Çetin Ünsalan: Açlık pazarlığı başlıyor

2020'yi işsizlikten pandemik gelir yoksunluğuna kadar pek Çok farklı nedenle sefalet içinde geçiren Türk halkı, şimdi 2021'de yaşayamayacakları parayla pazarlık etmeye başlıyor.

I & # 39; ll pazarlığa gelin, Lakin sefalet üzerindeki vurguyu açmama izin verin; çünkü bunu sadece kelimeler için söylemedim. Ortalama bir vatandaşın ekonomik durumunu ortaya çıkaran Misery Index var. Dünya çapında bir endeksten bahsediyorum.

Dünya Sefalet Endeksi her Sene Düşünce kuruluşu Cato Enstitüsü tarafından duyurulur. 2014 yılında gelişmekte olan 95 Diyar arasına baktığınızda Türkiye'yi 22 yerde görüyoruz. [19659002]

Bitirelim … 2019 Dünya Misery Index # 5 Türkiye'de gerçekleşti. Dikkatinizi çekiyorum, 2019'dan bahsediyor. Yani henüz pandemi yok. İş kayıpları, artan Hayat giderleri ve pandeminin Neden olduğu düşen gelirler gibi bir Sıra sorunun etkisinden bahsetmiyoruz.

Şimdi asıl Münakaşa burada başlıyor. Bu süreçte tamamen yalnız bırakılan ve kredi dışında destek sunulmayan Türk halkının çalışan nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı asgari ücret alıyor.

Asgari ücreti küçümsemeyin. 2020'de net 2 bin 324 TL'den bahsediyoruz. Ayrıca bu gerçek asgari ücret değil. Bu rakamın yaklaşık 220 TL'si asgari geçim ödeneği. Yani daha doğru bir hesaplamayla asgari ücretin 2 bin 100 TL civarında olduğu görülüyor.

Peki ülkedeki açlık sınırı nedir? Türk-İş, Kasım ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırını 2.517 TL, yoksulluk sınırını 8.198 TL olarak açıkladı. Yani şu an itibariyle asgari ücrete sahip olan, alabilen, hala işi olan, açlık sınırının altında yaşayan Kişi. Buna salgın nedeniyle günlük 39 TL'yi ekleyin ve durumu düşünün.

Daha kötüsü ne biliyor musun? Keşke bu rakamlar cimrilikten dolayı bu seviyede olsaydı. İşveren bu rakamın en az yarısı ekleyerek vergi ve sosyal güvenlik primi ödemektedir. Diyorum Lakin aynı zamanda tartışmalı. Çünkü tahakkuk ettirilemeyen ancak tahsil edilen vergi oranı 551 milyar TL. SGK tamamen batık bir noktada. Yani yük bu durumda bile karşılanamaz.

Şimdi bu fotoğrafta asgari ücret komisyonu 4 Aralık'ta toplanacak ve 2021 asgari ücretin belirlenmesi için müzakere edilecek. Böylesine acı bir tabloda neyin müzakere edileceğini tahmin edemiyorum.

Ancak öngörülen rakamlara bakıldığında kesirler birbirinin üzerinde olmak üzere 2 bin 500 TL ile 2 bin 600 TL arasında değişen Mümkün rakamlar olduğu belirtiliyor. Yani belirlediğimiz noktada açlık sınırının altında kalacak bir vatandaşın gerçeği önümüze İstikbal.

Sorular şimdi: Birincisi, insanlar bu rakamlarla ne kadar yaşayacak? İkincisi, bu rakamı bile elde edebilen, yani bir işi olan kaç Kişi hayatta kalacak? Üçüncüsü, kaç işletme bu yetersiz rakamı bile karşılayabilecek? Bu durumda 4 Aralık'ta toplanacak komisyonun işlevini çağırmak yanlış mı?

cetinunsalan@yahoo.com

[194569005]

Çetin Ünsalan: Girişimcileri parayla batırmak

Güç, her çiftçiye ortalama bir Ev parası borçludur

Tuncay Mollaveisoğlu, derinleşen 'durgunluğu' yazdı!

CHP, bırakılan esnaf için yeni bir koruma paketi istedi açlık

@cetinunsalantv