CHP’den enflasyon açıklaması: 23 ayın zirvesi

Önemli Iktisat haberleri mevzusunda CHP’den enflasyon açıklaması: 23 ayın zirvesi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

CHP Genel Reis Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’nin son 23 ayın en yüksek enflasyon oranını gördüğünü belirtti.

CHP’li Veli Ağbaba, yazılı açıklamasında, nisan ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi.

Türkiye’de son 1,5 senedir enflasyon oranlarının çift hanelerde olduğuna işaret eden Ağbaba, son 18 aydır enflasyonun her ay arttığını kaydetti.

“Türkiye son 23 ayın en yüksek enflasyon oranını görmüş oldu.” ifadesini kullanan Ağababa, bu enflasyon oranlarının TÜİK tarafınca ayarlanan veriler bulunduğunu, pazarda, markette, manavda halkın enflasyonunun yüzde 30’lar seviyesinde görüldüğünü öne sürdü.

Ağbaba, “Ülkede halkın mutfağını her gün tehdit eden bir enflasyon canavarı ile karşı karşıyayız. Bu canavarı besletip büyüten de mevcut iktidardan başkası değildir. Enflasyon yangını her ay büyürken iktidar ise bu yangını bir tek seyretmektedir.” görüşünü savundu.

Dünyada 171 ülkenin Türkiye’den daha düşük enflasyon oranına haiz bulunduğunu aktaran Ağbaba, “Türkiye yüksek enflasyonda Avrupa’da birinci, G20 ülkeleri içinde ise Arjantin’den sonrasında ikinci sıradadır. Dünya’da ise 14. sırada yer edinen Türkiye’ye bakılırsa, 12,31 enflasyon yüzdesi ile Gine, 10,3 ile Gana ve 5,76 ile Kenya benzer biçimde ülkeler bizlerden daha düşük enflasyon oranına haizdir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada kontakt sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Hisse senetleri Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*