Covid 19 Testi Nedir? Çeşitlerini ve Nasıl Yapıldığını biliyor musunuz?

Covid 19 Testi Nedir Çeşitlerini ve Nasıl Yapıldığını biliyor musunuz
Covid 19 Testi Nedir Çeşitlerini ve Nasıl Yapıldığını biliyor musunuz

Covid-19’un ikinci dalgasının kendini göstermeye başladığı şu günlerde hepimiz merak ettiği üç soru kafamızı kurcalıyor. Birincisi; evde coronavirus testi yapan özel hastaneler var mı? İkincisi; varsa evde korona testi ücreti ne kadar? Üçüncüsü; özel sağlık kuruluşlarında korona testi (PCR) ücreti ne kadar?

COVID-19 PCR Testi

TESTİ NEDEN YAPTIRMALIYIM?

PCR testi, herhangi bir semptomu olmasa bile COVID-19 virüsünü taşıyan kişilerin en erken evrede belirlenmesini sağlamaktadır.

 • Kendinizde veya Yakınlarınızda COVID-19 Şüphesi PCR testi ile hastalığın tanısının erken evrede konulması; sizin ve sevdiklerinizin tedavi, izolasyon ve önlem sürecinin erken başlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Ameliyat Öncesi Cerrahi bir operasyon ya da girişimsel bir işlem öncesi hem kendinizin hem de sağlık ekiplerinin güvenliği açısından PCR testi yaptırmalısınız.
 • Yurt Dışına Çıkış Öncesi Yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız bazı ülkelere giriş için zorunlu olan PCR testlerinizin sonuçlarını en kısa sürede alabilirsiniz.

COVID-19 Antikor Testleri (IgM/IgG)

TESTİ NEDEN YAPTIRMALIYIM?

COVID-19 antikor testleri ile Koronavirüsü geçirmiş ya da belirtisiz olarak atlatmışsanız, bağışıklık durumunuzu öğrenebilirsiniz

 • Bağışıklık Seviyenizi Kontrol EdinIgM: Hastalığı geçirmekte olan ve henüz semptomları yeni başlamış kişilerin tespit edilmesini sağlamaktadır.
  IgG: Hastalığa karşı bağışıklık kazanmış kişileri belirleyerek, daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde iş ve sosyal yaşamlarına dönmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Plazma ile Umut OlunCOVID-19 tablosu ağır seyreden hastalara, daha önce virüsü geçirmiş ve antikor geliştirmiş kişilerden alınan plazma ile tedavi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.
 • PCR ve Antikor testlerini birlikte yaptırabilirsinizElisa ve benzeri yöntemlerle yapılan antikor testlerinin hassasiyet ve doğruluğunun, hızlı antikor testlerine göre daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Laboratuvarlarımızda uygulanan Elisa benzeri duyarlı ve özgüllüğü yüksek yöntemlerin PCR ile birlikte kullanılması da doğru tanı şansına katkıda bulunmaktadır.

  PCR ile IgM / IgG antikor testleri birlikte yapılarak hastalık ve evresi belirlenebilmektedir.

Covid-19 (Coronavirüs) Test Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizdeki özel ve kamu sağlık kuruluşlarında Covid-19 (Coronavirüs) tanı, teşhis ve tedavisi için 3 farklı test yapılmaktadır. Bunlar;

 • PCR Testi
 • Antikor Testleri (IgM)
 • Antikor Testleri (IgG)

Ülkemizde yapılan bu 3 farklı corona testinin sonuçları virüsle ilgili bizlere farklı bilgiler sunmaktadır.

PCR Testi

PCR testi virüslerin genetik yapısını tespit eden moleküler bir tanı ve antijen testidir. COVID-19’a yakalanan ve virüsü aktif olarak taşıyan kişilerin belirlenmesini sağlar.

Antikor Testleri (IgM)

IgM antikor testi erken evre antikor testidir. IgM + sonuç vermesi, vücudun virüse karşı savaş vermeye başladığını ve devam eden COVID-19 hastalığını gösterir.

Antikor Testleri (IgG)

IgG antikor testi geç cevap antikor testi olarak tanımlanmaktadır. IgG + sonuç vermesi, COVID-19’a karşı bağışıklığın geliştiğini gösterir.

(Corona Virüs) Test Türleri ve Çeşitleri Nelerdir? Farkları Nedir?


SIKÇA SORULAN SORULAR

 • PCR testi nasıl yapılır? Burun ve boğazdan, ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır.
 • PCR testi güvenli mi? PCR testi COVID-19 için bugün bilinen en güvenilir tanı testidir. Hızlı tanı testleri, koronavirüs açısından hızlı bir şekilde sonuç verse de PCR testine göre daha az duyarlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin hızlı test sonuçları negatif olsa bile, PCR testi ile teyit alınması önerilmektedir.
 • Antikor testi nasıl yapılır? Antikor testi koldan kan alınarak çalışılmaktadır.
 • Antikor testleri güvenli mi? Elisa ve benzeri yöntemlerle yapılan antikor testlerinin hassasiyet ve doğruluğunun, parmaktan alınan hızlı antikor testlerine göre yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu testlerin, PCR ile birlikte kullanılması da doğru tanı şansını artırabilmektedir.
 • PCR ve Antikor testleri arasındaki farklar nelerdir? PCR bir Antijen testidir ve kişinin hasta olup olmadığını ortaya koymaktadır, akut olarak enfeksiyonun varlığını gösterir.
  PCR testinin amacı mümkün olan en kısa sürede pozitif vakayı yakalamak ve kişinin durumuna göre erken evrede tedaviye başlamaktır veya bu kişileri hızlı bir şekilde toplumdan izole etmektir.

  Antikor testleri ise kişide oluşan antikorları, daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini, virüsle mücadelenin hangi döneminde olduğunu ve bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterir.
  IgM antikorları, virüs bulaştıktan sonra ilk iki hafta içerisinde semptomların görülmeye başlaması ile birlikte, bağışıklık sisteminin erken evre yanıtını göstermektedir.
  IgG tipi antikorlar en erken 15’inci gün pozitif çıkmakta ve COVID-19’a yol açan virüse karşı vücudun bağışıklığını göstermektedir.
 • Hangi Test Ne Zaman Pozitif Sonuç Verebilir? PCR test kiti ve IgM/IgG antikor testlerinin enfeksiyonun başlangıcından (-14. gün) ve semptomların ilk görüldüğü zamana (0. gün) göre virüsü tespit edebileceği zaman dilimlerini aşağıda görebilirsiniz.
Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*