Borsa İstanbul yoğun haftaya yükselişle başladı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Borsa İstanbul yoğun haftaya yükselişle başladı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Zenpara

Salgın kaynaklı gelişmeler, ekonomik veri akışları ve ABD’de 3 Kasım Salı günü gerçekleşecek başkanlık seçimi küresel piyasaların haftaya başlarken Anne güncem maddeleri oluyor. Bugünün odak noktası Vatan içinde ve küresel çapta açıklanacak olan imalat PMI rakamları olacak. Avrupa’dan Kuvvetli gelen büyüme rakamlarının ardından küresel Pay piyasalarında tepki çabası gözlense de endişelerin ağır basması sonucu satıcılı seyir devam etti.

BIST 100 Endeksinde cuma gününü Vatan dışında zayıf görünüm ve döviz kurlarında yükselişe bağlı olarak satışların etkili olmasıyla yüzde 1,30 oranında düşüşle 1.112,37 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yüzde 1’leri aşan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah toparlandı. Asya piyasaları Çin PMI verisi ile güçlenirken, Avrupa borsalarının güne yataya yakın karışık açılışlarla başlamaları bekleniyor. 

BORSA İSTANBUL 

Vatan içinde, geçen hafta yükseliş eğilimindeki döviz kurları ve azalan küresel risk iştahı ile negatif bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 6,57 Kıymet kaybetti. Cuma günü 1,30 Kıymet kaybederek günü 1.112,37 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, böylece ekim ayını da bir önceki ay kapanışına göre yüzde 2,87 azalışla tamamladı. 

Analistler, bu hafta perşembe günkü Fed ve BoE toplantılarından herhangi bir faiz değişikliği beklenmediğini, ancak ekonominin önündeki zorluklar ve parasal genişlemeye ilişkin sözle yönlendirmenin güçlenebileceğini bildirdi.

Kovid-19 salgını ve jeopolitik gelişmelere ilişkin haber akışı ile açıklanan 3. çeyrek finansal sonuçların, Pay bazlı işlemlerin artmasına Neden olduğunu vurgulayan analistler, veri gündeminde ise söz konusu gün dünya genelinde açıklanacak imalat Endüstri PMI, yarın Vatan içinde enflasyon ve cuma günü ABD’nin istihdam raporunun öne çıktığını ifade etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde geçen hafta 1.183,61 ile 1.095,72 seviyeleri arasında dalgalanma ile 1.124 seviyesinde bulunan orta vadeli düşen trend çizgisi altında haftayı tamamlaması ile kısa vadede 1.124-1.130 direnç noktalarının önne çıktığını belirtiyor. 1.124 noktası altında kalıcılık oluşması durumunda ise orta vadeli yükselen trend olan 1.087,41 destek seviyesi konumunda öne çıkıyor. Bu seviyenin altında ise satış baskısının artacağı belirtiliyor.

Zenpara Araştırma Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,01 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,01) göre, bir önceki ay yüzde 11,75 olan yıllık enflasyonun yüzde 11,76’ya çıkacağı hesaplanıyor.

Piyasalarda söz konusu gün takip edilecek veriler ise Vatan içinde 10.00’da ekim ayı imalat Endüstri PMI sonrası Vatan dışından PMI verileri 11.55’te Almanya, 12.00’de Euro Bölgesi, 12.30’da İngiltere ve 17.45’te ABD olacak. ABD’den 18.00’de ekim ayı ISM imalat endeksi İstikbal.

BİST 100 endeksi açılışta yüzde 0,66 oranında yükselişle güne 1.119,72 puandan başladı

Borsa İstanbul BİST 100 endeksi açılışta yüzde 0,66 oranında Kıymet kazancıyla yeni haftanın ilk işlem gününe 1.119,72 puandan başladı.

Yabancıların en Çok alıp sattığı hisseler

Avhol ve Euro Trend Yatırım sorusu

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda bu hafta, yarın ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçiminin yanı sıra ABD ve İngiltere merkez bankalarının perşembe günkü toplantıları ve yoğun veri gündemi takip edilecek.

ABD’de yarın gerçekleştirilecek başkanlık seçimi piyasaların odağında yer alırken, perşembe günü ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararları ile cuma günkü ABD’nin ekim ayı istihdam raporu ve söz konusu gün dünya genelinde açıklanacak imalat Endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacak.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında artan Olay sayıları ve Avrupa başta olmak üzere Tekrar gündeme gelen sıkı tedbirler geçen hafta piyasaların üzerinde baskıya Neden olmuştu.

Geçen hafta açıklanan ABD ve Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme verileri beklentileri aşarak salgın dönemi sonrası toparlanmanın beklentilerden Kuvvetli olduğuna işaret etse de salgında ikinci dalga endişeleri yatırımcıların risk iştahını Mühim ölçüde negatif etkiledi.

ABD’de, Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmeler ve yarın gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesinde yeni bir ekonomik destek paketinin hayata geçirilmesine dair umutların Nihayet bulması ile cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,59, S&P 500 endeksi yüzde 1,21 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,45 Kıymet kaybetti. Endekslerin ortalama haftalık düşüşü ise yüzde 6’ya yakın oldu.

ABD’de 59. Başkanlık seçimlerine 1 gün kala anketlere göre Demokrat Joe Biden, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın 7,2 puan önünde bulunuyor. Memleket genelinde yapılan hemen Bütün anketleri derleyen “Real Clear Politics” adlı siyasi analiz sitesine göre Nihayet anketlerde Biden, Trump karşısındaki üstünlüğünü korusa da özellikle seçim sonucu üzerinde belirleyici olması beklenen 6 kritik eyaletin tamamındaki anketlerde Trump’ın birkaç hafta öncesine kıyasla Biden’la arasındaki farkı gözle görülür biçimde azaltması dikkat çekiyor.

Avrupa tarafında, bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere sıkı Kovid-19 tedbirlerinin Tekrar gündeme gelmesi pay piyasaları üzerinde baskıya Neden oluyor. İngiltere’de salgın nedeniyle ikinci kez Memleket çapında karantina ilan edilirken, Fransa, Avusturya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede de bu hafta tedbirlerin artması bekleniyor.

Cuma günü açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde büyümenin 3. çeyrekte yüzde 12,7 ile beklentileri aşmasına Karşın borsalarda karışık bir seyir izlendi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,36 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 Kıymet kaybederken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,54 yükseliş kaydetti.

Haftalık bazda ise Avrupa’da başlıca borsa endeksleri, yüzde 5 ila 8 arasında Kıymet kayıpları ile ekim ayını tamamladı.

söz konusu gün Çin’de açıklanan imalat Endüstri PMI verisi, ekonomideki toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Çin’de imalat Endüstri PMI, yükselişini üst üste 6. aya taşıyarak 53,6’ya çıkarken, Japonya’da imalat Endüstri PMI da tahminleri aşarak 48,7 oldu.

Veriler sonrası, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,2 Kıymet kazandı. Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yatay bir seyir izledi.

Asya borsaları Çin imalat PMI ile yükseldi

Küresel piyasalarda satış baskısı sürüyor

PARA PİYASASI

İstanbul serbest piyasada dolar 8,3650 liradan, euro 9,7460 liradan haftaya başladı. 

Serbest piyasada 8,3630 liradan alınan dolar, 8,3650 liradan satılıyor. 9,7440 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 9,7460 lira olarak belirlendi. 

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8,3790 lira, euronun satış fiyatı ise 9,7920 lira olmuştu. 

İmalat PMI dataları takip edilecek

Kısa vadeli dip arayışı devam ediyor

EMTİA PİYASASI

Brent petrolün varili, haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda 36,55 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 38,10 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 37,46 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, söz konusu gün saat 09.10 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,07 düşüşle 36,55 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) Olmamış petrolün varili 34,36 dolardan alıcı buldu.

Artan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, Avrupa ülkelerinin peş peşe sokağa çıkma yasağı ilan etmesiyle petrol talebinin azalmasının ardından fiyatlar Nihayet 5 ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Almanya, Fransa, Belçika ve Yunanistan Memleket genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ederken, İtalya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu bazı Avrupa ülkeleri de birtakım kısıtlamalar getirdi.

Piyasalar, ABD başkanlık seçimlerinin oluşturduğu belirsizlik ortamından da Menfi etkilendi.

Ayrıca, Libya’nın petrol ihracatının 1 milyon varile yaklaşması düşük talep baskısı altındaki piyasaların arz fazlası endişelerini arttırırken, Demokrat parti adayı Joe Biden’nın seçimi kazanması durumunda İran’ın da piyasaya Art döneceği endişesi petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskıladı.

Brent petrolde teknik olarak 38,10 ile 38,78 dolar aralığının direnç, 35,86 ile 35,08 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Endekste tepki alımları izlenebilir

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftaya yükselişle başlamasının ardından 1.228 seviyesinde dengelendi. 

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.228,75 puanı görmesinin ardından önceki normal seans kapanışının yüzde 0,6 üzerinde, 1.228 puandan işlem görüyor. 

Cuma günü küresel piyasalara paralel satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 1,8 altında 1.220,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında ise yatay seyretti. 

Analistler, yarın yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin piyasaların odağında olduğunu belirterek, Asya tarafında beklentilerden iyi gelen makro ekonomik verilerin ise pay piyasalarını desteklediğini söyledi.

Özellikle Avrupa’da yeni tip korona virüs (Kovid-19) Olay sayılarındaki artış sonrası İngiltere’de ikinci kez Memleket çapında karantina ilan edildiğini, Fransa, Avusturya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede de tedbirlerin artırılmasının beklendiğini ifade eden analistler, salgına ilişkin gelişmelerin risk algısı üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini bildirdi.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.214 seviyesinin destek, 1.255 puanın direnç konumuna geldiğini kaydetti.

Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*