Ceteris Paribus Nedir?

Ceteris Paribus Nedir Sözlük TDK Anlamı
Ceteris Paribus Nedir Sözlük TDK Anlamı

Ceteris Paribus Nedir :  Ceteris paribus, “öteki her şeyin eşit olması” yada “diğerlerinin eşit olması” anlamına gelen, Latin kökenli ekonomik bir terimdir.

Başka bir deyişle, münakaşanın dışındaki her şeyin durağan(durgun) tutulduğu ve mevzuyla hiçbir şeyin etkileşime girmediği varsayımı. el. Bu kavram hem iktisat hem de finans açısından önemlidir, bundan dolayı gerçek dünyada bir takım değişik değişkeni yalıtmak neredeyse imkansızdır.

Ceteris Paribus Ne Demek?

Ceteris paribus’un tanımı nedir?  Ceteris paribus, iki değişken arasındaki ilişkiyi belirleyen “öteki” faktörlerde değişim olasılığını ortadan kaldırmak için ekonomide yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir değişkenin diğeri üstündeki tesirini gösterir ve öteki değişkenleri değiştirmez.

Mesela, enflasyon , devlet borcu yada öteki para birimlerinin göreceli gücü benzer biçimde döviz kurlarını etkileyen öteki faktörlerin durağan(durgun) kalması şartıyla, yüksek faiz oranlarının kur kıymet kazanmasına niçin olması beklenmektedir  . Sadece, her şey eşit olmakla beraber, yüksek faiz oranları para biriminin kıymet kazanmasına niçin olur.

Bir örneğe bakalım.

Ceteris Paribus’a Örnek

Bu kavram çoğu zaman talep ve arz kanununa uygulanır. Eğer  tedarik  onun ağır basar belirli bir malın  talebinin peşinden CP, bu ürünün fiyatı oldukca artacaktır. Bu, talebi etkileyen herhangi bir faktörün değişmemesi koşuluyla, arzının talebin üstünde olması durumunda bir ürünün fiyatının yükselmesi anlamına gelir.

Ek olarak, bir ürünün fiyatı artarsa, bu ürüne olan CP talebi artacaktır. Mesela, petrol tutarları yükseldiğinde, tüketiciler petrol almaya yönelmezler, bundan dolayı talebi bastırırlar. Bu, talebin öteki tüm belirleyicilerinin durağan(durgun) kaldığını varsayar. Bundan dolayı, petrol tutarları yükseldiğinde, petrol için talep azalır.

Öteki bir örnek  faiz oranlarıdır. Yüksek faiz oranları tüketici harcamalarının düşmesine niçin oluyor. Bu, tüketici güveninin düşük bulunduğunu ve insanların yeni kredi almaya zorlanmadığını, bundan dolayı faiz oranlarının daha yüksek bulunduğunu, dolayısıyla borçlanma maliyetini arttırdığını varsayıyor. Bundan dolayı, CP, yüksek faiz oranları tüketici borçlanmasında düşüşe niçin olmaktadır.

Ceteris Paribus Özet Tarif

Ceteris Paribus’u tanımlayın:  Her şey eşit olan Ceteris paribus, bir teoriyi kontrol etmek ve kanıtlamak için dış ve ilişkisiz faktörlerin durağan(durgun) tutulduğunu varsayan bir kavramdır.

Notlar :

Ceteris Paribus Nedir başlıklı bu içerik Zenpara / Lügat kısmına ilişik olup, Ceteris Paribus teriminin tanımsal anlamı, değerlendirilmesi ve örnekleri işlenmiştir. İzin alınmaksızın ödev, sav ve araştırma amaçlı kullanılabilir.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*