Defter Tutma Nedir?

defter tutma nedir muhasebe sözlük zenpara
defter tutma nedir muhasebe sözlük zenpara

Defter Tutma Nedir : Çoğu zaman kayıt tutma denilen Defter tutma, işlemleri ve kayıtları muhasebe parçası olan  iş etkinlikleri  muhasebe sisteminde günlük girişleri şeklinde. Başka bir deyişle, defter tutma, verilerin bir muhasebe sistemine girilmesi anlamına gelir. 

Bu, fizyolojik bir defter defterinde manuel olarak yada Quickbooks benzer biçimde bir muhasebe programında elektronik olarak yapılabilir.

Defter Tutma Ne Anlama gelir?

Her şey bir yana muhasebe ilkeleri  doğru ve eksiksiz kayıtlar güvenmek, defter tutma vakıf muhasebe bulunduğunu. Muhasebecilerin bir çok süre analitik beceriler kullanımı ve sistemdeki bir çok muhasebe bilgisinin kaynağından beri ticari etkinlikleri kaydederken çağrıları yargılamaları gerekir.

Defter Tutmaya Örnek

Analitik beceri gerektiren iş vakasına güzel bir örnek, bir aracın ticaretini yapmaktır. Muhasebeci işlemi gözden geçirmeli ve eski vasıta ticaretinin ne kadar kıymetli bulunduğunu ve yeni vasıta için ödenen fiyatı belirlemelidir. Ek olarak, yeni satın alma için herhangi bir kredi gerekip gerekmediğini ve devir için ne kadar nakit ödendiğini de öğrenmelidir.

Görebildiğiniz benzer biçimde, muhasebeciler genel olarak muhasebe prensipleri ve GAAP hakkında iyi bir anlayışa haiz olmalıdır   . İş vakası değerlendirdi edildikten sonrasında, muhasebeci bir hale getirir  günlük girdisi  de  genel muhasebe  eski vasıta ve ilişkili birikmiş amortisman kaldırmak ve geçiş yürürlükteki herhangi kazanç yada kayıplarının ile yeni vasıta satın kaydetmek için.

Bir vakası çözümleme etme ve işlemi muhasebe sisteminde kaydetme işleminin tamamı, iyi bir defter tutma örneğidir. Muhasebe ve defter tutma bir çok süre birbirinin yerine kullanılır, sadece bu yanlış. Muhasebe, bir muhasebe sistemindeki işlemleri kaydetmekten fazlaca daha geniş bir tanımlamaya haizdir.

Ek olarak Bakınız : Muhasebeci nedir?

Muhasebe, kaydedilmesi ihtiyaç duyulan vakaları tanımlamak, bu olayların işlemlerini kaydetmek ve bu işlemlerin etkilerini şirket içindeki ve dışındaki kişilerle paylaşmak için kullanılır. Görebildiğiniz benzer biçimde, defter tutma, geniş kapsamlı muhasebe tanımının yalnız ufak bir kısmıdır.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*