Borsa İstanbul güne yükselişle başladı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Borsa İstanbul güne yükselişle başladı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Zenpara

Aşı çalışmalarıyla ilgili gelişmeler dünyada bir numaralı gündem maddesi olurken, Olay sayılarında devam eden artış aşağı yönlü risk unsuru olmaya devam ediyor. Vatan içinde artan Olay sayıları ve beklenen tedbirler dün kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Piyasalar söz konusu gün küresel çapta imalat PMI rakamları ve Fed Başkanı Powell’ın Senato’daki sunumunu takip edecek.

Küresel piyasalarda dün dalgalı bir fiyatlama izlenirken, Vatan içinde artan Olay sayıları ve kısıtlama gündemi ile BIST 100 Endeksi üzerinde oluşan baskı ile günü yüzde 3,40 oranında düşüşle 1.283,58 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü düşüşle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yükseliş hakim olurken, Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor.

Günün Mühim şirket haberleri 01/12/2020

Yabancıların işlem yaptığı hisseler

BORSA İSTANBUL

Borsa İstanbul’da kasım ayı boyunca etkili olan ralli, ayın Nihayet işlem gününde etkisini artıran kar satışları ve salgın endişeleri ile karşılaştı. BIST 100 endeksi, dün yüzde 3,40 Kıymet kaybederek 1.283,58 puana gerilerken, kasımda ekim kapanışına göre yüzde 15,39 Kıymet kazanarak Nihayet 11 yılın en iyi aylık performansını gösterdi. 

Analistler, söz konusu gün Vatan içinde ve dünya genelinde imalat Endüstri PMI başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yanı sıra ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmalarının takip edileceğini bildirdi. Ayrıca, Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu ifade etti.

Teknik açıdan, dün 1.316,52 ile 1.283,58 seviyeleri arasında dalgalanan BIST 100 endeksi kritik 1.309,98 seviyesinin aşağı kırılmasıyla satış baskısının arttığı endekste 1.285,5 seviyesi öne çıkarken, yukarda 1.300 ve 1.310 direnç seviyeleri dikkat çekiyor.

Piyasalarda söz konusu gün takip edilecek veriler ise Vatan içinde 10.00’da kasım ayı imalat Endüstri PMI, sonrası 11.55 Almanya kasım ayı imalat Endüstri PMI ve işsizlik oranı, 12.00’de Euro Bölgesi kasım ayı imalat Endüstri PMI ve 12.30 İngiltere ile 13.00 Euro Bölgesi kasım ayı TÜFE ardından 17.45’te ABD kasım ayı imalat Endüstri PMI ve 18.00 ISM imalat Endüstri endeksi olacak.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,45 artışla 1.302,25 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 18,66 puan ve yüzde 1,45 Kıymet kazanarak 1.302,25 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,56 ve holding endeksi yüzde 1,01 artış kaydetti. Bütün sektör endeksleri güne artışla başlarken, en Çok kazandıran yüzde 2,53 ile turizm oldu.

Ditaş Doğan ve Serve Film sorusu

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, söz konusu gün başta imalat Endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) olmak üzere yoğunlaşan veri takvimi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili gelişmeler yatırımcıların odağında yer alıyor.

Dünya genelinde Kovid-19 Olay sayısı 63 milyon 320 bini aşarken, ülkelerin artan Olay sayılarını durdurmak için aldıkları tedbirler ve ekonomiye etkilerini hafifletmek için attıkları destekleme adımları birbiri ardına gelmeye devam ediyor.

Dün Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgının ardından Ati Sene Ulusal Sağlık İhtiyat Programı’nın hayata geçirileceğini belirtirken, ülkede yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının artmasıyla yatak sıkıntısı yaşanmaya başladığı kaydedildi.

Salgından en kötü etkilenen ülkelerin başında gelen ABD’de ise kamuoyunda sıkça eleştirilere uğrayan Reis Donald Trump’ın Kovid-19 danışmanı Dr. Scott Atlas görevinden istifa etti.

Söz konusu gelişmelere Karşın aşı çalışmalarından gelen pozitif haberler, pay piyasalarındaki düşüşü sınırlayan etkenlerin başında geliyor.

ABD’de dün açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin altında kalması sonrası Dow Jones endeksi yüzde 0,91, S&P 500 endeksi yüzde 0,46 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,06 Kıymet kaybetti. 

Avrupa borsalarında dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Chrisitine Lagarde’ın “güvercin” açıklamalarına Karşın satıcılı bir seyir izlendi. Lagarde, dünkü konuşmasında, “Dünyada faiz oranları oldukça uzun bir süre düşük seviyelerde kalacak. Herkes piyasadan ilave borçlandı. Bölgenin tümünün toplam borcu yükseldi.” ifadelerini kullandı. 

Brexit belirsizliğinin devam ettiği İngiltere’de FTSE 100 endeksinin Kıymet kaybı yüzde 1,59’a ulaştı. Almanya’da dün açıklanan enflasyon verisinin yıllık yüzde 0,8 gerilemesi sonrası DAX endeksi yüzde 0,33 ve Fransa’da CAC 40 endeksi de yüzde 1,42 geriledi.

söz konusu gün açıklanan imalat Endüstri PMI verilerinin, Çin’de ve Japonya’da beklentileri aşması Asya pay piyasalarını destekledi. İmalat Endüstri PMI, Çin’de 54,9 ile Nihayet 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, Japonya’da 49,0 ile beklentileri aştı. Veriler sonrası Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,2 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,8 Kıymet kazandı.

Asya borsaları yükseliyor

PARA PİYASASI 

İstanbul serbest piyasada dolar 7,8220 liradan, euro 9,3580 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 7,8200 liradan alınan dolar, 7,8220 liradan satılıyor. 9,3560 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 9,3580 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,7950 lira, euronun satış fiyatı ise 9,3520 lira olmuştu.

Euro/dolar paritesi ise dün 1,20’nin üzerini test etmesinin ardından kazançlarını Art vererek 1,1950 seviyesinde dengelendi.

Dolar ve euro güne nasıl başladı?

EMTİA PİYASALARI 

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 47,50 dolardan işlem görüyor.

Dün 48,07 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 47,88 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, söz konusu gün saat 09.34 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,79 azalışla 47,50 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) Olmamış petrolün varili 44,97 dolardan alıcı buldu. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) dün gerçekleştirdiği toplantıda, 1 Ocak 2021’den itibaren uygulanacak üretim kesintisine ilişkin uzlaşı sağlanamamasının piyasalarda oluşturduğu belirsizlik fiyatlarda düşüşe Neden oldu. 

Dün, OPEC üyesi 13 ülkenin petrol ve enerji bakanlarının küresel petrol piyasasının durumunu ve Ati yıla ilişkin üretim kesintisini görüşmek üzere video konferans yöntemiyle bir araya geldiği toplantı sonrasında, görüşmelerin ertelendiği ve Aza ülkelerin toplantının devamı için söz konusu gün yeniden bir araya geleceği bildirildi.

Söz konusu toplantıda, Var üretim kesinti seviyesinin korunmasına dair grup üyeleri arasında uzlaşının sağlanamadığına ilişkin bilgiler, bugünkü toplantıda da uzlaşı sağlanamayabileceği endişelerini artırdı.

söz konusu gün gerçekleştirilmesi planlanan OPEC üyesi 13 Diyar ve OPEC dışı 10 petrol üreticisi ülkeden oluşan OPEC+ grubunun bir araya gelerek üretim kesintisinde nihai karara varacağı bakanlar toplantısının ise perşembe gününe ertelendiği ifade edildi.

Şu anda günlük 7,7 milyon varil üretim kesintisi yapan 23 üyeli OPEC+ grubu içerisinde Var kesintinin birkaç ay daha uzatılmasına ilişkin görüş hakim olsa da üretim miktarının artırılmasını isteyen bazı Aza ülkeler nedeniyle henüz bir karara varılamadı.

Brent petrolde teknik olarak 47,85 ile 47,67 dolar aralığının direnç, 47,49 ile 47,31 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Brent petrolün varil fiyatı belli oldu

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne alıcılı başlamasının ardından 1.456,00 seviyesinde dengelendi.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.459,25 puanı görmesinin ardından önceki normal seans kapanışının yüzde 1 üzerinde 1.456,00 puandan işlem görüyor.

Dün satıcılı seyreden endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 3,4 altında 1.442,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise tepki alımlarıyla 1.450,50 seviyesine yükseldi. 

Teknik açıdan endeks kontratında 1.470 seviyesinin direnç, 1.445 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1662 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*