Borç Yapılandırma Kredisi Nedir 2019

Borç yapılandırma kredisi nedir nasıl alınır 2019
Borç yapılandırma kredisi nedir nasıl alınır 2019

Henüz 2019 yılının başlarındayken son dönemde bankalara kredi ve kredi kartları aracılığıyla bir hayli borçlanan vatandaşlar için sevindirici haberler gelmeye başladı.

Yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon nedeniyle Türk Lirasının her geçen gün değer kaybetmesi tabiri caizse paranın pul olmasına neden oluyor. Haliyle vatandaşlar maaşlarıyla geçinemez ve kredi kartı, kredi gibi borçlarını ödeyemez hale geliyor.

Geçtiğimiz günlerde bankaların kredi kartı borçlarının yapılandırmasına ait verdiği müjdenin akabinde Ziraat Bankası ve Vakıf Bank borç yapılandırmaya ait ürünlerini izah ettiler. Her iki bankanın da %1.10 ve %1.20 faiz oranlarıyla 60 aya kadar varan vadelerle sundukları krediler, bilhassa kredi kartı borçları ve bireysel ihtiyaç kredileri gecikmede olanlar için kaçırılmayacak bir firsat niteliğinde.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası borç yapılandırma kredisine Birleştiren İhtiyaç Kredisi adını verirken, VakıfBank ise Yanındaki Güç Paketi ismini kullanıyor.

Her iki devlet bankasının da sunmuş olduğu borç taksitlendirme olanağına ait ayrıntılardan söz edeceğiz.

Ziraat Bankası borç yapılandırma kredisini incelediğimizde, bu kredi ürününün sadece kredi kartı borçlarının transferinin hedef aldığını görüyoruz. Ziraat Bankası yapılandırma kredisi yalnızca gecikmedeki kredi kartı borçları için geçerli.


Ayrıca Bakınız : Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi Başvurusu


Başka bir deyişle kredi veya kredi kartınız takibe düşmüşse veya icralık olmuşsanız ne yazık ki Ziraat Bankası borç yapılandırma kredisinden yararlanmanız olanaksız.

Diğer taraftan, Ziraat Bankası yapılandırma kredisini yalnızca kendi müşterilerine değil, diğer müşterilere de sunuyor. Söz gelimi siz Garanti Bankası ve DenizBank’tan aldığınız kredi kartlarının borçlarını ödemekte güçlük çekiyorsanız, Ziraat Bankası’na müracaat edip kredi kartı borç yapılandırma kredisi kullanmanız olası.

Borç Yapılandırma Hangi Tarihleri Kapsıyor?

Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırmasına ait olarak bir diğer kural dışı ise borçların sadece 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan bölümünü yapılandırmak olası olacak. Sene sonu itibarıyla gecikmedeki kredi kartı borç bakiyelerinizi Ziraat Bankası’nın borç yapılandırma ürününü kullanarak yapılandırmanız mümkün.

Borç yapılandırma kredisi konusunda başka bir istisna ise kullandırılacak ihtiyaç kredisinin vadesinin 60 aya kadar uzatılabilmesi. Normalde ihtiyaç kredileri için vade 36 ay ile hudutluyken, bu ürüne özel olarak 60 ay vadeli kredi kullanabilmek olası.

Aylık kredi faizlerinin %2.5 düzeylerini geçtiği bu ortamda, Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi’nin %1.10 gibi düşük bir ürem oranından sunuyor. 24 aya kadar vadelerde, faiz oranı %1.10 iken 60 aya varan kredilerde ise faiz oranı %1.20 olarak uygulanıyor. Bu da kredinin vasati senelik fiyatının %17 ila %18 düzeylerinde olduğunu gösteriyor.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi ürününü özetlersek kredinin sadece gecikmedeki kredi kartı borçları için geçerli olduğunu ve takipteki kredi ve kredi kartlarını kapsamadığını görüyoruz. İlave olarak krediye konu olacak gecikmedeki borçların 31 Aralık 2018 tarihi bakımından geçerli olan bakiyeleri için kredi kullanabilmek olası.

Diğer taraftan normal ihtiyaç kredilerinde vade 36 ay ile sınırlı iken, borç yapılandırma kredi vadesinin 60 aya kadar çıktığını görüyoruz. Son olarak en büyük avantaj ise piyasa faizlerinin altında sunulan kredi ürem oranları. Şu an piyasada faizler aylık %2.5 civarındayken, borç transferi kredisini kullandığınızda %1.10 ürem oranından dahi istifade etmeniz olası.

Ziraat Bankası borç yapılandırma kredisini ayrıntılı inceledikten sonra, bir diğer devlet bankası olan VakıfBank’ın bugün ayrıntılarını duyurmuş olduğu benzer özellikteki krediye de bir bakalım.

VakıfBank Yanındaki Güç Paketi – Borçları Birleştiren ve Yapılandıran Kredi Modeli

Vakıf Bank Yanındaki Güç Paketi ismi ile kullanıma sunulan kredi yapılandırma ürünü, şayet şartlar değişmezse şu an için yalnızca VakıfBank müşterilerinin yararlanabileceği bir borç yapılandırma kredisi olarak duyuruldu. Buna göre hali hazırda Vakıf Bank müşterisi olan ve Vakıf Bank’ta veya diğer bankalarda gecikmiş kredi kartı bulunan  tüketiciler, ferdi kredi kartı ödeme kolaylığı kampanyasından yararlanabiliyorlar.

vakıfbank kredi birleştime yapılandırma kredisi nedir nasıl alınır ve kullanılır
vakıfbank kredi birleştime yapılandırma kredisi nedir nasıl alınır ve kullanılır

Kredi kartı borçlularına ilave olarak VakıfBank’ın takipteki kredi alacaklarından da faizleri sildiğini görüyoruz. Yeniden yalnızca VakıfBank takipteki kredi müşterilerinin yararlanabileceği bu olanak için de son müracaat tarihi 30 Nisan 2019 olarak belirtilmiş.

VakıfBank’ın yeniden kendi müşterilerine sunmuş olduğu bir diğer imkan da düşük faizli yapılandırma kampanyası. Buna göre, 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 31 günden daha fazla gecikmesi olan kredi müşterileri de borçlarını 3 ay ödemesiz 36 aya varan vadelerle taksitlendirme imkanı bulabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak VakıfBank düşük faizli yapılandırma kredisinin faiz oranlarının da Ziraat Bankası ile bire bir aynı olarak duyurulduğunu görüyoruz. VakıfBank da Ziraat Bankası gibi 24 ay vadeli kredilerde %1.10 faiz uygularken, 24 ile 60 ay arası vadelerde %1.20 oranında faiz uygulamaktadır.

Söz gelimi 48 ay vadeli 50 bin lira kredinizi düşük faizlerle yapılandırdığınızda, ödeyeceğiniz aylık taksit miktarı 1.450 lira olacaktır.

Gecikmedeki ve takipteki kredi kartı borçları bir çok tüketici için uzun vakittir ciddi bir mesele teşkil ediyordu. Umarım Ziraat Bankası ve VakıfBank’ın uyguladıkları düşük faizli yapılandırma kredilerinden olabildiğince fazla tüketici faydalanma imkanı bulur ve az da olsa yurttaşın sırtındaki yük hafifler.

2019 borç yapılandırma kredilerine ilişkin sualleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


2019 yılında yürürlüğe gire borç yapılandırma ve birleştirme kredileri ile ilgili hazırlanan bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Hangi Para Birimi Daha Değerli


Ayrıca Bakınız : Yatırım Yapmadan İnternetten Para Kazanmanın 10 Yolu


Ayrıca Bakınız : Franchising Nedir? Ne Anlama Geliyor?


Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Para Kazandıran Hobiler


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@www.zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans


Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*