‘Bu depremler Mümkün bazı büyük depremlerin habercisi olabilir’ haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda ‘Bu depremler Mümkün bazı büyük depremlerin habercisi olabilir’ haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Onur Köse, Nihayet birkaç aydaki depremlerin olağan karşılanması gerektiğini söyleyerek, “Bu depremler Mümkün bazı büyük depremlerin habercisi olabileceği gibi, özellikle plaka sınırlarındaki kıtasal karşılaşmalardan kaynaklanan gerilim birikimlerinin olağan şekilde depremlerle boşaltılması anlamı da taşımaktadır” dedi. Köse, başta Antakya çevresi olmak üzere Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Elazığ illerindeki fay hatlarının yıkıcı bir Zerzele açısından sinyal veriyor olabileceğini de belirtti. 
Nihayet günlerde Memleket genelinde meydana gelen depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Onur Köse, Türkiye’de depremlerin meydana gelmesi, azalması veya artması, bazı vatandaşların beklentilerinden anlaşıldığı üzere yakın veya Irak gelecekte tükenmelerinin mümkün olamayacağını tamamen Doğal süreçler ile gerçekleşmekte olduğunu söyledi. 
Nihayet birkaç ayda meydana gelen depremlerin olağan karşılanması gerektiğini söyleyen Öğretim Üyesi Onur Köse, “Sayıca artış göstermesinden vatandaşlarımızın kaygı duymaya başladığı Nihayet birkaç aydaki depremler de olağan karşılanmalıdır. Bu depremler Mümkün bazı büyük depremlerin habercisi olabileceği gibi, özellikle plaka sınırlarındaki kıtasal karşılaşmalardan kaynaklanan gerilim birikimlerinin olağan şekilde depremlerle boşaltılması anlamı da taşımaktadır. Nihayet bir kaç aydır meydana gelen depremlere bakıldığında, Şimal Anadolu Fay Zonu üzerinde Tekirdağ açıklarında ve Ege Denizi içerisindeki devamında Gelibolu ve Larissa arasında Zerzele etkinlikleri çizgisel bir dizilim göstermektedir. Benzer bir dizilimle birlikte Zerzele sayısında Mühim bir yoğunlaşma Şimal Anadolu Fayı’nın en Doğu kesiminde Karlıova ile Yedisu arasında da görülmektedir. 2020 yılı başlarında 6.0 ve 5.8 büyüklüğündeki İran depremleri öncesi ve sonrasında Van’ın Başkale İlçesi ve Qotur çevresindeki yoğunluk gösteren ve halen devam eden Zerzele aktiviteleriyle birlikte, Güneydoğu Anadolu Bölgesi üzerinde Arap Plakası’nın Hakkari’den Hatay’a kadar uzanan Şimal sınırı boyunca dizilen depremlerde artış meydana gelmesi, Arap Plakası’nın dönemsel bir hız farklılığıyla veya bu hat üzerinde gerilimlerin yeterince birikmiş olmasıyla ilişkili olabilir” dedi. 

‘ARAP PLAKASI YIKICI BİR DEPREMİN YAKLAŞMAKTA OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ’

Arap Plakası’nın ülkemiz üzerindeki Şimal sınırı boyunca yıkıcı bir depremin yaklaşıyor olduğuna gösterge oluşturabileceğini anlatan Öğretim Üyesi Onur Köse, şöyle konuştu: 
“Van’ın güneyinde Çatak ve Bahçesaray ilçelerinde orta büyüklükte meydana gelen depremler ile 20 gün kadar Evvel meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki Siirt’in Kurtalan ilçesindeki depremi ve bunların yanısıra, Elazığ ve Malatya güneyinde Sivrice – Pütürge arasında yoğunlaşmalar, Arap plakasının Batı sınırını teşkil eden ve İsrail’den Kahramanmaraş’a kadar uzanan Ölüdeniz Fayı üzerinde de 4’ün üzerindeki büyüklüklerde depremlerin dizilim vermesi, Arap plakasının ülkemiz üzerindeki Şimal sınırı boyunca yıkıcı bir depremin yaklaşıyor olduğuna gösterge oluşturabilir. Bu çerçevede ele alındığında ve tarihsel depremlerle birlikte değerlendirildiğinde, başta Antakya çevresi olmak üzere, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Elazığ illerindeki fay hatları yıkıcı bir Zerzele açısından sinyal veriyor olabileceği gibi, bu kuşak üzerindeki gerilimlerin olağan bir şekilde boşaltılması anlamını da taşıyor olabilecektir. Bu nedenle vatandaşlarımızın gereksiz bir kaygıya kapılmak yerine, sadece bölgede değil, Bütün Türkiye’de her Vakit yıkıcı depremlere karşı tedbirlerini alarak hazırlıklı olmaları gerekmektedir.” 

Elazığ’daki depremin ardından bir Zerzele de Muğla’da

 

Elazığ’da 5.3’lık korkutan Zerzele

 

Ercan: İstanbul depreminin büyüklüğü 6.4 olacak

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1691 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*