Bursa’da üretildi hücreleri de iyileştiriyor. Korona virüsü 60 saniyede yok ediyor 

Yeni Çağ Gazetesi

Ekonomi bölümünde Bursa’da üretildi hücreleri de iyileştiriyor. Korona virüsü 60 saniyede yok ediyor başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Bursa’da Op. Dr. Ahmet Umut Sabancı’nın geliştirdiği nanoteknolojik solüsyonun Covid-19 virüsünü 1 dakika içerisinde yok ettiği tespit edildi. Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) anti mikrobiyal etkinlik analizleri yapılan solüsyon, burun spreyi haline getirilerek, eczanelerde satılmaya başlandı.

DHA’nın haberine göre, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde Ortopedi Uzmanı olarak Görev yapan Op. Dr. Ahmet Umut Sabancı’nın geliştirdiği nanoteknolojik solüsyonların SARS Cov-2 virüsünü 1 dakikada yok ettiği tespit edildi.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) anti mikrobiyal etkinlik analizleri yapılan solüsyon, sprey olarak kullanıma sunuldu. Op. Dr. Ahmet Umut Sabancı’nın projesi, BUÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın, Tibbi Genetik ve Translasyonel Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şehime Gülsün Esas ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atıl Bişgin’in katkıları ile geliştirilerek sprey Mahsul haline getirildi. 

‘Geoxyn’ adı ile eczanelerde satılmaya başlayan Mahsul, ilk etapta Besin takviyesi grubunda ruhsatlandırıldı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbı Cihazlar Kurumu tarafından tıbbi Aygıt statüsünde burun spreyi ruhsatlanırken, ağız spreyinin ise ruhsatlanma aşamasında olduğu belirtildi.

‘KORONA VİRÜSÜ 1 DAKİKADA ÖLDÜRÜYOR’

Opr. Dr. Ahmet Umut Sabancı, “Solüsyonun anti bakteriyel etkinliği olduğunu Cüneyt hocamla birlikte gösterdik ve bu solüsyonu pandeminin başlamasıyla Birlikte Başka etkileriyle bir yola sokabilir miyiz diye düşündük. Covid-19 üzerine çalışmaya karar verdik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda virüsün 1 dakika içerisinde öldürüldüğü görüldü. Bunun üzerine yeni bir ağız ve burun spreyi, koruyucu Aygıt geliştirmeyi düşündük” dedi.

Sabancı “Daha sonra bunları uyumluluk testlerine gönderdik. Yaptığımız çalışmalarda ağız ve burun dokusu üzerinde hem virüsü öldürdüğü hem de iyileştirdiği tespit edildi. Virüsün bulaşma noktalarının ağız ve burun olduğu biliniyor. Kısa sürede virüsün ölmesi demek, hücrenin içine girişini engellemek. Bunu kullandığımızda virüsün sayısını azaltır. Bulaşımı da engellerse bizim için iyi bir koruyucu olur” diye konuştu.

‘GÜVENLE KULLANILABİLİR’

Doç. Dr. Şehime Gülsün Esas, “Geliştirilen ürünün Covid-19 virüsü üzerinde etkili olacağını düşündüm ve direkt Umut Ganyancı’i aradım ve serüvenimiz başladı. Çalışmamızda Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Agantem Genetik Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atıl Bişkin ile birlikte koronavirüsü 1 dakika içinde öldürdüğünü gösterdik. Bunu gösterirken de en önemlisi insanın kendi hücrelerine, mukozada bulunan epitel hücrelerine Zarar vermediğini gösterdik. Hatta bu hücreleri iyileştirici bir etkisi olduğunu da gösterdik. Dolayısıyla bu, insan hücrelerine Zarar vermediği için güvenle kullanılabileceği anlamına geliyor” dedi.

‘ÖZELLİKLE COVİD-19 ÜZERİNDE ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ VAR’

Uludağ Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anne Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın, “İki Sene kadar Evvel Umut Ganyancı bir solüsyonla geldi. Bunun antimikrobiyal etkinliğinin test edilmesi için. Bu solüsyon doku iyileşmesi, enflamasyonun önlenmesi gibi bazı etkileriyle kullanılabilen bir üründü. Uluslararası standartlara dayanan test metotlarıyla yapılan çalışmada üründe yeni gelişmeler kaydedildi. Yeni teknolojik uygulamalarla Mahsul farklı özellikler kazanmaya başladı. Etkileri daha uzun süreli ve kalıcı olmaya başladı” dedi.

Prof. Dr. Cüneyt Özakın “Geliştirilen ürünün Esas maddesi yıllardır bildiğimiz bir maddeydi. Ancak insan sağlığı açısından kullanımında sıkıntılar vardı. Kalıcı bir etkisi yoktu, hızlı bir şekilde yapısı bozuluyordu, etkinliği ortadan kalkıyordu. Bu nanoteknolojik çalışmalarla Birlikte hem uygulama boyutlarındaki değişiklik hem bağlandığı Hususi moleküller aracılığıyla etkisinin uzun sürmesi hem de biyo Ahenk dediğimiz insan doku ve hücreleriyle etkileşmeden, Zarar vermeden Etki gösteriyor olması bunun insan sağlığında kullanılabilir hale gelmesi açısından bize imkan verdi” diye konuştu.

.Prof. Dr. Cüneyt Özakın “Bu süreçte testlerimiz devam ederken antiviral etkinliğini test etme ihtiyacı duyduk Lakin Genel virüslere karşı etkinliğini test etmek için bağlantı kurarken koronavirüs dünyada etkili olmaya başladı. Odak konumuz SARS-COV2 virüsü oldu. Biz de korona virüsle ilgili olarak etkisinin olduğunu göstermek için Şehime hocanın ve Çukurova Üniversitesi’ndeki bir öğretim üyesinin yardımıyla testler yaptık. Bakterilere, mantarlara ve özellikle SARS-COV2’ye karşı öldürücü etkisinin olduğunu ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

sprey-1.jpgsprey-2.jpgsprey-5.jpgsprey-6.jpgsprey-3.jpg

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Bursa’da üretildi hücreleri de iyileştiriyor. Korona virüsü 60 saniyede yok ediyor  başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1875 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*