Borsalarda momentum stratejisi için doğru Vakit mı? haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Borsalarda momentum stratejisi için doğru Vakit mı? haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Zenpara – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Önümüzdeki altı hafta borsada momentum stratejileri için verimli olacak biçimde şekillendiriyor.

Bu tür stratejiler yatırımcıların genellikle takip eden yıllar içerisinde kazanan Pay senetleri satın almak ve kaybeden hisseleri satmak biçiminde işliyor. İçerisinde bulunduğumuz Sene iki sebepten dolayı bu senaryoya benziyor.

Yatırımcılar kaybeden Pay için vergi ödemek istemiyor

Marketwatch’un haberine göre Arizona Üniversitesi Finans Bölümü Başkanı Richard Sias, momentum ticaretine yol açacak sebeplerin ilkinin Sene sonunda vergi götürüleri nedeniye gerçekleşecek satışlar olacağını belirtiyor. Sias yatırımcıların Ters takdirde vergi ödemek zorunda kalacakları için ellerinde tuttukları hisseleri Kapital kazançlarını dengelemek amacıyla zararına satacaklarını belirtiyor.

Bu Sene iki yöne ayrılan piyasaların bu tip satışlar için biçilmiş kaftan dolduğunu belirten finans profesörü bazı hisselerin oldukça iyi performans göstermesine Karşın bazılarınınsa keskin bir şekilde zemin kaybettiğine dikkat çekiyor.

Marketwatch yazarı Mark Hulbert konuyu açıklamak için borsalardaki kazanç ve Kayıp oranlarına göre listelenen 1500 hissenin bulunduğu S&P 1500 Gösterge Endeksi’ni kullanıyor. Endekste kasım ayı ortalarına kadar hisselerin %48’i kazanç getirirken %52’si ise Kayıp veriyor. Bu perspektiften bakılarak S&P 1500 bir Sene öncesinde incelendiğinde ise hisselerin %80’i kazanç getirirken sadece %20’si Kayıp veriyordu.

Profesör Sias konuyla alakalı açıklamasında bu Sene Pay senetleri piyasalarının Çok Çok dengesiz kazanç sağladığını ve Çok Çok da dengeleyici Pay bulundurduğunu belirtiyor.

Şirketler göz boyamaya çalışacak

Borsaları bu Sene etkileyecek ikinci momentum ise Sene sonunda piyasalarda gerçekleşecek göz boyama süreci. Sias Sene sonu bilançosuna yaklaşan şirketlerin Sene boyu kaybettiren Pay olma utancından kaçmak için portföy tercihlerini değiştirdiklerini belirtiyor. Göz boyama sürecinin kaybeden hisselerin durumunu kötüleştirdiğini belirten finans profesörü kazananlarınsa performanslarını yükselttiğine, bu nedenle de Kuvvetli bir momentum efekti sağladığına dikkat çekiyor.

Mark Hulbert söz konusu göz boyamanın Hususi şartlardan bağımsız olarak her aralık ayında gerçekleştiğini bu nedenle de bu dönemin borsalar için özellikle Kuvvetli bir dönem olduğunu belirtiyor. 

Kasım ayı ortalarını Misal gösteren Hulbert S&P 500 Endeksi’nin temettü düzeltmeli olarak %12,5 oranında yükseldiğini hatırlatıyor. Bu nedenle şirket yöneticileri özellikle Sene sonu itibariyle hisselerinin kaybettirmediğini göstermek için istekli olacaktır.

Ancak bu momentum ticareti ocak ayından itibaren tersine dönme eğiliminde. Sias yeni Sene heyecanın bir kez geçmesinin ardından Pay senetlerinde ek baskıların oluşacağını ve hisselerdeki kazançların silineceğini belirtiyor. Finans profesörü hisselerin eski haline döneceğine dikkat çekiyor.

Rekor aşı rallisi yön değiştiriyor

Borsa İstanbul’da yükseliş güçleniyor

Bitcoin’in bir sonraki hamlesinin 5 işareti

Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

https://video.zenpara/70110a1eea0902a5d5bfeb7203b54364/2020/11/18/onemli-haberler7/
Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*