Bütçe Nedir?

Bütçe Nedir Ne ANlama Gelir Tanımı TDK Sözlük Anlamı
Bütçe Nedir Ne ANlama Gelir Tanımı TDK Sözlük Anlamı

Bütçe Nedir : Bir bütçe, gelecekteki plan ve hedeflere dayanan tahmini bir gelir ve gider beyanıdır. Başka bir deyişle, bir bütçe,  işletme için amaçlarına gore gelecek bir dönem için gelirleri ve  giderleri anlamak için meydana getirilen bir belgedir.

Bütçe Tanımı Nedir?

Kısa vadeli ve uzun vadeli birime özgü değişik tonlarda bütçeler vardır. Yönetim her şey için bütçe yapabilir. Hatırlanması ihtiyaç duyulan mühim şey, bu bütçelerin hakikaten de yönetimin gelecekteki hedefleri ve finansal formda yazılmış iş için planları olmasıdır.

Mesela, yönetim gelecek yıl yeni bir ekipman satın almayı planlıyorsa, bu harcama bütçede görünecektir. Neyi kastettiğimi anla? Firmanın gelecekteki bir dönem için finansal hedeflerini ayrıntılandıran yazılı bir plan.

Bütçe Tanımına Örnek

Kısa vadeli bütçeler tipik olarak yalnızca bir senelik yada daha azca bir vakit dilimini kapsar. Tahmini gelir ve giderler senenin başlangıcında belirlenir ve gerçek rakamlar ondan sonra “bütçe ile karşılanıp karşılanmadıklarını” görmek için değerlendirilir.

Uzun vadeli bütçeler bir yıl yada daha uzun vakit dilimlerini kapsar ve çoğu zaman oldukça geneldir. Cari dönemde üretim giderlerini ve satış hacimlerini anlamak yeterince zor olduğundan, gelecek seneler için daha da zor. Bunun yerine, uzun vadeli bütçeler genel olarak büyük yatırımlara ve geniş şirket hedeflerine odaklanma eğilimindedir.

Bir dönemdeki iş performansını seyretmek için başka bütçeler de oluşturulmaktadır. Mesela,  satış bütçesi  bir dönemde satışların büyümesini seyretmek ve yeni hedeflerin ne kadar başarı göstermiş bir halde yerine getirildiğini ölçmek için kullanılır. Nakit bütçe  nakit geçirdi ve bir dönemde alınan miktarını izler ve bu vakit dilimi için hedefleri ile karşılaştırır.

Her devrin sonunda cari bütçe sayıları ve gerçek performans sayıları karşılaştırılır ve gerekirse düzeltmeler yapılır.

Zenpara hakkında 1678 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*