Borsa Endeksi Nedir?

Borsa Endeksi Nedir

Borsa Endeksi Nedir :  Borsa endeksi yatırımcıların ve trader’ların piyasanın yatırım getirisini belirlemesine yardımcı olmak için endeksi izleyen seçilen hisse senetlerinin değerinin ağırlıklı ortalamasını ölçer.

Borsa Endeksinin Anlamı Nedir?

Borsa endeksinin tanımı nedir?  Borsa endeksi, bir finansal piyasadaki değişimi ölçer ve belirli bir piyasada işlem gören bir menkul kıymet portföyünü temsil eder. S&P 500 endeksi, Dow Jones Endüstri Ortalaması endeksi veya Nasdaq Kompozit endeksi gibi farklı menkul kıymet portföylerindeki değişiklikleri ölçen farklı hisse senedi endeksleri vardır.

Borsa endeksleri endeksin ne kadar geniş olduğuna ve menkul kıymetlere piyasa kapitalizasyonlarına veya piyasa fiyatlarına göre ağırlık vermek için kullanılan ortalama yöntemlerin ne olduğuna bağlı olarak her piyasayı izler.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

Alex, Morgan Stanley’de finansal analist. S&P 500 Endeksini parçalaması ve hisse senedinin bir portföydeki farklı hisse senetlerini nasıl takip ettiğini rapor etmesi isteniyor. Alex, S&P 500 endeksi tarafından takip edilen 20 hisse senedini kullanıyor ve piyasa kapitalizasyonuna dayalı bir analiz yapıyor.

S&P 500 piyasa değeri yaklaşık 19.09 trilyon dolar olup, ABD toplam borsa sermayesinin % 70 ila% 80’ini oluşturmaktadır  . S&P 500’ü parçalayarak, Alex, en yüksek ağırlığa sahip ilk 20 şirketin endeksin% 33’ünü oluşturduğu sonucuna varıyor. Ortalama piyasa değeri 315.11 milyar dolar, maksimum değeri 589.44 milyar dolar ve minimum değeri 170.08 milyar dolar.

Ardından, Alex’ten fiyat ağırlıklı bir endeksin olduğu ve hisse fiyatlarına göre ağırlıklar tahsis ettiği Dow Jones Endüstriyel Ortalama endeksini kırması istenir. Alex, Dow Jones Industrial Average endeksi tarafından izlenen ve hisse senedi fiyatına dayalı bir analiz yapan 20 hisse senedi örneğini kullanıyor. Dow Jones Endüstri Ortalaması endeksini yıkarak, Alex, en yüksek fiyatlı ilk 20 şirketin endeksin% 10,03’ünü oluşturduğu sonucuna varmıştır.

Bu nedenle, pazar başlığı ağırlıklı endeksler, pazar başlıklarına göre en büyük şirketlere daha fazla ağırlık kazandırmaktadır. Fiyat ağırlıklı endeksler, en yüksek fiyatlı hisse senetlerine daha büyük ağırlık verir.

Özet Tanım

Borsa Endeksini Tanımlayın:  Borsa endeksleri, yatırımcıların piyasa trendlerini izlemelerine ve piyasadaki değişiklikleri ölçmelerine yardımcı olmak için tasarlanan şirketlerin hisse senetleri grubudur.

Zenpara hakkında 683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*