Boston Celtics îl schimbă pe Williams, merge mic pentru a zdrobi Miami Heat în jocul 2

MIAMI — În primele minute ale Meciului 2 din Finala Conferinței de Est, s-a părut că Boston Celtics ar putea avea probleme.

Ei i-au lăsat deschisi pe trăgătorii din Miami pentru trei puncte rapide de trei puncte. Au oferit Heat-ului mai multe ocazii de a doua șansă. Robert Williams părea inconfortabil apărând în spațiu, iar Miami a continuat să-l atace pe el și pe Boston.

Dar apoi, la 5 minute și 14 secunde din primul sfert, Grant Williams a intrat în joc. Și, din acel moment, acest joc – și această serie – s-au schimbat fundamental.

Boston a pârjolit Miami în ultimele 17 minute ale primei reprize, ajungând cu 57-27, în timp ce Williams nu a părăsit niciodată podeaua în drum spre o victorie cu 127-102 în fața unei mulțimi șocate și vândut pe FTX Arena.

Victoria a egalat seria la un joc fiecare.

“El doar [has come] departe de primul an”, a spus atacantul lui Celtics, Jayson Tatum, care a condus Celtics cu 27 de puncte, despre Williams. “A lucrat la jocul lui și a devenit cineva în care credem. și în care avem încredere să-l prindă la mijlocul terenului.

“Vede o deschidere, o ia în gaură, face jocul potrivit. A făcut asta.”

Boston a trecut cu puțin mai puțin de 48 de ore de la sfârșitul înfrângerii în meciul 1 în fața Miami, marți seară, până la începutul jocului 2 de joi, exprimând încrederea liniștită în capacitatea sa de a reveni. Celtics ar putea indica că au câștigat trei din patru sferturi în meciul 1, pierzând datorită jocului lor de 39-14 într-un al treilea sfert cu adevărat dezastruos.

De asemenea, au luat o pereche de titulari în Marcus Smart și Al Horford, care au ratat meciul 1 cu o entorsă la mijlocul piciorului și, respectiv, în conformitate cu protocoalele de sănătate și siguranță NBA.

Dar lucrurile nu s-au potrivit pentru Celtics până când Boston s-a îndepărtat de cei cinci inițiali care fuseseră o unitate dominantă de cinci oameni tot sezonul la jumătatea primului sfert. Celtics începuseră să înțeleagă lucrurile după un scurt timp de pauză de la antrenorul celor de la Celtics, Ime Udoka, dar Williams – care începuse ultimele patru jocuri – a ajuns pe fața locului și a vărsat combustibil pentru rachete în jocul lui Boston la ambele capete ale căutării.

„Au ieșit și ne-au lovit cu pumnul în gură și nu am știut cum să reacționăm”, a spus centrul Heat Bam Adebayo.

Brusc, Celtics zburau la ambele capete ale terenului. Ei au distanțat podeaua ofensiv, făcând 9 din 11 triple doar în primul sfert. Ei i-au grăbit pe trăgătorii din Miami, forțându-i să meargă 2 pentru 8 în ultimele minute ale primei și 3 pentru 15 în ultimele 20 de minute ale primei reprize.

În momentul în care s-a făcut paguba, Boston conducea cu 70-45 la pauză, iar ultimele 24 de minute nu au fost nimic mai mult decât un exercițiu elementar necesar pentru a se asigura că această serie a revenit la Boston egal.

„Bine distanțat de pământ”, a spus Udoka despre motivul pentru care acele formații au fost atât de eficiente. „Trebuie să atacăm niște ciocniri pe care le-am dorit și să spațiem pe Adebayo și [P.J.] Tucker și unii dintre acei tipi. Evident, cu Rob acolo, el are lucrurile pe care le face bine, dar are unele limitări când vine vorba de spațierea terenurilor.

„Am văzut succesul împotriva lui Milwaukee și Brooklyn făcând acest lucru cu formațiile lui Al și Grant, unde ei îl pot distanța și putem ataca în mai multe moduri. [it created] multe lovituri deschise, multe 3-uri deschise și el a dispărut, dar a deschis și drumul șoferilor noștri.”

Cu siguranță nu a stricat faptul că Smart s-a întors și a avut o performanță virtuoasă la ambele capete ale terenului. Deși este renumit pentru apărarea sa și a fost aplaudat prin câștigarea premiului Jucătorul Defensiv al Anului de la NBA la începutul acestei luni, ofensa lui – și, în special, influența sa liniștitoare asupra Bostonului – a fost ratată în meciul 1.

Cu apărătorul înapoi pe teren, Celtics au trecut de la 19 refaceri în meciul 1 la doar 10 în jocul 2, pentru un total de nouă puncte Heat. Smart, între timp, a terminat cu 24 de puncte, 9 recuperări și 12 pase decisive la o singură schimbare de afaceri în 40 de minute.

Celtics, între timp, au tras 51% din teren în general și au efectuat 20 dintre cele 40 de încercări de 3 puncte.

“[I take] multă mândrie”, a spus Smart despre jocul său de gardian. „Asta am făcut toată cariera mea. De aceea am fost recrutat aici. Tocmai mi-am așteptat rândul. Sunt norocos să mă aflu în poziția în care mă aflu pentru a avea ocazia să ies și să arăt ce pot face și cred că toată lumea din organizație, din lume, vede ce pot face în această poziție de lider”.

Dominanța lui Boston în prima repriză nu a fost doar pe partea ofensivă și nu este o coincidență că s-a întâmplat cu Smart și Horford, unul dintre cei mai versatili oameni mari defensivi ai săi, înapoi în teren.

În acea primă repriză dominantă, Miami a fost 0 la 4, cu patru turnover-uri, când Horford era principalul apărător, conform cercetării ESPN Stats & Information. Smart, între timp, a fost ultimul apărător al lui Jimmy Butler – care a demolat Boston cu Smart eliberat în meciul 1 – în 28 din cele 46 de jocuri pe care Butler le-a avut pe teren. Butler a făcut doar patru lovituri când Smart l-a ținut.

Și în timp ce Butler a avut un alt joc solid, terminând cu 29 de puncte la lovituri de 11 de 18, el a reușit doar opt aruncări libere la 18 în meciul 1.

— Jimmy este un războinic, omule, spuse Smart. “Jimmy face asta de mult timp. Înțelege jocul. Își înțelege punctele forte. Își înțelege punctele forte ale echipei sale. Așa că atunci când ai un tip care are un IQ ca Jimmy, va fi întotdeauna un joc dificil.

“Pentru mine, misiunea mea a fost doar să-i fac totul dificil. Știam că va lovi niște lovituri. Dacă a făcut-o, trebuia să lucreze pentru ei. Exact acolo am intervenit.”

Rezultatul a fost Miami care se luptă să ridice piesele. Heat au câștigat acum doar un sfert din primele opt din această serie – acel al treilea trimestru decisiv din Game 1 – și sunt depășiți cu 36 de puncte față de celelalte șapte.

Pentru a înrăutăți lucrurile, Tucker a părăsit jocul în al treilea sfert cu un genunchi stâng învinețit și nu s-a mai întors – în timp ce Kyle Lowry a ratat al patrulea joc la rând cu o tulpină a ischiobialului stâng.

„Întreabă-l”, a spus antrenorul Heat Erik Spoelstra despre Tucker, „și e gata de plecare”.

Boston știe că treaba lui este departe de a fi făcută. Celtics au alternat victorii și înfrângeri cu Milwaukee Bucks în primele șase jocuri din semifinalele Conferinței de Est, înainte de a câștiga în cele din urmă un al doilea joc consecutiv pentru a încheia seria duminică în Mecul 7 de la TD Garden.

Dar, pe măsură ce lucrurile se întorc la Boston pentru meciul 3 sâmbătă seara, Celtics sunt pe deplin conștienți că nu au același lux de data aceasta împotriva Heat, clasată de top.

„Au încercat să ne facă de rușine”, a spus Butler. “Ne-au făcut de rușine. Așa că cred că trebuie să ne dăm seama că – folosiți-l drept combustibil, orice doriți să spuneți – dar realizăm că jocul poate scăpa de sub control oricând joci împotriva unei echipe foarte bune ca ei, care poate înscrie. mingea și obțineți salvari.

“Avem o treabă grea de făcut să mergem acolo și să câștigăm. Dar dacă ei au făcut-o, o putem face și noi.”