Çek Yasası Mağdurları İçin Mücadele

çek yasası mağdurları - karşılıksız çeke hapis cezası kalksın
çek yasası mağdurları - karşılıksız çeke hapis cezası kalksın

Artık birçok kesim konu hakkında bilgi sahibi ve adım atma zamanı geldi de geçiyor.

Konuyu özetlemek gerekirse ülkemizde, dünya çapında artık uygulanmayan ve Avrupa insan hakları sözleşmesine aykırı bir yasa ve kanun bulunuyor!

5941 sayılı çek kanunu olarak bu kanun, çek borcu olan ve çeklerini ödeyemeyen kişi, kurum ve şirketlerin, karşı tarafın şikayeti üzerine icra ceza mahkemeleri vasıtasıyla karşılıksız çek bedeli kadar adli para cezası almasına ve aldığı adli para cezasını ödememesi durumunda 5 yıla kadar hapis cezasına çevrilmesine olanak sağlıyor.

Çek adını verdiğimiz kambiyo senetleri bildiğiniz üzere ticaretle uğraşan küçük esnaftan büyük şirketlere kadar birçok alanda ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Ve maalesef bazı zamanlarda çek sahibi firmalar çeklerini ödemekte zorluk çekebilmektedir.

Ülkemizde 2018 yılının ortalarında başlayan ve günümüze kadar uzanan ekonomik çalkantı birçok şahıs işletmesinin ve firmanın mali olarak zor duruma düşmesine neden oldu. Ödenmeyen hakedişler, tahsil edilemeyen faturalar ve alacaklar, konkordato ilan edip hiçbir mali ve hukuki sorumluluğu kabul etmeyen firmalar ve bunlar gibi birçok olumsuz etken firmaların ve işletmelerin mali dengesini koruyamamasına ve en son noktada çeklerini dahi ödeyemeyecek duruma gelmesine neden oldu.

5941 sayılı çek kanunu ile çekini ödeyemeyen şahıs ve firmalar alacak borç durumlarına, geçmiş ticari sicillerine ve basiretli tüccar olup olmadığına bakılmaksızın çek tutarı kadar adli para cezası ve ardından hapis cezası almaktadır.

Bu uygulama en geri kalmış devletlerde ve hukuk sistemlerinde dahi bulunmamaktadır. Şayet ekonomik bir borç yüzünden doğrudan veya dolaylı olarak hapis cezası ile kişilerin hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılması kabul edilemez bir durumdur.

En kısa zamanda 5941 sayılı çek kanunun ve bu çek kanununun ilgili tüm yasaların tamamen yürürlükten kaldırılmasını, diğer tüm ekonomik borçlar gibi çek borçlarınında icra takibi usullerine göre yapılmasını ümit ediyoruz.

Konuyla ilgili olarak Çek Yasası Mağdurları adı altında çalışma yapan grup ve üyelerinin başarılı çalışmalarının devamını ve sonuç olarak istenilen hak ve özgürlüklerinin yeniden kazanılmasını temenni ediyoruz.

Çek Yasası Mağdurları TV Yayını

29 Kasım 2020 Pazar akşamı Şule Perinçek tarafından sunulacak Ulusal Kanal yayınında ülkemizden binlerde kişinin mağdur olduğu Çek Yasası Mağdurları konu edilecek.

Siz de bu konuda mağdur olan binlerce vatandaşımızın, iş insanının ve esnafın sesine kulak vermelisiniz ve onlara destek olmak için aşağıda paylaşılan twitter bağlantısının altına küçük bir yorum yazarak beğeni bırakabilirsiniz. Unutmayın hiç kimse maddi borcu yüzünden ailesinden, sevdiklerinden ve özgürlüğünden mahrum bırakılmamalı, bu adaletsiz yasanının iptali için desteklerinizi bekliyoruz.

Borçlular ve alacaklılar açısından yaşanan sorunlar. Çekte hapis cezası ve caydırıcılık Esnafın katlanarak artan ödeme sıkıntıları ve çözüm önerileri. Küresel salgın nedeniyle alınan önlemler esnafa nasıl yansıyor. Ekonomi ve hukuk reformunun tartışıldığı bir dönemde Yeni Ufuklar

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

NOT: Sitemizde yer alan ve paylaşılan döviz çiftleri, hisse senedi, borsa ve forex ile ilgili tüm tahminler yazarların ve göndericilerin şahsi tecrübeleri sonucu oluşturulmuş kişisel görüşlerini içerir. Yazıların, yorumların ve verilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi özelliği taşımaz. Yazıların tüm sorumluluğu yazarlara aittir.

Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*