Banka Ekstresi Nedir?

Banka Ekstresi Nedir
Banka Ekstresi Nedir

Banka Ekstresi Nedir : Bir banka hesap özeti, bir bankanın kişiye hesap periyodu süresince hesap bakiyesini ve faaliyetlerini belgeleyen bir rapordur.

İnsanlar yada firmalar banka hesaplarına para yatırdıklarında, bankanın depo sahibi olduğu söylenir ve para yatırma işlemi meydana getiren şahıs yada şirket çoğu zaman mevduat sahibi olarak adlandırılır. 

Bankalar çoğu zaman her ay banka hesaplarındaki detaylı faaliyeti listeleyen mevduat sahipleri için raporlar hazırlar. Bu raporlara genel olarak banka ekstresi denir.

Banka ekstresi ne anlama geliyor?

Banka ekstreleri çoğu zaman mevduat sahibinin adını, adresini, hesap numarasını, tarihini ve banka adını ihtiva eder. Hesap özeti raporunun kendisi çoğu zaman aşağıdakileri listeler:

  • Yatırıcının başlangıç ​​bakiyesi
  • Çekler, para çekme ve borçlar ay süresince dengeyi azaltıyor
  • Mevduat ve kredi ay süresince hesap bakiyesini artırır
  • İptal edilen çeklerin fotokopileri ay süresince temizlenir
  • Banka hesabının bitiş bakiyesi

Örnek

Bir banka hesap özetinin amacı, dönem içindeki işlem faaliyetini özetlemektir. Banka hesaptaki paranın sahibi olmadığından, itimat olarak davranmalı ve bakiyeleri ve işlemleri mevduat sahibine rapor etmelidir.

Birçok başlangıç ​​muhasebe öğrencisinin haiz olduğu bir sual, niçin banka ekstresinde kredi olarak gösterilen bir banka hesabına para yatırmak olduğu? Bir şirket satışlardan para aldığında, şirkete gelen para borç olarak kaydedilir, niçin banka tabloları kredi olarak alınan nakdi kaydeder? Bu iyi bir sual.

Temel olarak, bir banka ekstresi banka açısından yazılmıştır. Bir banka hesabına para yatırdığınızda, banka gerçekte size borçludur. Hesabınıza yatırdığınız parayı size borçlular. Tıpkı bir şirket yükümlülüğü kaydettirdiğiniz benzer biçimde, banka da size bir borç kaydeder ve bunu aylık banka ekstrenizde kredi olarak listeler.

Zenpara hakkında 1643 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*