunu söylemiş oldu.

Temsilcilik ofisini açtıkları 2018 yılına kadar fizyolojik varlık göstermemelerine Rağmen, kendileri için eleştiri Memleket konumunda olan Türkiye’de, Nihayet 5 Yıl içinde Türk şirketleri ve finans kuruluşlarına 2 milyar doları aşkın finansman limitleri sunduklarını belirten Qassim, şöyleki devam etti:,

“Türkiye ise MENAT bölgesinde bankacılık alanında Önemli bir oyuncu olma çabamız adına gelişme yolculuğumuzun bir sonraki aşaması için Oldukca yerinde bir tercih oldu. Türkiye, Doğu ve batının kesişme noktasında hızla büyüyen bir Iktisat olup Emirates NBD için oldukça Önemli bir gelişme fırsatı sunuyor. Ek olarak BAE ile köklü bir tecim ve yatırım ilişkisine de haiz. Nitekim BAE, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biriyken, Türkiye de BAE’nin en büyük tecim ilişkisine haiz ilk on tecim ortağından biri konumunda. Birçok önde gelen BAE şirketi Türkiye’ye etken olarak yatırım yapmakta. Türk şirketleri de Dubai Metrosu genişletme ve Abu Dhabi Internasyonal Havayolu Genişletme benzer biçimde BAE’nin yüksek profilli projelerinde içeriyor. MENAT bölgesindeki ülkeler içinde Önemli seviyede tecim ve işletme faaliyeti Var. Sadece yalnızca birkaç banka bölgesel olarak varlığını gösterebiliyor. DenizBank ile Emirates NBD bunu değiştirmeyi hedefliyor.”

Qassim, sıkıntılı zamanlarda dahi karlılığını istikrarlı seviyede koruyarak Etkinlik alanı ve itibarını artırmı�� ve önde gelen bir Türk bankacılık grubu konumuna erişmiş DenizBank benzer biçimde bir ortak bulmaktan Nihayet aşama memnun olduklarını söylemiş oldu.

DenizBank’ın faaliyetlerine ve büyümesine Var markası altında Emirates NBD’nin tam desteğini de alarak devam edeceğini dile getiren Qassim, konuşmasını şöyleki tamamladı:

“Denizbank’a Emirates NBD ailesine ‘Hoş geldiniz’ derken, inovasyon ve hizmet anlamında MENAT bölgesinin önünü açacak bankacılık alanında Güçlü bir yapı oluşturmak için ortak uzmanlıklarımızı, kaynaklarımızı ve insan sermayemizi bir araya getirmeyi heyecanla bekliyoruz. Müşterilerimizi hizmet yolculuğumuzun merkezinde tutmaya devam ederken çalışmalarımızı ve uzmanlığımızı Nihayet teknoloji finansal hizmetler sunmak suretiyle birleştirmek için can atıyoruz. Nihayet olarak, Emirates NBD adına bu işleme destek olan süreçte rol almış her insana teşekkür ederim. DenizBank yönetim ekibine de Oldukca büyük teşekkürler. Beraber başarılarla dolu bir yolculuğa çıkmayı umuyoruz.”

İŞTE SATIŞA İLİŞKİN DETAYLAR (GERİ SAYIM: MAYIS 2018)

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1661 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*