Biden seçilirse ABD-Türkiye ilişkileri bozulur mu? haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Biden seçilirse ABD-Türkiye ilişkileri bozulur mu? haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

ABD Başkanı sadece ülkesinin lideri değil, muhtemelen gezegenimizdeki en Kuvvetli Kişi. Jeopolitik risklerle karşı karşıya olan, Akdeniz, Suriye ve Libya’de AB ülkeleriyle karşı karşıya gelen ülkemiz için yeni başkanın kim olacağı daha büyük önem taşıyor. Biden mi, Trump mı? Hangisi seçilerse Türkiye için avantajlı bir Netice olur?

Çünkü ABD Başkanı’nın izlediği politikalar Bütün dünyayı etkiliyor ve Donald Trump’ın Ak Saray’daki ilk dönemi de böyle oldu. Ancak, anketler ve modellemeler Demokrat Parti adayı eski Reis yardımcısı Joe Biden’ın yarışı önde götürdüğüne işaret ediyor. Ancak Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Reis Donald Trump’ın dört Sene öncekine benzer şekilde bir sürprize imza atarak yeniden seçilme olasılığı da yabana atılmıyor.

TRUMP-ERDOĞAN ARASINDA YAKIN İLİŞKİ VAR

Reis Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Nihayet dört yılda yakın bir ilişki kurulmuş olmasına Karşın, Türk-Amerikan ilişkileri de tutuklu ABD vatandaşları ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyonu gibi konularda bazı Ağırbaşlı krizler de yaşadı.

Muhafazakarlara yakın Düşünce kuruluşu Hudson Institute’un Orta Doğu uzmanı Michael Doran ise Nihayet dört yıldır görülen bu tavır farklılığının arkasında Trump’ın Türkiye’nin dünyadaki rolüne ilişkin doğru bir vizyona sahip olmasına Karşın bunun yönetimdeki Başka yetkililer tarafından kabul görmemesinin yattığını savundu.

Doran, “Trump, genellikle içgüdüyleriyle Devinim ediyor ve bence Türk-Amerikan ilişkilerine Neden Kıymet verdiğini anlatma konusunda Çok iyi bir iş çıkardı. Trump yönetiminin eksikliklerinden birinin Trump’ın vizyonunun ekibi tarafından paylaşılmaması ve bu vizyonun nasıl detaylandırılacağı konusunda gerekli talimatları vermemiş olması olduğunu düşünüyorum” dedi.

ORTA Doğu TÜRKİYESİZ OLAMAZ!

Doran, Trump’ın sahip olduğu bu vizyonu da ABD’nin Orta Doğu’daki varlığını azalttığı bir dönemde, bu bölgeyi istikrara kavuşturacak Türkiye’den başka bir aktör olmaması ve dünyanın bu bölgesinde bir şeyler yapılmak isteniyorsa bunun ancak Türkiye ile birlikte çalışılarak başarılabileceği olarak tanımladı.

TRUMP SEÇİLİRSE İLİŞKİLER DAHA İYİ OLABİLİR

BBC Türkçe’nin görüşlerine başvurduğu uzmanların ortak görüşü, Trump’ın Tekrar seçilmesinin Türkiye ile ilişkiler açısından daha Müspet olacağı yönünde.

Doran bunun gerekçesini Trump’ın ABD devlet sistemi içerisindeki Bütün aktörlere “Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmak istemesi ve bu ilişkiye Kıymet verdiğini göstermesi” olarak açıkladı.

Trump’ın başkanlığının Türkiye ile ilişkiler konusunda ön plana çıkan bir Başka Öğe da Erdoğan ile sahip olduğu yakın ilişkiler.

Trump, “canım arkadaşım” sözleriyle hitap ettiği Erdoğan ile ilişkilerinden bulduğu her fırsatta siyatişle bahsetti. Trump’ın bu yaklaşımı Vakit Vakit liberal kanadın ve Demokrat Parti’nin eleştirilerine yol açtı.

Özellikle Halkbank ile Gülen’in iadesi gibi konularda Trump’ın başkanlık yetkisini aşan sözler vermiş olabileceği iddiaları ortaya atılırken, görevden azil soruşturmasına Türkiye ile ilişkilerinin de eklemlenmesi gerektiğini savunanlar da oldu.

BİDEN SEÇİLİRSE İLİŞKİLERDE SORUN YAŞANABİLİR

Biden’ın seçimi kazanmasının ise ilişkileri daha Menfi etkilemesi bekleniyor. Biden’ın hem Kongre ve dış Politika kurumlarından gelen çağrılara uyma hem de ABD siyasi çevrelerinde “otoriterleştiği” düşünülen Türkiye ve Erdoğan ile arasına Ara koymak isteme olasılığı daha yüksek görülüyor.

Biden’ın Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan konusundaki tutumuyla ilgili olarak dikkat çekilen olaylardan birisi de New York Times gazetesine Aralık ayında verdiği mülakat oldu.

Biden’ın henüz Reis adaylığı kesinleşmemişken verdiği bu mülakatın Türkiye ile ilgili kısmının görüntüleri Ağustos ayında sosyal medyada paylaşmış ve iktidarın tepkisini çekmişti.

Biden bu mülakatta, Erdoğan’a karşı farklı bir yaklaşım izlenmesi ve muhalefetin liderlerini desteklediklerini açık bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini söylemişti.

Hudson Institute’dan Doran göre de seçim sonrası Türk-Amerikan ilişkilerine ilişkin en kötü senaryo “Biden’ın New York Times mülakatında sarf ettiği fikirlere göre Devinim etmesi.”

ABD tarihinin en kritik seçimi

 

ABD’de 3 Kasım seçim süreci nasıl işleyecek?

 

Biden’a oğlunun eski ortağından Çin ile ilgili şok suçlama

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*