BRISA, 2. ÇEYREK MALİ SONUÇLARI BELLİ OLDU

Bugünün Mühim haberleri konusunda BRISA, 2. ÇEYREK MALİ SONUÇLARI BELLİ OLDU başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

BRISA 2. çeyrek bilanço analizi

Brisa,  2020, 2. çeyrek mali sonuçlarını 21 milyon TL net kar ile açıkladı. 

Açıklanan net kar rakamı, piyasa net kar beklentisi olan 8 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 19 milyon TL net kar açıklamıştı.

Çin virüsü sebebiyle, şirketin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %17 azaldı ve 717 milyon TL olarak açıklandı. Açıklanan net satış rakamı beklentimizin ve piyasa beklentisinin yaklaşık %5 altında gerçekleşti. Şirketin satış hacmi, tonaj bazında, yıllık bazda %27 azaldı. Yurtiçi satış hacmi %16 azalırken ihracat hacmi ise %43 azaldı.

Yurtiçi satışlarda, yenileme pazarına yapılan satışlar, yıllık bazda %16 gerilerken, Araç üreticilerine yapılan satışlar ise %18 azaldı. Dışsatım kanalında ise, Lassa ve Bridgestone kanallarına yapılan satışlar yıllık bazda sırasıyla %46 ve %37 azaldı. Fiyatlama cephesinde ise, ortalama yurtiçi fiyatlar %10 artarken, ortalama ihracat fiyatları, ABD doları bazında, %6 azaldı. Bunlara bağlı olarak, yurtiçi ciro, yıllık bazda, %8 azalırken ihracat cirosu, yıllık ve ABD Doları bazında, %46 düştü.

BRİSA, 2Ç20’de 130 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %8 azaldı. Açıklanan FAVÖK rakamı beklentimizinve piyasa beklentisinin %6 üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 173 baz puan artarak %18.2 oldu. Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 29 baz puan azaldı ve %22.2 olarak gerçekleşti.

2Ç20’de satışlarda kaydedilen Ağırbaşlı gerileme brüt kar marjındaki daralamanın altında yatan Anne sebeptir. Etkinlik giderleri ise yıllık bazda %19 azaldı ve Etkinlik giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 25 baz puan azaldı ve %11.4 olarak gerçekleşti. Net işletme sermayesi ise 230 milyon TL (2Ç19: 474 milyon TL ve 1Ç20: 328 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %6.4 (2Ç19: %14.7 ve 1Ç20: 8.7%) olarak kaydedildi.

BRISA’nin düzeltilmiş net borcu – çapraz kur ve faiz swap işlemlerini de içeren, çeyreksel bazda yüzde %10 azalarak 1,158 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 1.7 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 1.16 olarak kaydedilmiştir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1645 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*