Bireysel Bankacılık Nedir?

Bireysel Bankacılık Nedir Tanımı ve Çeşitleri Nelerdir
Bireysel Bankacılık Nedir Tanımı ve Çeşitleri Nelerdir

Bireysel Bankacılık Nedir :  Tüketici bankacılığı olarak da bilinen Bireysel bankacılık, şirketler, şirketler ve / veya finansal kurumlar gibi kurumsal müşteriler yerine, perakende müşterilere bankacılık hizmetleri sunmak anlamına gelir.

Ülkemizde ve tüm dünyada hizmet veren bankaların neredeyse %95’i bireysel bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Geri kalan kısmı ise yalnızca yüksek cirolu şirketlere kurumsal hizmet sunan bankalardır.

Bireysel Bankacılık Ne Demektir?

Bireysel bankacılığın tanımı nedir?  Bireysel bankacılık, tasarruf hesapları, çek hesapları, tüketici kredisi, kredi kartları, banka kartları, ipotekler, e-bankacılık hizmetleri, telefon bankacılığı hizmetleri, sigorta, yatırım ve fon yönetimi gibi benzer kategorilere ait çok çeşitli bankacılık hizmetlerini içerir. .

Tüketiciler, tüm bu hizmetleri perakende müşterilere sunma kapasitesine sahip yerel şubeleri kullanıyor. Aslında, perakende bankacılık, Fed’in mevduatın yalnızca% 10’una izin verdiği için para dolaşımını sürdürüyor. Bu nedenle, perakende bankaların kalan% 90’ını ya kredi biçiminde ya da yatırım ürünleri biçiminde dolaştırmaları gerekmektedir.

Bir örneğe bakalım.

Bireysel Bankacılığa Örnek

Nurettin bir tasarruf hesabı açmak istiyor. Böylece evinin köşesindeki büyük bir ticari bankanın yerel şubesini ziyaret eder. Yeni hesaba 3.000 dolar yatırıyor ve banka temsilcisinden mevcut çek hesabına 2.500 dolarlık çekini yatırmasını istiyor. Mevduat yapıldıktan sonra, Nurettin, 10.000 ABD Doları bakiyeli bir çek hesabı ve 3.000 ABD Doları bakiyeli bir tasarruf hesabı tutar.

Banka temsilcisi, Nurettin’in teminatlandırılmış borç opsiyonlarına (CDO) 2.000 dolar, üst borçta% 0.55, ara borçta% 0.48 ve orta borcunda% 0.25’lik bir yatırım için ilgileneceğini soruyor. Bu yapı altında, Nurettin 65.50 dolar faiz ödeyecek ve 136.50 dolar alacak. Yani, 2000 dolar için karı 136.50 dolar – 65.50 dolar = 71 dolar olacak.

Nurettin, yatırım ürünlerine bu kadar aşina olmadığı için banka temsilcisi, kendisi için bir emeklilik planına katkıda bulunabileceğini ya da çocukları için tasarruf hesabı açabileceğini öne sürüyor. Ya da her ikisi de.

Bu nedenle Nurettin yerel şubede teklif ettiği farklı perakende ürünler hakkında bankadan bilgi alır.

Kısaca Bireysel Bankacılık

Bireysel Bankacılığı Tanımlayın:  Tüketici bankacılığı, bir finansal kurum tarafından kurumsal olmayan müşterilere sunulan finansal hizmetler anlamına gelir.

Zenpara hakkında 921 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*