Borsalarda yeni risk W şeklinde Art dönüş haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Borsalarda yeni risk W şeklinde Art dönüş haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Araştırma şirketi IHS Markit ekonomistlerine göre, ABD, Brezilya ve Hindistan gibi büyük ekonomilerde yükselen korona virüs enfeksiyonları ekonomik toparlanmanın kırılganlığının altını çizdi. Ekonomistler “W şeklinde” bir toparlanma riskini arttığını belirtiyor.

IHS Markit Baş Ekonomisti Neriman Behravesh ve Küresel Ekonomi İcra Direktörü Sara Johnson, Temmuz ayında yayınladığı World Flash raporunda, Çok derin ve Çok kısa bir durgunluğun ardından Mayıs ve Haziran aylarında ekonomik aktivitede keskin bir toparlanmanın açık göstergelerine dikkat çekerek, 2020 küresel büyüme daralmaya ilişkin tahminlerini %5,5’lik bir oranda yükselttiler. 2021 yılında %4,4’lük bir toparlanma bekleniyor.

CNBC’nin haberine göre Bütün bu Müspet gelişmelere Karşın Behravesh ve Johnson araştırma raporlarında “Tekrar de sıçrama ve düşüşlere ilişkin tahminlerimizin altında yatan mantık değişmedi. Tüketiciler ve işletmeler ihtiyatlı olmaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Ekonomistler, “Yetkililer daha Çok mali ve parasal destek sağlamadıkça, toparlanmanın deva etmesini sağlayan en Esas destek yakında ortadan kalkacak” dedi.

 Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve merkez bankaları, krizin başlamasından bu yana eşi görülmemiş düzeyde parasal ve mali teşvikler dağıttılar. IHS Markit, Euro Bölgesi’nin bu Sene gayri safi yurtiçi hasılasında %8,6’lık bir düşüşle ekonomik açıdan en Çok etkilenen bölge olacağını tahmin etti. Avrupalı liderler, 750 milyar euroluk korona virüs kurtarma fonuyla ilgili günler sürecek müzakerelere başlamak Brüksel’deki toplantılarına cumartesi gününde de devam ediyor.

ABD’de bazı eyaletler artan korona virüs vakalarını Denetim altına almak için kısmi kilitleme tedbirlerini yeniden uygulamak zorunda kalıyor. Ancak toplam Olay sayısı 3,5 milyon’u geçti ve tırmanmaya da devam ediyor.

Benzeri Mahalli kısıtlamalar Avustralya, Çin, Almanya, İsrail, Japonya ve İspanya da Dahil olmak üzere dünya çapında Tekrar görülmeye başlandı. IHS Markit ekonomistleri tüketici harcama alışkanlıklarına ilişkin yüksek frekanslı verilerde tahmin edilebilir bir şekilde Art dönüş gözlemlendiğini vurgulayarak, bu durumun tüketici harcamalarında yeni bir daralmanın sinyali olabileceğinin altını çizdi.

W şeklinde Art dönüş ihtimali artıyor

Behravesh ve Johnson araştırma raporunda, “Yeni salgın dalgası, IHS Markit’in takip etmeyi tercih etmediği V şeklinde Art dönüş olasılığını azalttı ve çift dipli durgunluk (W şeklinde döngü) riskini artırdı” ifadelerini kullandı.

IHS Markit W şeklinde Art dönüş senaryosuna yaklaşık %20’lik bir olasılık tanıyor. Ancak salgının gidişatına bağlı olarak, bu risk önümüzdeki aylarda artabilir.

Raporda, “İkinci bir düşüşün Mümkün zamanlaması bu yılın sonlarında veya 2021 başlarında olacak ve ekonomik daralma büyük olasılıkla daha Evvel yaşadığımız durgunluk kadar şiddetli olmayacak.” ifadesinin yer aldı. Rapora göre krizin yönetimi konusunda tedbirlerinin iyileştiğine işaret ediliyor. Salgın konusunda edinilen tecrübeler Tekrar topyekûn kilitlenmelerin gerçekleşme olasılığını düşürüyor.

Raporda, “Netice olarak, krizin en kötü hali muhtemelen geride kalsa da küresel toparlanma zayıf kalmaya devam ediyor ve daha Çok aşağı yönlü risklere tabi” ifadesi yer alıyor.

ABD’de ekonomik toparlanma tehdit altında

 

Avrupa borsalarının gözü Brüksel Zirvesi’nde

 

ABD’de Olay sayısında yeni rekor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 934 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*