Borsa Nedir?

Borsa Nedir Borsa Anlamı Sözlük ve TDK
Borsa Nedir Borsa Anlamı Sözlük ve TDK

Borsa Nedir : Borsa, değişik menkul kıymetler için pazar elde eden bir finansal kurumdur. Değişik finansal enstrümanların işlem görmüş olduğu bir yer.

Borsa Nedir?

Bu borsalar, çağıl günlerde, takas evi şeklinde öteki kurumlar tarafınca desteklenen ve devlet yasaları tarafınca düzenlenen dijital bir tecim platformu kuran hususi kuruluşlardır.

Borsaya katılmanın, birincil yada ikincil piyasa vesilesiyle iki yolu vardır. Birincil pazar, şirketlerin direkt menkul kıymetlerini yerleştirdikleri, ikincisi ise yatırımcıların bu menkul kıymetleri birbirleriyle takas ettikleri yerdir. Borsalarda ek olarak bir firmanın iştirak etmesi ve fon alması için bazı gereksinimler de vardır. Bunlara sık sık listeleme kuralları denir .

İhraç edilen herhangi bir güvenliği onaylamak için borsa tarafınca belirlenen asgari koşulları oluştururlar ve firmalar yalnızca başlangıçta değil, hem de tüm süre süresince borsaya etken olarak katılıyorlar. Son olarak, aracı kurum borsada finansal araçların alım satımını kolaylaştıran, hizmetleri karşılığında komisyon alan bir şahıs yada şirkettir.

Borsa için Örnek

Varsayımsal bir örnek şu şekilde olacaktır: Dallas Borsası, 1914 senesinde Teksas Internasyonal Tecim Şirketi tarafınca kuruldu. O zamanlar borsa değişik katlara haiz büyük bir binada çalışıyordu ve her kat tahvil ya da hisse senedi şeklinde değişik bir finansal aracın ticaretine atandı.

Seneler geçtikten ve finansal teknolojiler daha da geliştikten sonrasında, değişiklik, brokerlerin müşterilerinin siparişlerini verdiği ve şirketlerin dijital platformdaki halka arz yöntemiyle fon topladıkları sanal bir yer haline geldi.

Bu borsa günlük averaj 122 milyon dolarlık işlem hacmine haiz ve buna 250’den fazla şirket katılıyor. Listeleme kuralları oldukça katı ve değişiklik yalnız Teksas merkezli firmalar için erişilebilir durumda.

Zenpara hakkında 1664 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*