Çalışanlara Mühim İkaz: Tehlikenin büyüğü kapıda

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Çalışanlara Mühim İkaz: Tehlikenin büyüğü kapıda başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

“Esnek çalışma” adı altında kıdem tazminatını tırpanlamayı hedefleyen Meclis’teki Kanun teklifinin bu haliyle geçmesi durumunda, çalışanların haklarını gasp eden yeni adımların yolunun açılacağı uyarısı geldi.

Kıdem tazminatına Vuruş girişiminin ilk adımı geçen hafta komisyondan geçti. “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na İstikbal. Sendikaların tepki gösterdiği teklifle, esnek çalışma adı altında 25 Islak altı, 50 Islak üstü çalışanlar kıdem tazminatı hakkını kaybedecek ve emeklilik süreleri uzayacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TBMM’ye sunulan torba Kanun teklifiyle ilgili “Pakette 25 Islak altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında ne var? Emeklilik hakkının sınırlandırılması var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var” uyarısında bulunmuştu.

Kanun teklifinin çalışanlar için daha büyük tehlikelerin kapısını açabileceğin uyarısı geldi. Çalışma hayatı uzmanı Aydınlık yazarı Yıldırım Koç, “Bu Hücum daha başlangıç. Eğer bu saldırıya gereken demokratik tepki gösterilmez ve Kanun teklifi bu biçimiyle kanunlaşırsa, önümüzdeki aylarda işçi haklarına yönelik yeni ve daha kapsamlı saldırılar gündeme İstikbal” uyarısında bulundu.

Koç’un yazısının satır başları şöyle:

“Sermayedar sınıfın talepleri doğrultusunda hazırlanıp Meclis’e sunulan Kanun teklifi önümüzdeki günlerde Genel kurulda görüşülmeye başlayacak. Kanun teklifinde yer alan dört Mühim konuda işçi haklarına 12 Eylül darbesi sonrasındaki günlerde bile cesaret edilemeyen cüretkar darbeler indirilmesi öngörülüyor.

Bazı Kişi ve kuruluşlar, bu konularda Art adım atılır ve kurban verilirse, saldırının durdurulabileceği beklentisi ve umudu içinde.

Büyük bir yanılgı içindeler.

Bu Hücum daha başlangıç. Eğer bu saldırıya gereken demokratik tepki gösterilmez ve Kanun teklifi bu biçimiyle kanunlaşırsa, önümüzdeki aylarda işçi haklarına yönelik yeni ve daha kapsamlı saldırılar gündeme İstikbal.

KIDEM TAZMİNATI ORTADAN KALKIYOR

Kanun teklifinde şimdilik 25 yaşın altında ve 50 ve daha yukarı yaşlardaki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin koşulsuz olarak kullanılabilmesi öngörülüyor. Böylece bu çalışma biçimiyle kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş güvencesi ve işe iade davası açma hakları ortadan kaldırılıyor.

Bundan sonraki adım, belirli süreli iş sözleşmelerinin 25-49 Islak grubundakiler için de kolayca kullanılabilmesi olacaktır.

‘KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA’ TUZAĞI

Kanun teklifinde tam süreli çalışmadan kısmi süreli çalışmaya geçiş teşvik ediliyor. Kısmi süreli çalışmaya geçirilmiş işçilerin işten çıkarılması durumunda Bütün çalışma süreleri için ödenecek kıdem tazminatı, kısmi süreli çalışmada aldıkları Nihayet ücret üzerinden olacaktır. Kıdem tazminatını azaltmanın yollarından biri, işçileri kısmi süreli olarak çalışmaktadır. Ancak burada bir sorun ortaya çıkmaktadır. Çok Çalışma ve Çok Sürelerle Çalışma Yönetmeliğine göre, kısmi süreli çalışan işçilerin Çok çalışma yapmaları yasaktır. Eğer bu yasak kaldırılabilirse, işçiler görünüşte kısmi süreli olarak çalıştırılacak ve ancak fiili çalışma süreleri, Çok çalışma sayesinde, tam süreli işçilerinki gibi olacaktır. Ayrıca, bazı durumlarda kısmi süreli çalışan işçilerin ücretli hafta tatili hakkı yoktur. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun 28 Aralık 2019 günü toplanan 27. Olağan Genel Kurulu’na sunulan Çalışma Raporu’nda yer alan taleplerden biri şudur: “Kısmi süreli çalışmalarda, Çok sürelerle çalışma ve Çok çalışma yasakları kaldırılmalıdır.” (s.26) TİSK’in amacı, bu imkandan yararlanarak, kıdem tazminatını düşürmek ve hafta tatili ücretinden kurtulmaktır. Önümüzdeki haftalarda yukarıda değindiğim yönetmelik değiştirilirse ve kısmi süreli çalışmadaki işçilerin Çok çalışma yapmaları konusundaki yasak kaldırılırsa, şaşırmayın.

PATRONLAR ’12 AYLIK Deney SÜRESİ’ İSTİYOR

Yürürlükte olan mevzuatımıza göre, işçilerin işe girişte Deney süresi iki aydır. Bu süre toplu iş sözleşmeleriyle dört aya uzatılabilir.

İşçi, Deney süresi içinde ücretini alır. İşveren işe aldığı işçiyi Deney süresi içinde hiçbir Neden göstermek zorunda olmadan ve hiçbir tazminat ödemeden işten çıkarabilir.

TİSK’in yukarıda sözünü ettiğim raporunda şu talep yer almaktadır: “Deney süresinin bireysel iş sözleşmeleri ile üç ay, toplu iş sözleşmeleri ile 12 ay olarak düzenlenmesine imkan tanınmalıdır.” (s.25)

Deney süresinin 12 aya kadar uzatılabilmesi, bu süre içinde işçinin işten çıkarılması durumunda işçinin ihbar tazminatının, iş güvencesinin ve işe iade davası açma haklarının tümüyle ortadan kaldırılması demektir.

Eğer Meclis’teki Kanun teklifi Kuvvetli bir demokratik tepki olmadan kabul edilirse, önümüzdeki aylarda bir torba kanuna eklenen küçücük bir maddeyle, Deney süresinin patronların istediği gibi uzatılacağından kuşkunuz olmasın.

TİSK’in Çalışma Raporu’na internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu raporun 25 ve 26. sayfalarında sermayedar sınıfın talepleri yer alıyor. Bu taleplerin bir bölümü Meclis’teki Kanun teklifinde dile getirilmiş. Diğerleri sırada bekliyor. Yukarıda bu taleplerin birkaç tanesini ele aldım. Daha neler var neler. Turpun büyüğü torbada.

Sendikalarımızın görevi, yalnızca bugünkü Kanun teklifinde yer alan tehditleri değil, teslim olunması durumunda gündeme İstikbal Başka saldırıları da hem kendi üyelerine, hem de sendika üyesi olmayan milyonlarca işçiye anlatmaktır. Süreç Çok hızlı ilerliyor. Demokratik tepki yeterince gösterilmezse birkaç ay içinde sermayedar sınıfın yeni ve daha cüretkar saldırıları gündeme gelecektir.”

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*