Dengeli Bütçe nedir?

Dengeli Bütçe Nedir
Dengeli Bütçe Nedir

Dengeli Bütçe nedir : Genel  olarak devlet bütçelerinde kurulan dengeli bir bütçe, harcamaların gelirlere eşit olması ve işletme için bir açık yaratmaması icap ettiğini öngören bir finansal plandır.

Dengelenmiş Bütçe Ne Anlama gelir?

Dengeli bütçenin tanımı nedir?  Terim çoğunlukla devlet harcamalarına ve programlarına atıfta bulunurken kullanılır. Bunu bile kırmak için bir hükümet planı şeklinde düşünebilirsiniz. Tüm  gelirler  toplandıktan ve  harcamalar  ödendikten sonrasında, hükümetin sıfır geliri kalmıştır. Bankada fazladan bir nakit fazlalığı yok. Aynı şekilde, yıl sonunda fazladan para borcu olduğu bir açığı yok. Gelirleri eşit harcamalar.

Dengeli bütçeler çoğu zaman devamlı olarak değerlendirilir. Tahminlerin doğru olup olmadığını idrak etmek için ilerlemeden ilkin, ilerlemeyi seyretmek için ve iş döngüsünden sonrasında başarı göstermiş olup olmadığını görmek için değerlendirilirler.

Kurultay’deki birçok bütçe şahinleri, Federal Hükümetin her yıl kitaplarını dengelemesini ve senelik açık vermemesini gerektiren dengeli bir bütçe değişikliğini korumak için çaba sarfediyor. Açıkçası bu hemen hemen olmadı.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Cem bir finans öğrencisidir ve okuldan sonrasında  öteki üniversite öğrencileri için bütçe düzenlemek ve üretmek için parasız yardım teklifinde bulunmuştur . Öğrencilerin kolejin ilk senesinde, yiyecek ve eğlence harcamalarını hafife alma eğiliminde olduklarını duydu. Birçok talebe parasız kalır ve birinci derslik yıllarının bitiminden ilkin ebeveynlerinden yada arkadaşlarından borç almak zorundadır. Bunun olma riskini azaltmak için Cem , harcamalarını ve gelirlerini doğru bir halde değerlendirme ve sıfır tabanlı bir bütçe oluşturmalarını ister  .

Yiyecek harcamalarını yönetmek için, her ödeme süreci zarfında yiyecek için para ayırmalarını ve bu parayı bir tek yiyeceklere harcamasını, başka bir şey yapmama emirini verir. Ek olarak, aynı şeyi eğlence için de yapmalarını ister.

Şimdi iki sorunlu alanlar çözüldü. Dönem başına averaj kazançlarından durağan(durgun) maliyetleri çıkardıktan sonrasında, iki harcama ile haiz oldukları esnekliği belirleyebilirler. Sonunda, ikisinin eşit olmasını sağlayarak toplam gider miktarını ve toplam gelir miktarını yansıtan bir bütçe oluşturur. Gelen paranın tamamı harcamalara tahsis edildi. Daha çok para harcanmadı ve fazladan harcamayı finanse etmek için ek bir borç gerekmez.

Özet Tarif

Dengeli Bütçeyi Tanımla:  Dengeli bütçe, bir finansal planın nakit girişleri ve harcamalarının eşit olduğu ve işletmenin borçlanmasına niçin olmayacağı anlamına gelir.

Zenpara hakkında 934 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*