Çek Cumhuriyeti Para Birimi: Koruna Detayları

Avrupa Birliği’nin kendi parasından vazgeçmeyen ülkelerinden biri Çek Cumhuriyeti’dir. Şundan dolayı kendi ekonomisine ve parasına güveniyor. Diyar vatandaşlarının bir çok aynı görüşe haiz. Sadece, bir süre sonrasında ne olursa olsun Euro’ya geçiş yapacağı bilinmektedir. Ek olarak, lüzumlu prosedürler yapıldıktan sonrasında, ülkenin Çek Cumhuriyeti Çekya olarak anılacağını bilmelisiniz.

2004’te Avrupa Birliği’ne Aza olan Çek Cumhuriyeti, en büyük dış ana paraya ve gelişme potansiyeline haiz. gösteren ülkelerden biri. Güçlü bir dış tecim yapısına haizdir ve konum bakımından avantajlıdır. Öyleki ki, Avrupa’nın ortasında yer alır ve Çekler ülkeyi Avrupa’nın kal kalbi olarak tanımlarlar ”. Ek olarak, Başşehir Prag, Avrupa’nın en popüler ve en popüler gezinsel yerlerinden biridir. Nitelikli işgücü açısından, direkt yabancı Kapital girişi için de lüzumlu koşullara haizdir.

Yeni tarihindeki bir birim Çek koruması ekonominin gelişme ivmesi yardımıyla güçlenen bir paradır. Daha Evvel, koruma amacıyla Çekoslovakya kullanılıyordu. Ülkede makroekonomik göstergeler de istikrarlı. Nüfusun ortalama yüzde 60’ı dini inançlara haiz değil ve Avrupa’daki en büyük ateist nüfusa haiz ikinci Diyar.

Çek Cumhuriyeti Para Birimi Nedir?

Çek Cumhuriyeti Para Birimi Nedir? Çek Cumhuriyeti yüksek gelirli bir ekonomiye haizdir ve para birimi korunmaktadır. Iktisat, AB üyeliğine Rağmen kendi para biriminde kalmayı mümkün kıldı Internasyonal yasalar CZK ve sembolünün . 8 Şubat 1993’te tirajına girdiğini gösteriyor “Çek dilinde Koruna česká Çek” olarak adlandırılır

Düşük Kıymetli para birimleri içinde olan Koruna, finansal piyasalarda Güçlü ekonominin Art dönüşü ile öne çıkan bir birim haline geldi. Türk lirası Sürekli izlenmektedir.Ek olarak, ülkenin dış tecim yapısının sağlamlığı, onunla ilişkili ülkelerin para birimleri ile oluşturulan paritelerin önemini kazanmayı mümkün kılmaktadır.

Ülkenin zamanı 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Birçok imparatorluğun himayesinde olan Diyar, Birinci Dünya Savaşı sonucunda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun dağılmasından sonrasında Çekoslovakya adı altında bağımsızlık duyuru etti. Çek ve Slovak milletlerinden oluşan Çekoslovakya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında Sovyet etkisine girdi. Hemen sonra, SSCB’nin çöküşüyle ​​ Diyar parlamentosu tarafınca karar alındı ​​ve Diyar 2’ye bölündü.

1 Ocak 1993’te Çek Cumhuriyeti ile kuruldu. Çek ve Slovak milletlerinin ayrılığı. Bu tarihten sonrasında, Çekoslovakya dolaşımdan kaldırıldı ve Çek Korunası ortaya çıktı. Diyar, 12 Mart 1999’da NATO’ya ve 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne Aza oldu. Diyar ekonomisi iyi durumda olduğundan, halk Euro’ya geçmek istemiyordu. 2014 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, ülkenin ‘in yalnızca yüzde 16’ sı Euro ‘ya geçilmesi icap ettiğini düşünüyor.

Koruna nedir? Çek Korunasına İlişkin Bilgiler

1993’ten beri kullanılmış olan koruna, İngiliz Çek tacı olarak adlandırılmaktadır. Koruna kelimesini nadiren kron şeklinde görmüş olacaksınız. Taç kelimesi bununla beraber taç anlamına da gelir. Paranın resmi adı “koruna česká” olarak adlandırılırken, çoğul olduğu Zaman “kory české” olarak adlandırılır. Slav para birimi olduğundan, değişik bir Şahıs tarafınca arandığını görmek mümkündür. adlar. Alt birim halé olarak adlandırılır ve 1 coruna 100 halé’ye eşittir. Bununla beraber, söz mevzusu gün kullanılmamaktadır ve en ufak birim ülkede korunmaktadır. Bir adı Krone tır ilk İmparator Franz Joseph I tarafınca kullanıldı. İmparatorluğun 1918’de dağılmasıyla beraber Çek ve Slovak milleti Çekoslovakya’yı kurdu. Çekoslovakya, eski paranın adını elinde tutan tek halef idi ve koruna olarak bilinir hale geldi. 1920’lerin sonuna doğru, Çekoslovakya, Avrupa’daki en Güç para birimi idi.

Çekoslovakya’nın resmi kullanıcıları; Bohemya ve Moravyalı Koruna Departmanı Slovakya ve Çek Cumhuriyeti idi. Çekoslovak Devlet Bankası’nın kontrolü altındaki para birimi 10 Nisan 1919 – 1 Ocak 1993 tarihleri ​​içinde kullanıldı. Bu tarihten sonrasında, Çek ve Slovak Koraları eşit olarak değiştirildi

Para İkinci Dünya Savaşı esnasında işgal edilen Çek topraklarında da kullanılmaya başlandı. Savaştan sonrasında yenilenen coruna, 1953’te oldukça tartışmalı bir parasal düzeltim geçirdi. Çekoslovakya Komünist Partisi, ülkede ikili bir pazarın varlığını ele aldı ve temelin elverişliliğini elde eden durağan(durgun) bir pazar yarattı. Gıda. Bu pazarda, mallar 8 kat daha pahalıydı, sadece Oldukca daha kaliteliydi.

Hemen sonra 1 Haziran 1953’ten itibaren yürürlüğe giren yeni bir para reformu duyuru etmeye ve Sovyetler Birliği’nde gösterilen yeni banknotları dağıtmaya karar verdiler. Bu reformu Oldukca süratli bir halde hazırladılar ve Nihayet dakikaya kadar gizlediler. Sadece bir halde data sızdı ve vatandaşların paniklemesine Niçin oldu.

Antonín Zápotocký ülkenin cumhurbaşkanı düzeltim tarihinden önceki gece bir radyo hitabı yapmış oldu. Herhangi bir düzeltim olasılığı olmadığını söylemiş oldu ve vatandaşları sakinleştirdi. Ertesi gün, Tüm paralar eski 1500 muhafızlara kadar değiştirildi. 1 yeni güvenlik görevlisi kıymeti 5 eski güvenlik görevlisine eşittir Sigorta, devlet borçları ve Başka Tüm ticari belgeler iptal edildi. Birçok insan finansal olarak acı çekmeye başladı ve tepki gösterdi. Bunların en büyüğü Pilsen’de gerçekleşti ve 472 Şahıs tutuklandı.

En yaygın kullanılan Çek banknotları ve madeni paraları

 • 100 çekirdeği
 • 200 çekirdekli
 • 500 çekirdeği
 • 1000 çekirdeği
 • 2000 koruna
 • 1 maden koruna
 • 2 madeni koruna
 • 5 mayın koruna
 • 10 mayın koruna
 • 20 mayın koruna
 • 50 mayın koruna

1993 yılına kadar tartışmalı olan para, Ülkenin dağılmasıyla beraber yeni bir biçim kazanmıştır. Çek ve Slovak milletlerinin ayrılmasıyla kurulan, şimdi Çek Cumhuriyeti olarak malum Çek Cumhuriyeti, Çek müdafaasını kullanmaya başladı. 8 Şubat 1993 tarihinde gösterilen ilk muhafızlar eski madeni paralara yapıştırılmış pullarla kullanıldı. Sadece güvenlik amacıyla bu şekilde yalnızca 100, 500 ve 1000 koruma basıldı. Rakamlar Roma ve Arap alfabesine

İlk orjinal seri 1993 – 1994 yılları aralığında kullanılmaya başlandı. Bu seri uzun senelerden beri kullanılmaktadır. Aslına bakarsak, 21 Aralık 1994’te gösterilen 50 yosun 31 Mart 2017 geçmişine kadar kullanılmıştır. 20 Nisan 1994’te gösterilen 20 koru 31 Ağustos 2014’e kadar kullanılmaya devam etmiştir.

En Oldukca Satan Çek Korunası Pariteleri

tecim açısından bölgenin en iyilerinden biridir. Bu yüzden, Başka Diyar para birimlerinin oluşturduğu pariteleri hem yatırımcılar hem de Yerel tüccarlar izlemektedir. Bunlar içinde en Oldukca Euro ve ABD doları ile ilişkiler var. Bunların haricinde Polonya ve Çin ile yakın ilişkileri var. Polonya zlotisi ve yuan tarafınca oluşturulan döviz kurunu Yerel yatırımcılar da takip ediyor.

Şimdi, ABD doları, Euro ve Türk Lirası ile yarattığı paritelere bir bakalım:

Amerikan Doları – Çek Korunası Paritesi (USD / CZK)

Kıymet ABD dolarının koruda karşılığı ABD Doları / CZK paritesi ile ölçülmektedir. Doların baz ve korumanın karşı para olduğu paritedir. Bu yüzden, çiftin yönü dolar tarafınca belirlenir. İşlemin karı ve ziyanı koruna cinsinden hesaplanır.

USD / CZK paritesinin fiyat grafiğine bakarken; Bunun Oldukca dalgalı bir seyir izlediğini görebiliriz. Bununla beraber, 1 aylık vadede parite yükselirken, 1 senelik vadede parite görüyoruz. Bu değişik görünüm hem yatırımcıların iştahını arttırıyor hem de vadeye bakılırsa daha dikkatli işlem yapmanın lüzumlu bulunduğunu söylüyor. en yüksek düzey 14.03.2015 tarihinde 1 dolar – 26.0254 koruna olarak kaydedildi. En düşük düzey 26 Ocak 2013 tarihinde 1 dolar – 18.6272 odunda kaydedildi. Büyük bir pencereden baktığımızda, paritenin Mayıs 2014’te yükselmeye başladığını ve 1 Yıl sonrasında yatay olarak Devinim etmeye başladığını görüyoruz. Yatay kursun 1 Yıl sürdüğünü ve bugüne dek düşüş eğiliminde bulunduğunu biliyoruz.

Euro – Çek Korunası Paritesi (EUR / CZK)

AB’nin ortak para birimi Avronun korunaya karşı kıymeti . Bir süre sonrasında Euro’ya dönüşmeye zorluk çekecek ülkenin konumu, Avrupa’nın Kalbi olarak görülüyor. Paritenin yönü Avro tarafınca belirlenir.

EUR / CZK paritesinin fiyat grafiğini incelediğimizde; Ortalama 3 Yıl yatay bir seyir izliyoruz. Kısa vadeli iniş ve çıkışlar yaşansa bile, 2013 yılının sonundan nisan 2017’ye kadar 27 – 27.5 içinde değişmiş olduğu görülmektedir.

Paritenin 5 senelik grafiğine baktığımızda, en yüksek düzey 12 Ocak 2015’te 1 euro – 28,3111 koruna ile kaydedildi. En düşük düzey 1 Şubat 2018’de 1 Euro – 25,1982 odunla kaydedildi. Paritenin kısa vadede yukarı yönlü, uzun solukta ise düşük eğilimde olduğu görülmektedir. Çift, TRY bazındaki CZK karşısında. Paritenin yönü Türk lirası ile belirlenir. Yüksek işlem hacmine haiz olmayan bir paritedir. Koruna’yı çoğu zaman ülkemizdeki turistler ve iş adamları izlemektedir.

1 aylık YTL / CZK paritesine baktığımızda; aşırı dalgalanma. Hem zirvenin hem de alt tarafın kaydedildiği ay bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Uzun solukta tabloya baktığımızda, düşüş eğiliminin baskın bulunduğunu söyleyebiliriz.

5 senelik fiyat grafiğini incelerken, en yüksek düzey 15 Mayıs 2013 tarihinde 1 TL – 11.0864 koruna ile kaydedildi. En düşük düzey 11 Nisan 2018’de 1 – 4.8939 odunla kaydedilmiştir. 11 Nisan’da, Türk lirası birkaç para birimi Dış Tüm para birimleri karşısında Kıymet yitirdi. Üstün dereceli dolar 4,20 lira, avro ise 5,20 liraya terfi etti.

Çek Cumhuriyeti ekonomisine ilişkin bilgiler

Şahıs başına Ulusal geliri yüksek bir ekonomiye haizdir. Sanayi temelli bir ekonomiye haizdir ve kendi otomobillerini, tramvaylarını, metrolarını ürettiği bilinmektedir. Avrupa’daki en büyük beşinci otomobil üreticisidir ve Başka birçok sektörde ilk sıradadırlar.

Çek Cumhuriyeti; Sanayi, Ziraat, hayvancılık, ormancılık ve gezim sektörleri. Bununla beraber Avrupa ülkeleri içinde en Oldukca uranyum üreten ülkedir . Ek olarak kömür, antimon, cıva ve azca oranda petrol deposu bulundurur. Dünyaca tanınan ürünlerden biri kristal, cam işleme ve garnet. Çek bira da Oldukca Meşhur ve Pilsen şehri birçok ülkede Yerel bira adını verdi.

Tarımda toplu tarıma geçiş sebebiyle verimlilikte düşüş gösteren Diyar, Gıda ürünleri ithal etmeye başladı. En Oldukca yetiştirilen ürünler buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır ve patatesdir. Hayvancılık alanında, kümes hayvanları en Oldukca tercih edilirken, sığır yetiştiriciliği yaygındır. Küçükbaş hayvancılık yaygın değildir.

Diyar ekonomisindeki en Önemli gelir kaynaklarından biri turizmdir. Zamanı yapıları, kaleleri, köprüleri, güzel şehirleri ve Ortaçağ’dan gelen gelenekleri ile birçok turisti kendine çekiyor. Prag Kalesi, dünyanın en büyük zamanı kalelerinden biridir ve panoramik manzaraya haizdir. Dans eden Yapı en Meşhur mimarilerden biridir. Her sokağı bile güzel evleri ile turistleri cezbeder.

Ekonominin performansına baktığımızda ülkenin en yüksek gelişme şansına haiz olduğu görülüyor . İstikrarlı makroekonomik verilerin yanı sıra, dış tecim yapısının Esas değişimlerle güçlendirilmesi Önemli bir yere haizdir. Coğrafi konumu, nitelikli işgücü ve elverişli yatırım ortamıyla, yabancı Kapital girişinin ülkenin büyümesi için koşulları ihtiva ettiği bilinmektedir.

Ekonominin performansı dış Talebe bağlı olarak değişmiş olur. Sorun; 2014 senesinde Avro bölgesindeki iyileşme ekonominin Olumlu yönde gelişmesini elde etmiştir. Bu verilere bakılırsa, 2015 senesinde yüzde 5,3; 2016 senesinde yüzde 2,6; 2017 senesinde yüzde 4,9 oranında bir gelişme gerçekleşti. 2018 Beklentilerine bakılırsa, GSYH oranının yüzde 3,5 oranında artması umut ediliyor. 2019 beklentilerine bakılırsa yüzde 3 artışla 277 milyar dolar GSYİH oranı umut ediliyor.

2017 IMF verilerine bakılırsa; GSYİH oranı 213.19 milyar dolar civarındaydı. Şahıs başına düşen gelir, bundan önceki yıla bakılırsa 20.152 dolar arttı. Ülkenin büyümesinin önümüzdeki Yıl da devam etmesi umut ediliyor.

Çek Cumhuriyeti’nin Özetlemek gerekirse Tecim İlişkileri

Çek Cumhuriyeti’nin Anne tecim ortakları Almanya, Polonya, Çin Slovakya ve Hollanda. Başlıca ihraç kalemleri otomobiller, istasyon vagonları, koşu otomobilleri, Kara taşıtları parçaları, otomatik veri işleme makineleri ve birimlerdir. Başlıca ithalat kalemleri Kara taşıtları taşıtlarının, tel telefon – telgrafın elektrik teçhizatının parçalarıdır.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ilişkide başlıca ihracat ürünlerimiz; ürünler, hazır giyim, tv alıcıları, altın takı ve Ev tekstili ürünleri. İthal ürünler otomobil Anne ve Taraf Sanayi ürünleri, otomobil data işlem makineleri, elektrik devreleri ekipmanları, elektrikli cihazlar.

Türkiye, Çek cumhuriyetinin AB dışındaki üçüncü en büyük tecim ortağı. 2016 senesinde iki tecim hacmi 3 milyar 365 milyon dolara ulaştı . Aynı Yıl ihracat 804 milyon dolar, ithalat ise 2 milyar 561 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ek olarak vatanımızda 75 Çek sermayeli şirket bulunmaktadır. Firmanın Türkiye’deki Kapital yatırımlarında Çek Cumhuriyeti 18 milyon dolar civarında. [19659002] Türkiye ile Çek içinde tecim icra eden nerede ise Türkiye – AB Gümrük Birliği ve Ek Protokol hükümlerine uygun olarak yürütülmektedir. Bu yüzden ülkemiz menşeli Sanayi ürünlerine gümrük vergisi uygulanmaz . Ek olarak, birçok tarımsal ve işlenmiş Ziraat ürünü tercihli tarifelerle Çek pazarına girer.

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*