Basketbolunun efsanesi Yalçın Granit hayatını kaybetti haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Basketbolunun efsanesi Yalçın Granit hayatını kaybetti haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türk basketbolunun Vatan dışına transfer olan ilk ismi olan ve spora olan katkılarıyla efsaneleşen Yalçın Granit, 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Basketbolculuk döneminde Darüşşafka Lisesi’nden Galatasaray’a geçen ve 1950’li yıllarda ‘Yenilmez Armada’nın lakaplı takımın en skorer oyuncusu olan Yalçın Granit, Avrupa basketboluna da damga vurmuştu.

Fransa’nın Paris takımına transfer olarak Avrupa’ya giden ilk Türk basketbolcu olan Granit, ardından koçluk, yöneticilik ve yazarlık yaptı. Ulusal takımla 3 Avrupa Şampiyonası’na katılan ve takımın en skorer isim olan Granit, 1952 Helsinki Olmipiyat Oyunları’nda da ay-yıldızlı forma ile mücadele etti.

Yalçın Granit’in hayatı oğlu Ali Granit tarafından “Adanmak” adıyla kitaplaştırıldı.

YALÇIN GRANİT KİMDİR?
17 Eylül 1932 doğumlu olan Yalçın Granit, Ali Sami Yen’in teklifiyle; Galatasaray’ın ilk profesyonel basketbolcusu olmuş ve Meşhur ‘Yenilmez Armada”nın yıllar boyunca kaptanlığını yapmıştır. Fransa şampiyonu Paris Racing formasını terleterek, Avrupa’da oynayan ilk Türk oyuncu olma unvanını alan Granit ayrıca; 68 kez de A Ulusal formayı giymiştir.

Yalçın Granit; oynadığı Bütün yıllarda sayı krallığı yarışında bulunduğu gibi; Fenerbahçe – Galatasaray ezeli rekabetinin tarihinde 41 sayıyla bir maçta en Çok sayıyı atmış ve Avrupa Şampiyonaları tarihinde de sayı krallığı yarışında iki Kez dereceye girmiştir.

Darüşşafaka’nın basketbol şubesini kuran, kulübün tek İstanbul şampiyonluğunu kazandıran, İTÜ basketbol şubesinin temellerini atan Yalçın Granit, yüzlerce oyuncunun da yetişmesini sağlamıştır. Eczacıbaşı’nı dördüncü ligden birinci lige taşıyan, Galatasaray’da şampiyonluklar yaşayan ve yıllar boyunca A Ulusal Takımımızı yöneten Yalçın Granit, Tekrar uzun yıllar Türk basketboluna Mühim hizmetlerde bulunmuştur.


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*