Bir aylık tam kapanmanın ekonomik maliyeti ne kadar?

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Bir aylık tam kapanmanın ekonomik maliyeti ne kadar? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

ODTÜ’den iki profesör Erol Taymaz ve Ebru Voyvoda, tam kapanma ile hem ölüm sayılarının Ağırbaşlı şekilde düşeceğini hem de ekonomik maliyetin sanılan kadar yüksek olmayacağını söyledi.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında Olay ve ölüm sayıları artarken, Türkiye’de ‘tam kapanma’ çağrılarına ‘ekonomik’ gerekçelerle Menfi Cevap verildi. ODTÜ’den Prof. Dr. Erol Taymaz ve Prof. Dr. Ebru Voyvoda, tam kapanmanın ‘kabaca’ maliyetini hesaplarken, ‘1 aylık tam kapanmanın ekonomik maliyetinin GSYİH’nın yüzde 3,3’ü kadar, yani yaklaşık 145 milyar TL’ olacağını belirttiler.

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre; Prof. Taymaz ve Prof. Voyvoda, tam kapanma ile hem ölüm sayılarının Ağırbaşlı şekilde düşeceğini, ekonomik maliyetinin de sanılan kadar yüksek olmayacağını söyledi.

Taymaz’a göre, 1 aylık tam kapanmanın ekonomik maliyeti GSYİH’nın yüzde 3,3’ü kadar, yani 2019 fiyatlarıyla yaklaşık 145 milyar TL olacak. Voyvoda’ya göre de, tam kapanma ve sıkı tedbirler uygulansaydı kamunun vatandaşa 1 yılda toplam 123 milyar TL’lik doğrudan gelir desteği vermesi gerekirdi.

Taymaz, Covid-19’un karantina süresinin genelde 15 gün kabul edildiğini ancak Türkiye’de Olay sayısının geldiği noktada tam kapanmanın etkili olması için 3-4 haftalık bir uygulama gerektiğini söylerken “Çünkü tam kapanma olduğu Vakit özellikle Ev içi bulaşma devam edecek, yeni bulaş sürecinin de bitmesine kadar kapanmanın devam etmesi gerekli” dedi.

“Bir aylık kapanmanın etkisi GSYİH’nin yüzde 3,33’ü düzeyinde olur”
“Tam kapanmanın ekonomik maliyetini kabaca hesaplayabiliriz” diyen Taymaz, “Tarım ve hayvancılık, Besin, ilaç ve elektrik-su gibi üretici sektörler ile kargo, haberleşme, Sağlık, eğitim, savunma ve lojistik-ticaret (kısmen) gibi hizmet sektörleri faaliyetlerine devam edecekler, bunların dışındaki Bütün sektörler üretimini büyük ölçüde durduracak. Bu bağlamda sektörleri iki gruba ayırabiliriz: faaliyeti devam edecek Mecburi sektörler ve faaliyeti duracak sektörler. İlk grup sektörlerin Türkiye gayri safi Vatan içi hasılası (GSYİH) içindeki payı yaklaşık yüzde 25, Başka sektörlerin payı ise yaklaşık yüzde 75. Başka sektörlerin faaliyeti tam olarak durursa, tam kapanmanın uygulandığı dönemde üretim, normal koşullara göre yüzde 75 düşecek demektir. … Bir aylık kapanmanın etkisi GSYİH’nin yüzde 3.33’ü düzeyinde olur. Bir başka deyişle, bir aylık kapanma olduğunda yıllık GSYİH 100 TL yerine 97.67 TL olur” şeklinde konuştu.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*