Bireysel Sigorta Nedir?

Bireysel Sigorta Nedir
Bireysel Sigorta Nedir

Bireysel Sigorta Tanımı : Bireysel sigorta, üçüncü taraflardan düzenli bir politika almak yerine potansiyel yükümlülükleri karşılamak için bir fon havuzunun toplandığı bir sigorta yöntemidir. 

Bu teknik, kendi sağlık bakımlarını veya otomobil hasarı risklerini kendi başlarına ele almak isteyen kişiler veya şirketler tarafından sıklıkla kullanılır.


Bireysel Sigorta Nedir?

Sigorta şirketi, müşterilere yıllık olarak düzenli olarak ödenen primler karşılığında teminat sağlamaktadır. 

Üçüncü bir şahıs tarafından sigortalı olmanın asıl yararı, sağlık sorunları veya araç hasarları gibi durumlar için büyük ödemelerde ortaya çıkma risklerinin sigorta şirketi tarafından üstlenilmiş olmasıdır.

Bununla birlikte, bu tür olayların riski çok düşük olduğu için sigorta poliçelerinin gereksiz göründüğü durumlar vardır. Bu, öz sigortanın potansiyel bir alternatif olabileceği senaryolardan biridir.

Bu tür bir programda, birey veya şirket, potansiyel olayları kapsayacak şekilde, sigorta primi için sık sık ödeyecekleri bir miktar para ayırırlar. Bu düzenlemenin bariz riski, risk düşük olsa bile, böyle bir olayın gerçekleşmesi ve maliyetin bunun için ayrılan miktardan daha yüksek olması.

Örneklerle Bireysel Sigorta

Zen Elektronik A.Ş., Türkiye içinde 15 eyalette uydu TV sağlayan bir şirkettir. Şirket, faaliyetlerini yürütmek için 3.000’den fazla kişiyi istihdam eder ve hepsine sağlık sigortası sunar.

Bununla birlikte, Zen Elektronik, sigorta şirketleriyle ilgilenmez, çünkü son beş yıldaki sigorta olaylarını inceledikten sonra, bu gibi durumların yıllık maliyeti her zaman sigorta priminden düşüktür.

Daha kârlı bir düzenleme oluşturmak için şirket, tüm çalışanlarını sigortalamak için normalde ödeyecekleri tutarı bir kenara koyar ve bu havuzu yıl boyunca ortaya çıkabilecek sağlık olaylarını kapsayacak şekilde kullanır. 

Ek olarak, bu fonlar faiz kazanacak ve kendi kendine sigorta planının başarılı olmasını sağlamak için daha sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olacaktır.


Ayrıca Bakınız : Şirket Borsaya Nasıl Açılır?


Ayrıca Bakınız : Aksak Rekabet Piyasası Nedir?


Zenpara hakkında 920 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*