Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz alarm veren hastane gerçeğini açıkladı. Doktorlar artık bas bas bağırıyor

Bugünün Mühim haberleri konusunda Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz alarm veren hastane gerçeğini açıkladı. Doktorlar artık bas bas bağırıyor başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, hastanelerdeki yoğunluk durumuna ilişkin, “Kış ayları geldi, bir yandan Covid-19 artarak devam ediyor. Bir yandan da Başka hastalıklar durmuyor. Böyle olunca da hastane kapasiteleri giderek dolmaya başlıyor. Belli bir seviyeden sonra kışın daha da sertleşmesiyle alarm seviyesine geçmeye başlayacaktır. ” dedi.

Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, artan korona virüs hasta sayıları ve kısıtlama kararlarına ilişkin DHA’ya açıklama yaptı. Kayıpmaz, kış aylarının gelişiyle iyi havalandırılmayan kapalı alanlarda virüsün yayılma imkanı bulduğunu söyledi.

Ev içindeki bulaşma ve sosyal hayatta hastalığın yayılımının, tedbirleri beraberinde getirdiğini kaydeden Kayıpmaz, “Her birinin ayrı ayrı etkisi var. Ama Nihayet dönemde Ev içerisinde ve kafe, lokanta gibi yerlerdeki bulaşmalar artış gösterdi. Onun için de bizim misafirliklerden kaçınmamız lazım. Ne misafirliğe gideceğiz ne de eve Konuk kabul edeceğiz. Yalnız kalan büyüklerimizin ihtiyaçlarını da kapıdan göreceğiz, onların eksikleri giderilsin ve biz de dışarıdan onlara herhangi bir virüsü bulaştırmayalım” dedi.

“DAHA SERT TEDBİRLER DE GÜNDEME GELİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı kısıtlama kararlarının Bilim Kurulu’nun önerilerini karşıladığını belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, kısıtlamaların 2 haftalık bir sürecin sonunda yeniden ele alınacağını söyledi.

Kayıpmaz, kısıtlamaların etkisinin izleneceğini belirterek, “Umut ediyorum ki bireysel olarak almış olduğumuz tedbirler, bu kapatma ve kısıtlama kararları neticesinde hasta sayıları Denetim altına alınır. Ama buna Karşın 2 hafta sonra Tekrar başladığımız noktadaysak hasta, ağır hasta sayılarındaki artış bizim Sağlık kapasitemize Ağırbaşlı basınç oluşturmaya devam ederse o Vakit daha sert tedbirler de gündeme gelir. Zaten Cumhurbaşkanı’mız da açıklamasında bunun sinyallerini vermişti. Ne kadar süreceğini bilmediğiniz bir salgında 2 hafta yaşamı tam durdurarak, bir şekilde vakaları Denetim altına almak Güç. Bu 2 haftayı kapattınız, ondan sonra insanlar Tekrar dolaşıma geçecek, hareketlilik artacak, ondan sonra ne olacak? Bu da bir alternatif olabilir; Ama bizim kış aylarında peyderpey hasta ve Olay sayılarının nasıl gittiğine bakıp, ona göre tavsiyelerde bulunmamız gerekiyor. Her türlü alternatif masaya yatırılıyor. Salgının seyrine göre de hastane kapasitelerinin durumuna göre ek tedbirler gündeme gelebilir” diye konuştu.

“SAĞLIK, EĞİTİMİN DE ÖNÜNDE GELİYOR”

Doç. Dr. Kayıpmaz, Öğrenci ve öğretmenlerin salgına karşı Nihayet derece duyarlı olduğuna ancak Mektep ve Mektep çevresindeki insan hareketliliğinin önlenmesi gerektiğine işaret etti. Çocuklar, öğretmenler ve okulda çalışan kişilerin, okula gidip gelirken Ağırbaşlı insan hareketliliğine Neden olduğunu aktaran Kayıpmaz, sosyal hayatta gerçekleştirilemeyen sınırlılığın eğitim de Dahil pek Çok alanda kapatma ve kısıtlamaya Neden olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, okulların yeniden kapanmasıyla ilgili şöyle konuştu:

Servis araçlarında hareketlilik oluşuyor. Veliler, çocukları okula götürüp okuldan alma sırasında, Mektep bahçelerinde, kapı önlerinde Ağırbaşlı bir hareketlilik oluşuyor. Okulların açık olması, böyle bir insan hareketliliğine de Neden oluyor. Sadece çocuklar virüsü okuldan alıp eve götürmüyor. Dışarıda sosyal yaşantıda, iş yaşantısında hastalığı kapan büyükler, çocuklara da bulaştırıyor. Ondan dolayı Genel bir uzaktan eğitim kararı, şu aşamada doğru. Sağlık, eğitimin de önünde geliyor. Bir şeyden taviz vereceksek, bu sosyal yaşantımız olmalı. Dışarıda, lokanta, kafe, kıraathanelerde geçirdiğimiz zamanlar olmalı. Ne yazık ki biz oralarda kurallara uyma konusunda Çok başarılı olamadık. Binlerce Sağlık çalışanımızın Çok büyük emeği var. Siz sosyal yaşantıdan sınırlılık yapmadığınız, tedbirlere uymadığınız Vakit, bu hasta sayılarına yansıyor. O da eğitim de Dahil birçok alanda kapatma ve kısıtlamaya Neden oluyor.

“KIŞIN DAHA DA SERTLEŞMESİYLE ALARM SEVİYESİNE GEÇMEYE BAŞLAYACAK”

Doç. Dr. Kayıpmaz, hastanelerdeki yoğunluk durumuna ilişkin, “Özellikle büyük şehirlerde hasta sayılarında Mühim artış olduğu ve bu artışın da ülkemizin Başka illerine yansıdığını Sağlık Bakanı’mız açıkladı. Kış ayları geldi, bir yandan Covid-19 artarak devam ediyor. Bir yandan da Başka hastalıklar durmuyor. Böyle olunca da hastane kapasiteleri giderek dolmaya başlıyor. Belli bir seviyeden sonra kışın daha da sertleşmesiyle alarm seviyesine geçmeye başlayacaktır. Ondan dolayı önlemleri şimdiden almakta Çok büyük Yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*