Çağrı Merkezi Açmak – İş Fikri / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Çağrı Merkezi Açmak – İş Fikri

Call Center Nasıl Kurulur?

Çağrı merkezi açmak; Nihayet dönemlerin iş fikirleri arasında en popüler sektörler arasına girmeyi başarmıştır. Hatta öyle ki, bir zamanların evde yapılabilecek iş fikirleri arasında olan bu iş modeli, karlılığı ve sürdürebilirliği açısından evde yapılabilecek işler statüsünden çıkarak profesyonel bir modeli statüsü kazanmıştır. Yüksek karlılık ve düşük Kapital ile açılabiliyor olması ve Alıcı portföyünün kısa zamanda oluşturulabilmesi de bu işin girişimcilerine sunduğu Başka fırsatlar arasındadır.

Peki, Çağrı merkezi nasıl açılır? Çağrı merkezi açmak karlı bir iş midir ve maliyeti nedir? Bu yazımızda merak eden girişimciler için bu iş fikri ile ilgili bilgiler sunmaya çalışacağız.

Çağrı Merkezi Nedir?

Çağrı merkezi, hem yeni hem de Var müşterilerden gelen ve giden telefon görüşmelerinin, temsilci olarak da bilinen bir danışman ekibi tarafından yönetildiği bir departman veya ofistir. Daha büyük boyutlu şirketler genellikle Alıcı desteği sunmak, araştırma veya yeni pazar araştırması yapmak gibi amaçları doğrultusunda kendi Çağrı merkezi departmanlarını oluşturmaktadırlar. Bununla birlikte, bu işlevlerin her biri Nihayet birkaç yılda büyük ölçüde gelişmiştir ve bu da iletişim merkezinin ortaya çıkmasına Neden olmuştur. Lakin bilinmelidir ki Çağrı merkezi ile iletişim merkezi birbirinden farklıdır.

Çağrı Merkezi ile iletişim merkezi arasındaki Ayrım nedir?

Göz attığımızda, bir iletişim merkezi geleneksel olarak yalnızca sesli çağrılarla ilgilenmesi bakımından standart Çağrı merkezinden farklıdır. Çağrı merkezi ise, başka bir iletişim kanalından (e-posta, Canlı sohbet, mesajlaşma vb.) arayan sorguları işleme koyar koymaz, iletişim merkezi haline gelir. Ancak, teknik olarak Durum böyle olsa da ve hemen hemen Bütün kuruluşlar artık Alıcı sorgularını e-posta ve telefon üzerinden ele alsa dahi, sektör henüz Çağrı merkezi etiketini değiştirememektedir. Dolayısıyla, Çağrı merkezi ve iletişim merkezi terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır.

Türkiye de Çağrı Merkezlerinin Durumu

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulunun 2019 Sene sonu itibari ile açıkladığı veriler doğrultusun da; ülkemizde Çağrı merkezlerinin sağladığı istihdam 115 bine ulaşmış durumdadır. Ve bu rakamın 2020 sonu itibari 117 binin üstüne çıkacağı öngörülmektedir. Bu sektörün pazar büyüklüğü bir önceki yıllara göre %21 büyüme göstererek 7,5 milyar TL’ye ulaşmış durumda olması bu işin karlılığının açık kanıtı olarak gösterilebilir. Yarattığı istihdam ve katma Kıymet fırsatlarıyla Memleket ekonomisinde katkıda bulunan sektörler arasında ön sıralara geçmeyi başaran bu sektörün dağılımına baktığımızda, günümüzde hemen hemen her şehirde en az bir Çağrı merkezi bulunmaktadır.

Çağrı merkezleri ağırlıklı olarak; Halk, finans ve telekom olmak üzere üç alanda Etkinlik gösteren işletmelerdir ve bu 3 alan bu sektörün istihdamının %65’lik bir bölümünü kapsamaktadır. Kalan kısmı da bilişim ve e-ticaret bulunmaktadır. İstihdamın yoğunluğuna bakıldığında üç büyük Kent harici kalan %51’i Anadolu illerindedir. Büyükşehirlerden İstanbul %26’lık pay ile geçen seneye nispeten %35’lik büyüme kaydetmiştir. Sektörde çalışanlar ise demografik özellikler olarak incelendiğinde Islak ortalamasının 26 olduğu ve %66’sını üniversite mezunları olduğu tespit edilmektedir.

Çağrı Merkezi Nasıl Açılır?

Çağrı merkezi açmak isteyen girişimciler için öncelikle iki yol vardır. Kendi Çağrı merkezlerini açabilecekleri gibi bayilik veren Çağrı merkezlerinden bayilik alabilir ve girişimde bulunabilirler. Kendi işini açmak isteyenler açısından baktığımızda, öncelikle kaç kişilik bir Çağrı merkezi açacaklarına karar vermeleri gerekir ki, ona göre ofislerini ayarlayabilsinler. Ve ofis kiralarken veya satın alırken, ihtiyaç olandan daha büyük yer bulmaya dikkat etmeleri tavsiye edilir, çünkü bu iş ileriye dönük yeni personeller ilave edilmesi gerektirecek kadar hızlı büyüme potansiyeline sahiptir.

Çağrı merkezi açarken, ofis veya kat ofis bulunduktan sonra işyeri açma ruhsatı için belediyeye müracaat edilmesi gerekir ve sonrasında şirket açılışı için bir muhasebeciden yardım alınabilir. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra, bir Çağrı merkezi açmak için gereken teçhizatları temin etmek gerekir.

İşte Çağrı merkezi açmak için gerekenler:

  • Ofis malzemeleri, masa, bankolar
  • Laptop ve masaüstü bilgisayarlar
  • Ofis koltukları
  • Fiber hızlı internet bağlantısı
  • Wifi bağlantısı
  • Profesyonel Çağrı kulaklığı
  • Çağrı merkezi otomasyon yazılımı

Bu teçhizatlara olan ihtiyaçlar, elbette kaç kişilik personelle başlanacağına göre değişmektedir. Lakin sağlıklı bir şekilde işe başlayabilmek ve sürdürebilmek için bunlar Esas teçhizatlardır ve başlangıçta eksiksiz olarak alınması gerekir. Tabi kalitesi de verilecek hizmetin kalitesinde Mühim rol oynayacağı bilincinde olarak güvenilir markalar temin edilmesi tavsiye edilir.

Çağrı Merkezi Açma Maliyeti

Çağrı merkezi açmanın maliyeti öncelikle kaç kişilik bir ekiple bu işin yapılacağına göre değişir. Tabi ki maliyet çalışması yaparken alınacak olacak ofis malzemelerinin kalitesi, âdeti, bilgisayar donanım ve yazımlarının fiyatları göz önünde bulundurulması gerekir. Bunun yanında kiralanacak olan yerin ne kadar merkezi bir yer olduğu ve dekorasyonun lükslüğü de Mühim bir detaydır. Ortalama olarak 10 çalışanlı bir Çağrı merkezi günümüzde 40 – 60 bin TL arasında açılabilirken, sermayesi daha az olan kişiler başlangıçta daha az personelle başlayarak pazarını oluşturduktan sonra personel sayılarını artırmayı tercih edebilirler. Kısıtlı Kapital ile bu işe başlamak isteyenler içinse, yukarıda belirttiğimiz gibi bayilik veren firmalardan bayilik alarak Çağrı merkezi açabilirler.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Zenpara editörleri tarafından hazırlanan Çağrı merkezi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Çağrı Merkezi Açmak Karlı mıdır?

Çağrı merkezi açmak sermayeye dayalı, hızlı ve Sade bir süreç olarak tanımlanabilir. Genellikle küçük işletmeler tarafından Alıcı hizmetleri ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir departman kurmadan, dışarıdan aldıkları bir hizmet olması dolayısıyla karlı bir iş alanıdır. Aynı zamanda Nihayet derece uyarlanabilir olması, aynı anda Ani Çok şirketi idare edebilir olması da karlılık düzeyini artırmaktadır. Çağrı merkezlerinin müşterileri kendi başlarına bir Çağrı merkezi kuracak kaynaklara sahip olmayan küçük işletmelerdir. Çünkü ekipman maliyetleri, çalışanların işe alınması ve yüksek ses seviyelerinin yönetilmesi durumları ihtiyaç duyulduğu şekilde bir Çağrı merkezi işletmeyi firmalar açısından zorlaştırmaktadır. Bu durumda bu şirketleri Çağrı merkezlerinin potansiyel müşterileri arasına sokmaktadır. Eğer bir Çağrı merkezi işletmecisi, işin ihtiyaçlarını en iyi şekilde sağlayabilir, gelirlerini artıracak ve müşterilerini koruyacak yüksek kaliteli hizmet sağlayabilirse Alıcı potansiyeli yüksek ve karlı bir iş olarak tanımlanabilir. Verilecek olan servisin kalitesi, Çağrı merkezlerinin iş potansiyeli yükselten en Mühim faktörler arasındadır.

Karlılığına baktığımız da, garanti rakamlar vermek yanlış olur. Çünkü bir işin karlılık düzeyi o işin bilinirliği, hizmetin kalitesi ve pazarlamasının ne derecede yapıldığı ile değişebilmektedir. Karlılık oranı anlaşma yapılan Alıcı sayısı, iş potansiyeli, sürdürebilir Alıcı, Kalite hizmet ve tabi ki markalaşmaya göre değişebilmektedir. Ancak yeni açıldıktan sonra genellikle birkaç büyük müşteriyi güvence altına alındığında kar elde etmeye başlanabilir. Ve daha Çok kar etmek kesinlikle bu rekabetçi sektör içinde rekabet avantajı elde etmek için Hususi müşterilere Hususi bir hizmet sunulması gerekliliği unutulmamalıdır. Ve yeni müşteriler çekmenin en iyi yolu, satışları veya Alıcı memnuniyeti seviyesini arttırmaktır.

Çağrı Merkezi İşletirken Dikkat Edilecekler

Bir Çağrı merkezine sahip olmayı isteyen girişimcilerin, Alıcı hizmetlerinin inceliklerine vakıf olması ve pazarlama sanatında başarılı olması gerekir. Tabi bunun yanında çalışan Bütün personelin Kuvvetli iletişim yeteneğine sahip olması yanında nazik, İçten tavırlarıyla pazarlama sanatında ustalaşmış kişiler olması, bu merkezin başarılı ve sürdürülebilir bir işletme olmasındaki katkısı büyük olacaktır.

Çağrı merkezi işletmecisi olmanın gerektirdiği en büyük beceri, müşterilerinin ihtiyaçlarını öngörme yeteneğidir. Ayrıca satış ve reklamcılık konusunda deneyim sahibi olmaları gerekir. Bunun yanında iş stresi ve baskısı altında bile iyimser, işe hevesli olmalı ve gün boyunca pozitif bir tutum sergilemeleri şarttır. Piyasaya çıkan yeni teknolojilerle de ilgilenmeli ve Alıcı deneyimini geliştirecekse yeni hizmetleri (toplantı yazılımı, video teknolojisi vb.) platformlarına entegre etmeye de açık olmaları gerekir.

Netice itibari ile baktığımızda; Çağrı merkezi büyüme potansiyeli olan, karlı ve sürdürülebilir bir girişim modelidir. Müşterilerine sayısız değerler katan bu sektörde söz sahibi olmak isteyen girişimcilerin Güç soruları ve durumları ele alabilecek, eğitimli Alıcı temsilcileri seçmesi bu işteki başarının anahtarı olarak gösterilebilir. Kısacası, hiç kimse tek başına bir Çağrı merkezi işletemez ve bir şirketin gücü büyük ölçüde ekibin kalitesine bağlıdır. Yani öncelikli olarak hedef; işin gerekliliğini sağlayabilen Kuvvetli bir ekip kurmaktan geçmektedir.

Çağrı Merkezlerinde Misal Çalışma ve Kazanç Modeli

Mesele bu işi Trabzon’da yapmayı düşünüyorsunuz. Gerekli altyapıyı sağladıktan ve çalışma ofisinizi açtıktan sonra, yeni firmalardan iş almaya başladınız. Alacağınız bu işler mutlaka bir sözleşme ile yapılmalıdır.

Mesele hizmet vereceğiniz firma için;

  • 7/24 Bütün çağrılarını yöneteceksiniz
  • Yalnızca telefon çağrılarını yanıtlayacaksınız
  • Bütün talepleri, ilgili firmaya sunacağınız altyapı ile ileteceksiniz

Günde ortalama 1 firma için 5 kez Çağrı geldiğini baz alın. Her konuşma süresinin yaklaşık 2 dk. sürdüğünü düşünelim.

Toplamda: 5 x 2 dk = 10 dk . 10 dk x 30 gün = 300 dk.

Ve bu firmayla dakika başına 5 tl fiyatlandırma yaptığınızı düşünürseniz, toplamda yaklaşık 1.500 tl ödeme alabilirsiniz.

İşte bu iş modelinin en büyük karlılıkları;

Sadece bir firmaya hizmet vermeyecek olmanız ve aynı zamanda hedef kitlenizin illa ki bulunduğunuz şehirde olmasına gerek yoktur.

Yukarıda belirtilen hesaptaki gibi, ortalama 20 farklı firmaya hizmet verdiğinizi düşünün.

Ay sonunda ortalama 30 bin tl civarı bir ciro elde edebilirsiniz.Zenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Çağrı Merkezi Açmak – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*