Balık Üretim Çiftliği Kurmak – İş Fikri / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Balık Üretim Çiftliği Kurmak – İş Fikri

Balık Üretmek

Balık üretim çiftliği işine girip, balık yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin aklında bazı sorular vardır. Balık üretim çiftliği kurduğumda ne kadar kazanç elde ederim? Bu işi nasıl yapabilirim? Ne kadar Kapital gereklidir? gibi vb. Her işletmenin Kurum amacı kar elde etmektir. Doğru Doğal kaynaklara, iyi yönetim yeteneklerine ve işletmeye yatırım için yeterli sermayeye sahipse, oldukça karlı olabilir. Bu işi yapmak biraz sabır ve bilgi ister Ama Bütün kaynaklarınızı doğru kullandığınızda, iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Türkiye, üç tarafı bereketli denizlerle çevrili bir ülkedir. Hayvancılık ya da Tarım, hangi işi yapmak isterseniz isteyin, iyi kazanç elde edebilirsiniz. Gölleri, dereleri ve akarsuları açısından da Varlıklı bir Diyar olan Türkiye’de, balık üretim çiftliği işine gereken Kıymet Çok verilmemektedir. Ancak belirttiğimiz üzere, kaynaklar doğru kullanıldığında gerçekten kazançlı bir iştir. Küçük bir işletmeyle açtığınız çiftliğinizi, kısa zamanda büyük bir balık üretim tesisi haline getirebilirsiniz. Ancak, burada Mühim olan şey, bölgenizde hangi tür balıkların yetiştirilebileceğini öğrenmeniz olmalıdır.

Mesele Alabalık ve Sazan, pek Çok bölgede yetiştirilirken, Levrek ve Çipura Akdeniz ve Ege bölgesinde daha Çok bulunur. Başka talep gören balıklar ise; Palamut, Somon ve Mercan balıklarıdır. Bir balık üretim tesisi kurmak istiyorsanız, Maliye ve Gümrük Bakanlığı ayrıca, Besin-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan da gerekli izinleri almanız gerekir.

Balık Üretim Çiftliği Kurmak İçin Nelere Gereksinim Vardır?

Balık, Sağlık açısından Çok Çok faydalı besinlerin başında gelir. Uzmanlar balık tüketiminin insanlarda Kalp ve damar hastalıklarını azalttığını belirtmektedir. Balık Nihayet derece besleyicidir, yağ ve kalorisi düşüktür. Bu yüzden özellikle çocuklarda balık tüketimi artırılmalıdır. Balık üretim işi yapmak istiyorsanız, bazı gereksinimlere ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar, Doğal kaynak gereksinimi, yönetsel gereksinimler, Kapital gereksinimidir.

Balık Üretim Çiftliği Doğal Kaynak Gereksinimleri

Balık üretim çiftliği kurma aşamasında Doğal kaynak gereksinimleri olarak su, Var havuzlar ve toprak ihtiyacı bulunan gereksinimlerdir.

Su

Kanıtlanmış balık kültürü teknolojisini kullanarak, büyük miktarda hazır suya ihtiyaç vardır. Stoklama oranları havuz hacmine göre değil, yüzölçümüne göredir. Derin havuzlar, uygun şekilde inşa edilmiş balık kültür havuzlarını doldurmak için, depolama rezervuarı olarak kullanılmadıkça bir varlık değildir.

Bu havuzların derinliği sadece 4-6 feet olmalıdır. Stoklama oranları Deney, havalandırma, ekipmanların mevcudiyeti ve balık çiftçisinin üstlenmek istediği risk miktarı ile belirlenir. Nispeten az miktarda devridaim suyu, Devamlı havalandırma ve filtrasyon kullanan yüksek yoğunluklu tank veya oluklu balık kültürü, teknolojiler geliştikçe bir olasılıktır.

Ancak; Başarılı bir su ürünleri yetiştiriciliği işletmesi için gerekli su miktarı, işletme türüne, pazarlama planına ve balık çiftçisinin ihtiyaç duyduğu gelir düzeyine bağlıdır. Büyük bir yerleşim yerinin yakınında bulunan ücretli bir balıkçılık işletmesi, 1 ila 2 dönüm kadar az su ile Çok başarılı olabilir. Balık bir işlemciye toptan satılacaksa, bir kuluçkahane/ balık üretim merkezi, daha küçük dönümlerle (10 dönüm ve üstü) iyi Netice verebilir, ancak bu tür balık kültürü daha Çok teknik bilgi ve deneyim gerektirir. Balık komisyonculuğu işletmeleri daha küçük alanlarda Etkinlik gösterebilir.

Var Havuzlar

Var havuzlar, balık kültürü için kullanılabilir, ancak bunların kullanımı genellikle sınırlıdır. Çünkü verimli bir hasat için drene edilmezler. Gölet en az 1 dönüm büyüklüğünde ise, kafes kültürü bir olasılık olabilir. Büyük toprak koruma gölleri, ticari kafes kültürü için iyi adaylardır.

Var küçük havuzlar için Başka seçenekler arasında büyük (6–8 inç) büyük boy balık stoklama, Ev tüketimi için kanca ile hasat, daha büyük balık hasadı için bir Araç olarak kaldırma ağları kullanılır. Var küçük havuzlar, balık yetiştiriciliğini denemek veya az miktarda balık yetiştirmek için iyi olabilir ancak, ticari balık üretimi için uygun değildir.

Toprak Kaynakları

Bir su ürünleri yetiştiriciliği işletmesi planlanırken, arazi kaynakları da dikkate alınmalıdır. Arazinin topografyası, inşa edilebilecek havuz türlerini belirleyecektir. Düz veya hafif eğimli, bol killi temizlenmiş arazi, balık kültürü için en ekonomik olanıdır. Balık kültürüne uygun, büyük dike havuzları en düşük maliyetle inşa edilebilir.

Büyük havuzlar, genellikle dönüm başına küçük havuzlardan daha ucuzdur. İnşa edilen tepe havuzları, balık yetiştiriciliği için, tohumlama için uygun düz bir tabanla inşa edilmiş ve hasadı kolaylaştırmak için tahliye edilebilirse kullanılabilir.

Balık Üretim Çiftliği için Yönetsel Gereksinimler

Büyük ölçekli balık kültürü, yoğun çalışma, hayvanların beslenmesi, sağlığı ve bakımı gibi detayların yanı sıra, sağlam ekonomik kararlar alınması nedeniyle Başka yoğun hayvan işletmelerine benzer.

1 metrik ton = 1,1023 kısa ton (2000 lb), 2000 Ib/dönümden Çok yükselen balık yetiştiriciliği, geceleri su izleme kalitesini izlemeyi gerektirir ve acil Durum havalandırması bazen bir havuzdaki toplam balık kaybını önlemelidir. Su ürünleri yetiştiriciliği de Vakit Vakit ağır fiziksel emek gerektirir. Balık yetiştiriciliği, başarılı olmak için sıkı çalışma gerektiren Başka işlere benzer.

Balık yetiştiriciliği, Başka işletmeler gibi yem, tırtıl ve ilgili Mahsul veya stratejilerin bilinçli ekonomik kararlar alması için doğru kayıt tutmayı gerektirir. Yani bu iş, bir emeklinin hobi olarak yapacağı bir iş değildir ve Ağırbaşlı yönetim sorumluluğu gerektirir.

Balık Üretim Çiftliği için Kapital Gereksinimleri

Balık üretimine girme maliyeti Başka tarımsal emtialara göre yüksek olabilir. Başarılı bir işletme için iyi planlama yapmak gerekir. Su ürünleri yetiştiriciliği, genellikle finansal sıkıntıları olan bir çiftçiyi kurtaracak bir işletme değildir. Başlangıç maliyetleri genelde Çok yüksektir ve Devamlı olarak karlı bir hasat üretmek için deneyime ihtiyaç vardır.

Balık çiftliği işi yapmaya karar verdiğinizde, bu işi yapan kişilerden bilgi almanız yararınıza olacaktır. Balık üretim çiftliklerini gezerek, işleyişlerine bakmanız ve teknik bilgileri öğrenmek de sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Balık üretim çiftliği için almanız gereken en Mühim ekipmanlar kafes, ağ, makara ve havalandırma pompasıdır. Kafeslerin özelliği eğer farklı balık türleri yetiştirecek iseniz, bu balıkları birbirinden ayırmaya yarar. Bir Tür bu duvarı vazifesi gören kafes, içeriye Başka balıkların ya da başka su canlılarının içeriye girmesini engeller. Bu işi ağ ile de yapabilirsiniz.

Havalandırma pompası ya da Başka adı ile Aerator, sudaki oksijen miktarını düzenleyen cihazdır. Makara ise, bir seferde Çok sayıda balığı çekmek için kullanılır. Bütün bu gereksinimleri karşılamak için iyi bir bütçeniz olması gerekir. Ayrıca enerji kesintisi gibi durumlarda kullanmak üzere jeneratör de işletmede bulunmalıdır. Böylece kesinti nedeniyle havalandırma pompasının çalışmaması da önlenmiş olur.

Balık Üretim Çiftliği Kurmadan Evvel Ne Yapılmalıdır?

  • Su ürünleri yetiştiriciliğine yatırım yapmadan Evvel, yapabileceğiniz her şeyi öğrenin.
  • Uzmanlar, Başka balık çiftliği sahipleri ile konuşun. Toplantılara, Alan günlerine ve atölyelere gidin.
  • Uygun arazi bulun. Düz araziler ve Doğal kaynak sularının bulunduğu araziler daha Çok işinize yarayacaktır. Ayrıca arazinizin ulaşım imkânı da rahat olmalıdır.
  • Sel ve kirlilik olanaklarının Çok olduğu arazilerde asla bu tarz bir tesis açmayın. Ters takdirde suların Devamlı kirlenmesi gerçekleşeceğinden, balık yetiştiriciliği yapamazsınız.
  • Bir işletme bütçesi ve pazarlama stratejisi geliştirin.
  • Kaliteli tedarikçileri bulun. Gerekli ekipmanları alın.
  • Küçük başlayın, deneyim ve pazarlarla genişleyin.

Balıklar, Bütün yaşamlarını aynı suda harcadıkları için, suyun kalitesini korumak esastır. Su temiz olmalı, doğru sıcaklıkta tutulmalı ve yeterli oksijen içermelidir. Daha küçük havuzlarda hata payı daha azdır ve daha Çok yönetim gerektirir. Bahçecilik ve balık yetiştiriciliği arasında benzerlikler bulunmaktadır. Hem bitkiler hem de balıklar yiyecek ve sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Bazı bitkiler farklı mevsimleri tercih ettiği gibi, soğuğa dayanıklı balıklar ve ısı seven balıklar vardır. Her iki tür bahçe, düzenli bakım gerektirir.

Nihayet Olarak;

Hangi balık türünü yetiştireceğinizi bilmek önemlidir. Bölgenizde yaşayamayan bir balık türünü yetiştirmeyi tercih ederseniz, zarara uğrama olasılığınız yüksektir. Çok Çok talep gören ve yüksek fiyattan satışa sunacağınız balıkları tercih edin. Fiyat-iklim-maliyet kapsamında açacağınız işletmeden yarar görebilirsiniz.

Yetiştirdiğiniz balıklar için daha önceden bir satış anlaşması yapmadıysanız, balık pazarları ve marketler, satış için ideal alanlardır. Ayrıca balık üretim çiftliği yanına ya da yakınına bir balık restoranı açtığınız takdirde kazancınız kat kat artacaktır.

Kelp Yetiştiriciliği Yapmak

Balık üreticiliği yanında ek olarak İstek ederseniz kelp üretimi de yapabilirsiniz. İş fikri hakkında detaylara ulaşmak için tıklayınZenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Balık Üretim Çiftliği Kurmak – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*