Beyaz yakalı işçi nedir?

beyaz yakalı çalışan nedir anlamı ve tanımı
beyaz yakalı çalışan nedir anlamı ve tanımı

Beyaz Yaka Tanımı : Beyaz yakalı çalışan, ofis çalışanı gibi fiziksel emek yapması gerekmeyen bir çalışandır. 

Beyaz yakalı çalışan, genellikle aylık maaşla ödenen, maaş ve saatlik ücret almayan yöneticiler, yöneticiler ve profesyoneller gibi üst düzey bir çalışandır  .

Beyaz Yakalı İşçi Ne Demek?

Beyaz yakalı terimi, 20. yüzyılın klişeleşmiş üst düzey çalışanlarından geliyor. Üst düzey çalışanların çoğu, beyaz yakalı beyaz gömlekler giymişti, fabrika katında el emeği yapan alt düzey çalışanlar genellikle geleneksel mavi üniformalar giymek zorunda kalıyordu. Beyaz yakalı, mavi yakalı terimlerin geldiği yer burasıdır.

Örnek

Beyaz yakalı çalışan kavramı da inşaat işlerine aktarılmıştır. Mühendisler, mimarlar ve diğer profesyoneller, şantiyelerde el işçiliğinin çoğu zaman sarı baret taktığı işyerlerinde beyaz baret takmaktadır.

Yıllar geçtikçe, beyaz yakalı işçi terimi, klişeleşmiş olsa da, el emeği gerektirmeyen çoğu üst düzey iş için tanımlanır hale geldi.

Diğer Yazılar :

Zenpara hakkında 919 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*