Bordro Kesintileri Nedir?

Bordro Kesintileri Nedir Nasıl Hesaplanır
Bordro Kesintileri Nedir Nasıl Hesaplanır

Bordro Kesintileri Nedir : Bordro stopajı olarak da adlandırılan bordro kesintileri, çalışanların maaşlarından veya işverenlerin brüt ücretlerinden alıkonulan tutarlardır. 

Bunlara indirim denir, çünkü bu, çalışanların brüt ücretlerinden düşülen para miktarıdır. Çalışanların maaşlarından alıkoydukları birçok farklı bordro kesintisi türü vardır. Bazı kesintiler isteğe bağlı iken, kanun başkaları gerektirir.

Bordro İndirimi Nedir?

Örneğin, emeklilik primleri isteğe bağlıdır ve çalışan tarafından kontrol edilir. Kanun, FICA vergileri gibi diğer kesintileri de gerektirir, bu nedenle çalışanın bu vergileri maaşından alması gerekir.

Bordro kesintilerinin arkasındaki kavram basittir. İşverenin, çalışanın vergi veya katkı paylarını kendisinin ödediği parayı bir kenara ayırmak yerine, çalışanın maaşından çekmesi daha kolaydır. Böylece işveren, çalışanın brüt ücretinden belirli fonları alıkoymaktadır.

Birkaç farklı kesinti türü vardır. Birkaç örneğe bakalım.

Bordro Kesintisine ve İndirimine Örnek

FICA vergileri  veya Federal Sigorta Katkıları Yasası vergileri kanunen maaşınızdan alınır. Bu kabaca yüzde 7,5 vergi, yüzde 6,2 sosyal güvenlik vergisinden ve yüzde 1,45 ilaç vergisinden oluşmaktadır. Bu yüzdelerin her ikisinin de gelir sınırlamaları ve kısıtlamaları vardır, ancak her işverene, çalışanlarının maaşlarını birbirinden alıkoymak için federal yasalar gerekmektedir.

Gelir vergileri de brüt ücretten alıkoyulur. Çalışanların medeni hallerine ve bağımlılık muafiyetlerine bağlı olarak belirli tutarları kesmeleri gerekmektedir. Bu ödemeler işveren tarafından yapılmaz ve IRS’ye çalışanın davranışı ile gönderilir.

Bazı gönüllü kesintiler IRA ve 401k planları, sendika ücretleri, sağlık sigortası primleri ve daha fazlası gibi emeklilik fonlarını içermektedir. Bu kesintilerin tümü çalışan tarafından kontrol edilebilir ve devlet tarafından talep edilmez.

Bir işveren bu indirimleri durduğunda, para uygun kaynağa aktarılıncaya kadar ödenecek bir hesap verir. Unutma, para hala çalışanın, işveren onu çalışanın maaşından çıkarsa bile.


Ayrıca Bakınız : Ülkemizde Para Piyasaları


Ayrıca Bakınız : Domain Alıp Satarak Para Kazanmak


Zenpara hakkında 1709 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*