Banka Mutabakatı Nedir?

Banka Mutabakatı Nedir
Banka Mutabakatı Nedir

Banka Mutabakatı Nedir : Bir banka mutabakatı yada banka kaydı, bir firmanın muhasebe defterindeki nakit bakiyesi ile banka ekstresi  bakiyesi arasındaki farkları denetlemek ve açıklamak için kullanılan bir rapordur. 

Banka mutabakatı bununla beraber şirket fonlarının dolandırıcılığını ve zimmetini önlemenin ana yollarından biridir. İşte iyi mi çalışıyor.

Banka mutabakatı ne anlamına gelir?

Mesela Fender Gitar Şirketi’ni ele alalım. Tecim sürecinde, Fender satıcılara mal ve hizmetler için çek yazar. Bu çekler, yazılır yazılmaz Fender’in muhasebe sisteminde gider (nakit olarak ödenir) olarak kaydedilir. Fender ek olarak gitarlarını alan müşterilerden ve bayilerden çek alır. Bu çekler, çekler alınmaz gelir olarak (nakit giriş olarak) kaydedilir.

Çeklerden hiçbirinin bunu hemen hemen banka hesabına yapmadığına dikkat edin. Fender’in satıcılara yazdığı çekler, satıcılar hakkaten alıp paralarını alana kadar Fender’ın banka hesabından geri çekilmeyecek. Müşterilerden alınan Fender çekleri, para kazanıncaya ve banka onları silene kadar Fender’in banka hesabında görünmez.

Fender’ın muhasebe kayıtları ile fiilen Fender banka hesabındakiler arasındaki kopukluğa, banka ekstresi farkı yada değişik defter adı verilir. İki bakiye, Fender’ın satıcılarına yazdığı tüm çekler kesilinceye kadar ve Fender’ın müşterilerden almış olduğu çekler yada aktarılan mevduatlar temizlenene kadar aynı olmayacaktır. İdeal bir dünyada, banka ekstresi bakiyesi muhasebe defteri bakiyesi devamlı aynı olurdu, sadece nadiren.

Örnek

Banka mutabakatı her iki kaydın doğruluğunu denetim eder: hesap özeti ve muhasebe kayıtları. Temel olarak, bir banka mutabakatının iki sütunu vardır: biri tüm hesap özeti işlemleri için, diğeri ise tüm muhasebe kaydı işlemleri için. Her bir işlem eşleştirilir ve hangi çeklerin ödenmemiş bulunduğunu ve hangi mevduatların geçmekte bulunduğunu görmek için denetim edilir.

Bir kez  hesap özeti  bakiyesi transit ve üstün denetim ve kitap dengede mevduat ayarlanır muhasebe sistemine kayıtlı olmayan banka hesap etkinlikleri için ayarlanır, iki düzeltilmiş bakiyeler eşit olmalıdır. İşte bir banka mutabakatı örneği.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*