Borsada işlem gören yatırım araçları nedir?

Borsalar bulundukları ülkelerin finansal araçlarını içeren kurumsal pazarlardır. Başka bir deyişle, ülkenin Meşhur tarımsal ürünlerinden Naturel kaynaklara kadar birçok finansal Vasıta Hususi borsalarda satın alınabilir ve satılabilir. Bundan dolayı bu yazılar borsaların Amaç ve görevleri arasındadır. Bunların haricinde, Kapital piyasasına doğal olarak olan birçok Mahsul, yatırımcılar tarafınca, lüzumlu tecim koşullarında borsada işlem görmektedir.

Borsaya bakıldığında, birçok Şahıs yalnız Hisse senetleri ile işlem yaptığını düşünüyor. Başka taraftan, Başka birçok Kapital piyasası aracı borsada işlem görmektedir. Borsada bono, bono, finansal kiralama belgesi, vadeli işlem sözleşmeleri ve varantlar benzer biçimde yatırım araçları ile yatırım yapılabilir. Bunların hepsi ayrı bir gruba aittir ve özellikleri sebebiyle portföy çeşitliliği sağlarlar

Stoktan başka yatırım araçlarıyla tecim yapmak istiyorsanız onları tanımanız gerekir, özelliklerini ve fiyat hareketlerini bilmeniz gerekir. Bilgihanem.com olarak burada ne oldukları hakkında özetlemek gerekirse data vereceğiz. Yatırım araçlarını ve gelecekte hangi seviyeye ulaşacaklarını bildiğiniz Zaman, kârlı pozisyonlar yaratabilirsiniz. Naturel ki, borsa üstünde tam Denetim sahibi olmanız icap ettiğini unutmamalısınız.

Kıymetli Belgeler

İşlem yoğunluğu yüksek yatırım araçlarından biri Kıymetli belgelerdir. Bu tür yatırım araçları, şirketlere borç verme yada ortak olma şeklini alır. Sadece bunu çevrimiçi olarak kolayca yapabilirsiniz. Göç eder kıymetler, bonolar ve tahviller de Göç eder kıymetlerin altına yerleştirilir. Özelliklerini ve Tesir alanlarını açıklayalım

Stoklar

Stoklar şirket ortaklığını temsil eder. Dolayısıyla bir Hisse senedine yatırım yapmış olursanız, firmanın kar ve zararında bir ortak olmuş olursunuz. Borsadaki işlem hacmi en Kıymetli belgedir. Inanırım çoğunuz borsadan haberdarsınızdır. Yüksek riskli olsalar bile, kazançlar o denli yüksektir. Bundan dolayı hem hem de Hisse tutarındaki ve kârlılığındaki payını alıyorsunuz. Bunun için doğru şirketi seçmeli ve paylaşmalısınız.

Seçiminizi yaparken, firmanın geçmiş ve gelecekteki yatırımlarını ve ekonomik verilerini dikkate almalısınız. Ek olarak, Etkinlik gösterdiği sektörün geleceği, Başka firmalar ve iş yapmış olduğu ülkeler hakkında araştırmalar yaparak yığın değerlemesi yaparsınız. Sizin için fiyatı artıracak bir yapınız var ise, seçiminizi bir yatırım aracı olarak yaparsınız. Şirketten tahvil aldığınızda, borç verirsiniz ve vadesi ulaştığında paranızı Art alırsınız. Böylece güvenli yatırım araçları içinde yerini alır. Tahvilin vadesi bir yıldan fazladır.

Yatırımcılar çoğu zaman devlet tahvillerini tercih ediyor. Bundan dolayı risk sıfır. Herhangi bir firmanın tahvillerini almayı planlıyorsanız, araştırma yapma ve paranızı Art alma olasılığını iyi kullanmalısınız. Bu şekilde meydana getirilen yatırımlar size kar getirecektir.

Bonolar

Tahvillerin işlevleri tahvillerle aynıdır. Şu demek oluyor ki Tahville de karışık. Terim olan tek bir Fark var. Tahvillerin aksine tahvillerin vadesi en Oldukça bir senedir. Bir yıldan Oldukça olması imkansız. Bu yüzden kısa vadeli borç stoku

olarak adlandırılır. Gömü bonolarına yada şirket tahvillerine yatırım yapabilirsiniz. Tercihinizi firmalar lehine kullanacaksanız, borç vermeyi düşündüğünüz şirketi aramak ve izlemek önemlidir.

Para birimleri

Yatırım piyasalarında işlem hacmi ve kârlı yatırım araçları içinde yabancı para birimleri vardır. Para birimleri, ulusal para birimleri anlamına gelir. Karşılıklı parite oluşturur. Sıkı bir pazar takip edeni olarak, kazancınızı gerçekleştirebilirsiniz . Bunlar; ABD doları, Euro ve Türk Lirası’dır. Yabancı para birimine yatırım yapmak istiyorsanız, yurtdışında bulunan borsaları kullanmanız gerekir. Pekala, Borsa İstanbul’da yabancı para birimlerine yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

EUR / USD Parite

Avrupa ülkelerinin, avronun ve ABD dolarının ortak para birimi karşılıklı olarak değerlenir. Ekonomik olarak Güçlü olan bu iki para birimine yatırım yaparken, küresel ekonomiye aşina olmalısınız. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerin gelişimleri ve Amerikan ekonomisinin gelişimleri

ECB (Avrupa Merkez Bankası) ve FED (ABD Merkez Bankası) dikkat etmek gerekiyor. Ek olarak, toplumsal ve politik durumları göz önünde bulundurarak oluşacak fiyatlar hakkında bilgilendirileceksiniz.

USD / TRY Parite

Dolar ve Türk lirasının değişmesinde en Önemli faktörler, her iki Diyar arasındaki ilişkilerdir. Ek olarak, FED’in açıklamaları ve politikaları paritenin seyri hakkında Önemli bilgiler sağlar. Bu yüzden ülkemiz ve ABD ekonomik, ticari, toplumsal ve politik yatırımınızı koşullara nazaran gerçekleştirmelisiniz.

EUR / TRY Parite

Burada her bir çiftte olduğu benzer biçimde Avro Bölgesi ve Türkiye ilişkileri önemlidir. Yöresel ve internasyonal gelişmeler paritenin değerinde değişikliklere yol açmaktadır. Euro Bölgesi Türkiye’nin en Önemli ihracat pazarıdır. Bu yüzden Siyaset yapıcılar, ticari gelişmeler ve toplumsal vakalar her iki taraftan da değerlendirilmeli ve yorumlanmalıdır.

Emtia

Emtia yatırımı borsadaki en güvenli araçlardan biridir. (Emtia nedir?) Tesir alanlarının kolayca keşfedilmesi ve fiyatlarının uzun solukta Genel olarak artması, yatırımcıların çoğunu bu araçlara itmektedir. Çeşitliliğe baktığımızda ticaretin gerçekleştiği birçok ürünü görebiliriz. Bunlar bir grup metaya bölünmüştür.

Kıymetli metaller, Ziraat ürünleri, enerji grubu, hayvansal ürünler, orman ürünleri, Gıda maddeleri, hammaddeler, kimyasallar, endüstriyel metaller olarak gruplandırılır. Bu gruplar altında en Oldukça işlem gören araçları inceleyelim.

Altın

Altın, emtialar içinde en Oldukça işlem gören yatırım araçlarından biridir. İnsanların altına olan itimatı her yatırım piyasasında gerçekleşmesini elde etmiştir. Altın fizyolojik olarak yatırım yapılabilir sadece; Bu Durum birçok mesele yaratır, bu yüzden yatırımcılar çevrimiçi ticareti daha Oldukça tercih eder.

Bu yüzden yatırımcıların portföylerinde haiz oldukları ilk enstrümanlardan biridir. Altın Tüm dünya için Önemli olduğundan, makro düzeyde araştırma yapmalısınız .

Petrol

Stratejik öneme haiz bir Başka meta dünya için altındır . Petrolün azalan bir özelliği olması, uzun solukta fiyatlarını artırıyor. Bu yüzden, bir çok yatırımcı petrole yatırım yapar ve yükselen fiyatlarından kazanç elde etmek ister. Dünya için Önemli olduğu ve birçok alanda kullanıldığı için fiyatlardaki değişimler küresel gelişmelerdir. Bu yüzden, küresel olarak ortaya çıkan Tüm durumları araştırmak ve yatırımları buna nazaran yapmak

Gümüş

Gümüş, altından sonrasında Kıymetli metallerden gelen yatırım aracıdır. Gümüş karartıcı bir özellik olduğundan, fizyolojik olarak yatırım yapmak Oldukça zor olsa gerek ve zararsızdır. Bu yüzden, yatırım piyasalarındaki işlem hacmi geniştir. Fiyatı düşüktür düşük garantili yatırımcılar için de tercih edilir. Gümüş yatırımlarında, FED politikaları fiyat değişikliklerinde öncelikli hususlardır. O Zaman dünyadaki gümüş arzını ve talebini Denetim etmek faydalıdır.

Bakır

Kullanım alanı Oldukça büyük bir yatırım aracıdır. Bakır metalinin fizyolojik yatırımı çoğu zaman sektördeki insanoğlu tarafınca yapılır. Borsaya kote olması, Tüm yatırımcıları portföylerine ekledi. Böylece fiyatlardaki değişikliklerden kazanç sağlanmış oldu. Bakır birçok sektörde kullanıldığından Sektörlerde yaşanmış olan değişimler ve değişimler göz önünde bulundurulmalıdır

Ziraat Ürünleri

Borsada işlem gören birçok Ziraat ürünü vardır. Bunlar içinde yüksek işlem hacmine haiz olanlar buğday, mısır, kakao ve pamuk benzer biçimde ürünlerdir. Onlara fizyolojik olarak yatırım yapmak hem maliyetli hem de kârsızdır. Bu yüzden borsadaki çevrimiçi işlemlerle fiyat değişikliklerinden kar etmek mümkündür. Ek olarak yaygın hastalıklar, arz ve talep oranları fiyat değişikliklerine Niçin olmaktadır.

Borsa Endeksleri

Borsa endeksleri fiyat, maliyet ve performans benzer biçimde verileri elde etmek için kullanılır. Bir firmanın endeksteki düşük performansı, yatırımınızın daha da kötüye gittiği anlamına gelmiyor. Aynı şekilde, bir firmanın Oldukça iyi değerler elde etmesi, yatırım fonunun artacağı anlamına gelmez. Bu yüzden, güvenli yatırım yapmak isteyen insanoğlu borsa endekslerinin tercihleri ​​arasındadır. BIST 100 Endeksi BIST 50 Endeksi, BIST 30 Endeksi benzer biçimde fonlar ülkemiz borsalarında mevcuttur. Bunlara Dahil olan yatırım araçları belirli koşullara nazaran seçilir ve işleme sunulur.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Borsa İstanbul altında Etkinlik gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’ndan türev enstrüman olan sözleşmelere yatırım yapabilirsiniz. Bu sözleşmelere doğal olarak yatırım araçları: USD / TRY, EUR / TRY, EUR / USD, RUB / TRY, CNH / TRY, Hisse senedi, gram altın, ons altın, elektrik, hurda çelik, pamuk, buğday, yabancı endeks, yatırım fonu. Bu yatırım araçlarıyla direkt işlem yapmak yerine, vadeli işlem sözleşmelerine tanımlı şartlarla yatırım yaparsınız.

Vadeli işlem sözleşmelerinin birçok pozitif yanları vardır . Bunların başlangıcında; vurgunculuk, arbitraj ve hedge etme işlemlerinden yararlanın. Dolar ve altın benzer biçimde alım satım işlemlerinin dayanak varlık olarak işlem görmüş olduğu vadeli işlem sözleşmeleriyle gelecekteki fiyatlarla işlem yapabilirsiniz.

Arama Emri

Esas varlık, belirli bir tarihten Evvel belirli bir fiyata işlem görebilir. enstrümanlara varant denir . Her varantın evvelde belirlenmiş bir vadesi vardır. Dayanak varlığın fiyatı ve vade kıymeti, girilen Zaman ile vade zamanı içinde değişmektedir. Buna nazaran alım yada satım garantileri alınmıştır. Satın alma emri, dayanak varlığa oranla orantılı; satış garantileri ters orantılıdır. Bunun sebebi, oturuma yatırılan Tüm paranın kaybedilmesi yada birkaç kez kazanma kabiliyetine haiz olmasıdır. Hisse senetleri ve yabancı para birimlerinden daha riskli olan garantiler, doğru seçildiklerinde daha azca risk taşır. Vadesi kısa olan garantilerin daha azca riskli olduğu bilinmektedir.

Sertifikalar

Varantlara benzer özelliklere haiz sertifikalar, ihraççıyı yükümlülüğünü altına alan yatırımcıya yükleyen finansal araçlardır . Belirlenen koşullar altında yatırımcıya kredi alma hakkı veren güvenliktir. Borsa İstanbul Hisse Senedi Piyasası altında turbo, iskontolu, prim ödemeli ve endeksli olmak suretiyle dört Tür sertifikanın alım satımını sağlamak amacıyla Kurumsal Ürünler Pazarı altında Sertifika Piyasası kuruldu.

Sertifikalardaki varlığın altında, BIST 30 endeksindeki paylar endeks kapsamında Ani Oldukça paydan oluşan sepet anlamına gelir. Sertifikalar pazar yapmakta ve yetkili üyelerin görevli oldukları pazarda dürüst ve tertipli bir halde çalışmasını sağlamaktadır. Ek olarak likiditeye katkı sağlamak amacıyla meydana gelen spesifik bir işlem faaliyeti olarak tanımlanmaktadır.

Borsa Yatırım Fonları

Borsa özetlemek gerekirse ETF olarak adlandırılan yatırım fonları ; hisseleri borsada işlem gören, bir endekse dayanan ve performanslarını yatırımcılara yansıtan yatırım fonlarına verilen addır. Bir endekse nazaran çıkartılırlar. Endekste yer edinen Göç eder kıymetler, endekste ağırlıkları ile orantılı olarak yatırılmaktadır.

ETF’ler ek olarak, yatırımcıdan yetkili aracı kurumlar tarafınca toplanan nakitlere dayanarak endekste Göç eder kıymet alımlarının oluşturduğu portföyler olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla borsadaki en Önemli portföy yatırımı mevzusu olarak kabul edilmektedir. ETF’ler ek olarak endeksin ve sektörün performansını da izlemektedir. Daha likit ve Rahat alım satım özelliklerine haizdir. Risk dağılımı bakımından, en risksiz yatırım araçlarıdır

Borçlanma Araçları

devlet borçlanma senetleri (GDS), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası likidite hisseleri, gelir tahvilleri Göç eder kıymetleri, gelire dayalı senetler, şirket tahvilleri, finansal tahviller, varlık ve ipotek Göç eder kıymetleri, Göç eder kıymetler, varlığa dayalı ve ipotek şeklinde sıralanır.

Borsa İstanbul’da Borçlanma Senetleri Piyasası üstünden işlem görmektedir. GDS en Oldukça kullanılan yatırım araçlarıdır. Devlet iç borç senetleri devlet tahvillerine ve gömü bonolarına verilen Genel addır.

Kira Sertifikaları

Her türlü varlık ve hakları yayınlamak için varlık kiralama şirketi tarafınca verilen addır. Iyelik sahiplerinin haiz oldukları paylardan orantılı olarak bu varlık ve haklardan elde ettikleri gelirlerden elde ettikleri Göç eder kıymetlerdir.

Söz mevzusu hakların tümü, kiralama sertifikalarının verilmesine dayanan haklardır . Bir varlık, kiralama sertifikası verilmesine dayanan haklar dışındaki herhangi bir varlıktır. Etken kiralama şirketi, kiralama sertifikası vermek için anonim şirket olarak kurulan bir Kapital piyasası kuruluşudur.

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1700 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*