Dans Eğitim Merkezi Açmak – İş Fikri / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Dans Eğitim Merkezi Açmak – İş Fikri

Dans Kursu Açmak

Dans eğitim merkezi açmak, günümüzde oldukça popüler ve karlı iş fikirlerindendir. Çünkü; özellikle yeni kuşak insanlar dans etmeyi Çok sever. Uzmanlar, dans etmenin insanı psikolojik açıdan rahatlattığını belirtmektedir. Peki sizde yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, bu sektöre yatırım yapmak ister misiniz?

Bir dans eğitim merkezi açıp başarılı hale getirmek için gerekli Kabiliyet ve vasıflara sahip misiniz? Bütün bunlar için yanıtınız evet ise, dans eğitim merkezinizi açmak için araştırmalara ve planlamalara başlayabilirsiniz.

Hayallerinizdeki dans eğitim merkezini nasıl açabilirsiniz?

Dans Eğitim Merkezi Açmak İçin Neler Yapmalısınız?

Bir dans eğitim merkezi açmanın 4 Anne kriteri vardır.

Bunlar;

 • Dekorasyon
 • Müzik sistemi
 • Dans eğitmenleri
 • Kullanılacak aksesuarlardır.

Ayrıca, dans eğitim merkezi açacağınız işletmede, hangi Tür dansları öğreteceksiniz ve hedef kitleniz kimler olacak? Bunları da belirlemeniz gerekir. Tek bir dans üzerinden mi eğitim vereceksiniz yoksa karma danslar planınızda yer alacak mı?

Dans eğitim merkezi açmak için öncelikle almanız gereken bazı izinler var. Türkiye Dans Sporları Federasyonu’ndan yeterlilik belgesi almanız gerekiyor. Ayrıca federasyonun Hususi spor salonları talimatına da uymanız gereklidir. Dans eğitim merkezinizi açmak için dilekçeniz ile Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü’ne de başvurmanız Mecburi. İşletme ruhsatını alabilmeniz için de Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkârlar odalarından kayıt belgenizin bulunması Koşul.

Hangi işi yapmak için atılım yapacak olursanız olun, o işte bilgi birikiminiz veya bir uzmanlığınız olmadıktan sonra, işi uzun süreli idame ettirmeniz Güç olabilir. Bu yüzden eğer bir dans geçmişiniz veya dans türlerine karşı bir ilginiz varsa, Çok daha iyi bir merkez kurup, kazanç elde edebilirsiniz.

Dans Eğitim Merkezi Maliyeti ve Kazancı

Dans eğitim merkezi açmanın maliyeti; konumuna, kira bedeline, kullanılacak sistem ve aksesuarlara, çalışacak personel sayısına bağlı olarak değişmektedir. Bir Kent merkezinde 25-60 Bin TL gibi fiyat aralığında harcama yaparak, kendi dans eğitim merkezinizi kurabilirsiniz.

Görüldüğü üzere dans eğitim merkezi açmak için, Çok yüksek paralar gerekli değildir, çünkü Çok Çok bir ekipman gerekliliği yoktur. Dans eğitim merkezinizdeki kazancınız, Öğrenci sayısına ve verdiğiniz derslerin niteliğine göre değişir. Ayrıca pilates ve yoga gibi ek dersler verecekseniz, ücretleri buna göre belirlenir. Ortalama birkaç aylık çalışma sonrasında, aylık 10 Bin TL kazanç elde edebilirsiniz. Öğrenci sayınız arttıkça, kazancınız artacaktır. Bunun için iyi bir Denetim listesi hazırlamalısınız.

Dans Eğitim Merkezi Denetim Listesi

Bir Denetim ve Denetim listesi oluşturmak, işi iyi yürütmek açısından oldukça önemlidir. Dans eğitim merkezi açmak için ilk yapmanız gereken, yapacağınız işlere dair bir Denetim listesi hazırlamak olmalıdır. Eğer bir dans geçmişiniz yoksa ilk yapmanız gereken; profesyonel dans stüdyosunda Rasat yapmanız olmalıdır. Daha sonra;

 • Üstleneceğiniz roller için hazırlanmak
 • Topluluğunuzda bir Ad oluşturmak
 • Dans stüdyosu için iş planı yapmak
 • Dans eğitim merkezi konumunu bulmak
 • Sistemlerinizi ve süreçlerinizi geliştirmek
 • Stüdyo alanınızı ayarlamak
 • Dans eğitim merkezi personelinin işe alınması
 • Pazarlama faaliyetleri
 • Organizasyonu başlatmak

Dans Eğitim Merkezinde Çırak Olmak

Girişimci kişiler genelde sevdikleri bir işi yaptıklarında daha Çok başarılı olurlar. Dans eğitim merkezi açmaya karar verenlerin de, işi yapmaya karar vermelerinde, Devamlı gittikleri dans eğitim merkezi büyük rol oynamaktadır. Bir dans eğitim merkezi kurmanın en iyi yolu aslında herhangi birinde çalışmaktır.

Gittiğiniz bir dans eğitim merkezi varsa, bir süre yanlarında çalışmak için talepte bulunabilirsiniz. Ya da bir dans eğitmeninden kendisine rehberlik edip edemeyeceklerini sorun. Dans eğitim merkezinde gönüllü olarak çalıştığınızda, işlerin her açıdan nasıl yürütüldüğünü görme imkânınız olacaktır. Bu ayrıca sizi, dans işindeki Mühim zorluklara ve bunların nasıl çözüldüğüne dair ipuçları da verecektir.

Özellikle şu hususları not alın;

 • Hangi sorunlar oluşur ve nasıl çözülür?
 • Paranın girişi ve çıkışı
 • Personelin oynadığı farklı roller
 • Dans eğitim merkezi pazarlamayı nasıl ele alıyor?
 • Dans eğitim merkezinde müşteriler ve çocuk öğrencilerin velileri ile nasıl iletişim kuruluyor?
 • Normal dans hizmetinin yanında başka ne gibi hizmetler verilebilir?

Daha da önemlisi, bu dönemde işin tadını çıkartmaya bakın. Bir dans eğitim merkezi açmak, dans sevginizi daha geniş bir kitle ile paylaşmanın harika bir yoludur. Ancak bu iş herkes için uygun değildir.

Dans Eğitim Merkezinizde Alacağınız Roller için Hazırlanın

Dans eğitim merkezinin sahibi olarak, koreografi ve öğretim derslerinin ötesinde farklı roller üstlenmeniz gerekecektir. Bu rollerden bazıları;

Dans Eğitim Merkezi Yöneticisi

Programların ve günlük aktivitelerin sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız. Ne istediğinizi, neyin iyileştirilmesi gerektiğini iletebilmenizi ve personelinizin hedeflerinize odaklanmasını sağlamalısınız.

Akıl Hocası

Her gün, çalışanların ve öğrencilerin kendilerinin üstlenmesini beklediğiniz çalışma ahlakını ve tavrını somutlaştırmalısınız.

Girişimci

Stüdyonuzu açtığınız andan itibaren çalışmanız hız kesmeden devam edecektir. Yeni stüdyo planları geliştirmeye devam edeceksiniz. Bir girişimci olarak pazarlama, topluluk erişimi, etkinlik koordinasyonu, Alıcı hizmetleri ve daha fazlasına katılmak zorundasınız.

Dans Eğitim Merkezi İçin İş Planı Oluşturmak

Dans eğitim merkezi iş planınız, iş hedeflerinizin ve bu hedeflere nasıl ulaşmayı planladığınızı ortaya koyan bir belgedir. İstikbal yıllar için sağlam temeller oluşturur.

İş planınız:

 • Yönetici özeti
 • Şirket tanımı
 • Pazar araştırması
 • Ürünler ve servisler
 • Finansal projeler
 • Pazarlamaya Genel Nazar

Eğer bir iş planı oluşturmak hakkında bir bilginiz yoksa uzman kişilerden iş planı oluşturma konusunda yardım alabilirsiniz.

Dans Eğitim Merkezi İçin Doğru Konumunuzu Bulun

İşletmenizin nasıl çalışacağı ve finansal planlamanız hakkında iş planınızı oluşturduktan sonra, sıra eğitim merkeziniz için uygun konumu bulmaya geldi. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Lokasyon- Hangi şehirde ya da yerde eğitim merkezinizi açacağınız.
 • Ödeyeceğiniz kira bedeli
 • Ulaşım

Dans eğitim merkezi açıp iyi gelir elde etmenin en Mühim unsuru, merkezin açılacağı yerin konumudur. Belirleyeceğiniz konum, lokasyon açısından Kuvvetli olmalı, ulaşım güçlüğü çekilmemeli ve kira bedelinin Çok aşırı yüksek olmaması, işinizdeki durumunuzu belirler.

Konumuz, merkezi bir yerde olursa, Çok daha iyi sonuçlar alırsınız. Öğrencilerinizin pek çoğunun çalışan kesim olacağını ya da çocuklarını dans dersi sırasında izlemek isteyen velilerin de gelebileceği bir ortam ayarlamanız gerekir. Çalışan öğrencileriniz için, işten çıkıp gelebilecekleri saatlerde Derslik açmaya İtina gösterin.

Dans Merkezinin Esas Gereksinimleri

Bir dans stüdyosunun kendisine ait gereksinimleri vardır.

Lobi, ofis alanı, depolama alanı, banyolar, ebeveynler için bekleme odası, perakende alanı, dans sınıfları gibi alanların yeterli sayıda olması gerekir. Ayrıca müşteriler için ayrı, personel için ayrı tuvaletler olmalıdır. Ve mümkünse müşteriler için duş alanı Çok faydalı olabilir.

Ayrıca aşağıdaki hususlar da ihmal edilmemelidir:

 • Yeterli Araç park yeriniz var mı?
 • Dans eğitimi için gelen öğrencilerin, özellikle çocukların güvenliği sağlanabiliyor mu?
 • Görünürlüğünüz yeterli mi?
 • Görünür bir yerde olmak, kira açısından biraz pahalı olabilir ancak daha Basit işinizi pazarlama imkânı sağlarsınız.

Dans Salonlarının Dekorasyonu

Her dans çeşidinin kendine has bir dekorasyonu vardır. Mesele bir sınıfta sadece bale dersleri verecekseniz, büyük boy aynalar ve bale bariyerlerinin salonda olması gereklidir. Dans derslerinde Devinim halinde iken kayma ve düşmeleri önlemek için, döşemelerin buna göre yapılması gereklidir.

Ayrıca ek olarak yoga ya da pilates dersleri verecekseniz, salonun bunlara göre düzenlenmesi gerekir. Bir de dans temalı heykeller, tablolar ve aksesuarlar dekorasyonunuzun Mühim parçalarıdır.

Dans Eğitmenleri ve Başka Personel

Dans eğitim merkezinizin en Mühim bir başka unsurları da dans eğitmenlerinizdir. Dans eğitmenleriniz, alanlarında uzman ve sertifikalı eğitmenler olmalıdır. Dans eğitmenlerinizi ilanlar yoluyla bulabilirsiniz. Çalışabileceğinizi düşündüğünüz eğitmenlerinizle sözleşme imzalamanız gerekir.

Dans eğitim merkezinizde çalışacak Başka personel ise, idari personel ve temizlik işlerinden sorumlu kişilerdir. İdari personel, Bütün kayıt işlemlerinizi yapar, müşterilerle ilgilenir ve sorunlarını sizin adınıza çözer. İşletmenizin Devamlı temiz olması da önemlidir. Bu yüzden Devamlı olarak temizlik personeli bulundurmanız, her ders arasında sınıfların temizliğini de yaptırmanız gerekir.Zenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Dans Eğitim Merkezi Açmak – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*