Cari işlemler verisi açıklandı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Cari işlemler verisi açıklandı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın eylül ayına göre 599 milyon dolar artarak 2 milyar 477 milyon ABD doları olarak açıklandı.

Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın eylül ayına göre 599 milyon dolar artarak 2 milyar 477 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Foreks anketinde cari işlemler Çok beklentisi 2,0 milyar dolar seviyesinde gelmişti.

Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler fazlası 5.895 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk 9 ayında cari işlemler fazlası 3 milyar 687 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 48 milyon ABD doları azalarak 867 milyon ABD dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesi kaynaklı net gelirlerin 694 milyon ABD doları artarak 4.324 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur. Altın ve enerji Dış cari işlemler fazlası ise, bir önceki yılın Eylül ayına göre 670 milyon ABD doları artarak 5.791 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 619 milyon ABD doları tutarında artarak 3.471 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 174 milyon ABD doları artarak 1.020 milyon ABD doları olmuştur. İkincil gelir dengesi fazlası 4 milyon ABD doları artarak 108 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

FİNANS HESABI

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 8 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Portföy yatırımları 144 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, Vatan dışı yerleşiklerin Pay senedi piyasasında 120 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 149 milyon ABD doları net alış yaptığı görülmektedir.

Vatan dışında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 30 milyon ABD doları net Art ödeme, Başka sektörler ise 9 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir. Başka yatırımlarda 832 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçekleşmiştir.

Başka yatırımlar altında, Vatan içi bankaların Vatan dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.479 milyon ABD doları, Vatan dışı bankaların Vatan içindeki mevduatları da 510 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.

Vatan dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 809 milyon ABD doları ve 138 milyon ABD doları net Art ödeme gerçekleştirmişken, Başka sektörler 682 milyon ABD doları net kullanım yapmıştır. Resmi rezervlerde bu ayda 29 milyon ABD doları net artış gözlenmiştir.”

Cari işlemler verisi açıklandı / Zenpara Haberler Kategorisi altında yayınlanmıştır.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1709 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*