Çin’de yeni bir virüs ortaya çıktı! Dünya alarma geçti haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Çin’de yeni bir virüs ortaya çıktı! Dünya alarma geçti haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Korona virüs salgını Bütün dünyada etkisini göstermeye devam ederken, Çin’den gelen Nihayet dakika haberi dünyayı alarma geçirdi. ABD’li araştırmacılar, hayvanlardan insanlara geçen farklı bir virüsün Neden olabileceği potansiyel yeni bir salgın konusunda İkaz yaptı. Yarasalardan domuzlara geçen “SADS-CoV” adlı virüsün hava yoluyla insan solunum organlarında, karaciğerlerde ve bağırsaklarda çoğalabildiği belirtildi.

Dünya alarma geçti! İnsanlara da bulaşıyor

Bilim insanları 2016 yılından beri Çin’de domuzları enfekte eden ve hayvanlarda şiddetli ishal ve kusmaya Neden olan bir korona virüs türünün insanlara bulaşabileceğini kanıtladıklarını açıkladı.

Yarasalardan domuzlara geçen “SADS-CoV” adlı virüsün hava yoluyla insan solunum organlarında, karaciğerlerde ve bağırsaklarda çoğalabildiği belirtildi.

ABD’de North Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, 2016’dan beri Çin’de domuzları enfekte eden ve şiddetli ishal ve kusmaya Neden olan bir koronavirüs türünün insanlara yayılabileceği konusunda uyardı.

Solunum organlarında, karaciğerde ve bağırsakta çoğalabiliyor

Zenpara’de yer alan habere göre, SADS-CoV adlı verilen virüsün yarasalardan geldiği ve hayvancılık endüstrisi nedeniyle domuzlara yayıldığı düşünülüyor. Ancak Şimal Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, SADS-CoV’nin hava yolu ile yeni tip korona virüs pandemisine Neden olan SARS-Cov-2’ye benzer bir şekilde insanlarda, solunum organları, karaciğer ve bağırsak hücrelerini enfekte edip kopyalayabildiğini gösterdi.

Kovid-19’la aynı aileden

SADS-CoV, Kovid-19’a Neden olan küresel salgının sorumlusu SARS-CoV-2 ile aynı virüs ailesine mensup, ancak farklı bir tür. Spesifik olarak, SADS-CoV r “alfacorona virüs”, SARS-CoV-2 ise bir “betacorona virüs” olarak adlandırılıyor.

Bulaşma riski araştırılıyor

Çalışmanın yazarı ve epidemiyolog Ralph Baric, ‘Birçok araştırmacı, Kovid-19, SARS ve MERS gibi beta korona virüslerin yol açtığı hastalıklara odaklanıyor. Ancak alfa korona virüsler göz ardı ediliyor. Aslında alfa korona virüsler, türler arasında hızlı bir şekilde atlama potansiyelleri göz önüne alındığında, insan sağlığıyla ilgili daha büyük olmasa da eşit derecede tehdit oluşturuyor” ifadelerini kullanıldı.

Araştırmacılar, ayrıca SADS-CoV’nin insanlarda soğuk algınlığına Neden alfa korona virüsten, (HCoV-229E ve HCoV-NL63) farklı olduğunu açıkladı.

Profesör Baric ve meslektaşları yaptıkları çalışmada, SADS-CoV’nin domuzlardan atlayıp insan popülasyonlarına bulaşma riskini araştırdı. Bu kapsamda çeşitli sentetik insan hücre türleri virüsle enfekte edildi. Araştırmacılar, birincil akciğer ve bağırsak hücreleri Dahil olmak üzere insan hücrelerinin SADS-CoV enfeksiyonuna duyarlı olduğunu buldu.
Bununla birlikte, ekip, yeni tip korona virüsün aksine, domuz korona virüsünün akciğerler yerine bağırsak hücrelerinde daha hızlı çoğalabildiğini belirtti.

İnsanlar yeni virüse karşı çapraz bağışıklığa sahip değil

Öte yandan, Bilim insanları bulgularına dayanarak, SADS-CoV özelinde insanların, hayvan popülasyonlarından kaynaklanan korona virüslere yakalanmasını engelleyebilecek çapraz koruyucu sürü bağışıklığına sahip olmadığını söyledi.

Salgın riski oluşturuyor

Çalışmanın Başka yazarı Caitlin Edwards, “SADS-CoV, dünya çapında dağıtımı olan heterojen bir virüs grubu olan HKU2 adı verilen yarasa korona virüslerinden türedi. Bu virüsün ortaya çıkıp insan popülasyonlarını enfekte edip edemeyeceğini tahmin etmek imkansız. Ancak, SADS-CoV’nin geniş konakçı yelpazesi ile insan hücrelerinde çoğalma yeteneği birleştiğinde ortaya çıkması potansiyel bir risk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın Bütün bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Pfizer: Kovid-19 aşısı başkanlık seçimlerine yetişmeyecek

 

DSÖ: Kovid-19 tedavisinde tek etkili ilaç ‘Deksametazon’

 

Belçika korona virüs kısıtlamalarında 4. seviye alarma geçti

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*