Borsa şirketlerine ‘kadın yönetici’ zorunluluğu haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Borsa şirketlerine ‘kadın yönetici’ zorunluluğu haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Almanya borsada işlem gören şirketlerin yönetim kurulları üç kişiden kalabalıksa kurulda bir veya Ani Çok kadın olmasını Mecburi tutacak. Türkiye’de kanunla Mecburi olmasa da mevzuatlar yönetim kurullarına yüzde 25 kadın kotası konmasını tavsiye ediliyor.

İş dünyasında kadın erkek eşitliği, geçen Sene Jennifer Morgan’ın Avrupa’nın en Kıymetli yazılım grubu SAP’nin eş Genel müdürü olarak atandığında Ağırbaşlı bir ivme kazandı. Bu Morgan’ı DAX’a kayıtlı bir şirketin ilk kadın patronu yapmıştı.

Almanya’da Hususi şirketlerin yanı sıra Sağlık, emeklilik ve kaza sigortası fonları gibi Halk kurumları ve Federal Çalışma Bürosu için de kadın kotası getirilecek. Bu kurumların üst düzey pozisyonlarında kadınlar yalnızca yüzde 14 oranında yer alıyor.

Alman iş çevreleri ise bu tarz bir kotanın şirketlerin iç işlerine haksız müdahale oluşturacağını ve üst yönetim rolleri için kadın adayların yetersiz olduğunu savunuyor. İsveç-Alman Allbright Vakfı tarafından yapılan bir ankete göre, Frankfurt Borsası’nda işlem gören Alman şirketlerinin sadece yüzde 12.8’inin yönetim kurullarında bir veya Ani Çok kadın bulunuyor. Bu Nispet ABD borsalarında yüzde 28.6, İsveç’te yüzde 24.9 ve İngiltere’de yüzde 24.5.

Financial Times’ta yer alan habere göre; Almanya’da kadınların üst düzey pozisyonda bulunma oranı zaten düşükken yeni elde edilen veriler yönetim kurullarının Nihayet zamanlarda daha da erkek egemen bir hale geldiğini ortaya koyuyor. Ankete göre üst düzey pozisyonda çalışan kadın sayısı geçen Sene yüzde 29 iken bu Sene eylül ayı başında yüzde 23’e düştü. Daha düşük çapta olan MDax ve SDax endekslerindeki şirketler ankete Dahil edildiğinde, borsaya kayıtlı 160 firmanın toplamda yüzde 10’unun yönetim kurullarında bir veya Ani Çok kadın yer alıyor.

Kadın çalışanlar üstleriyle konuşmadan terfi alamıyor

 

Elif Bilgi Zapparoli, finans dünyasının en Kuvvetli kadınları listesinde

 

İşin çoğunu yapan kadınlar paranın azını alıyor!

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1668 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*