Bakan Selçuk: İzmir’e 8 milyon TL’lik ödenek ulaştırıldı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Bakan Selçuk: İzmir’e 8 milyon TL’lik ödenek ulaştırıldı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hak Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AFAD İzmir Koordine Merkezinde Bakanlar İzmir depremindeki Nihayet Durum hakkında açıklama yaptı. İzmir Mebus eski TBMM başkanı ve eski Başbakan Binali Yıldırım da toplantıya katıldı.

Depremin ardından toplam 484 artçı sarsıntı gerçekleştiğini belirten Kurum, “Bakanlığımız bütün binalara girmek suretiyle hasar tespit çalışmalarını yapacaklar. Vatandaşlarımızdan ricamız hasar tespit çalışmalarının yapılmasının ardından evlere girmeleri, bu konu önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Hak Bakanı Gül, “Ortak acılar ortak duygudaşlığı gerektirir. Cumhuriyet başsavcılıklarımız acılarımız Yıkıntı altındayken bu acıları provoke edenlere karşı soruşturmalarını başlatmıştır” dedi.

Bakanların açıklamaları şu şekilde: 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

484 artçı sarsıntı meydana geldi 

Sahada fiilen yaklaşık 5 bin arama kurtarma personeli çalışma yürütüyor. 

17 binamızda yıkım gerçekleşmişti, arama kurtarma faaliyetleri şu an 8’inde devam ediyor.

Depremin olduğu andan itibaren şu Anne kadar 100 vatandaşımızı kurtardık.

Konutları inceleyeceğiz, bütün binalara girerek hasar tespit çalışmalarını yapacağız.

56 bin Kişi kapasiteli mobil beslenme ünitelerimiz şu an alanda. 

Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. Ağır hasarlı binalara ilişkin de taşınma ve kira yardımı yapılacak. 

Vatandaşlardan ricamız, hasar tespit ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasından sonra binalara girmeleri. Yıkılma riski olan binalar var. 

TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD’la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 

Devletin burada olduğunu belirtmek isterim. İşler hakikaten olması gerektiği gibi yürüyor. Herkes sahada birbirinden Kıymetli hizmet ediyor. Dün gece sahada şunu gördük acaba vatandaş bekleme uzadıkça acaba ‘bakanlar buradan ayrılır mı?’ diye düşünüyor. Biz buradayız vatandaşlarımızla Birlikte olacağız olsak da olmasak da çalışmalarda en Küçük bir aksama olmaz. Öncelik hala göçük altında kalanlar akabinde de açıkta kalanlar barınma ihtiyacı olanlar. İletişimde ulaşımda güvenlik de herhangi bir eksik kalmadı.

Biz burada yaraları sarmak için buradayız. Bu büyük bir afet inşallah en yakın zamanda bu yaraları sarıyor olacağız. Çalışmalara devam ediyoruz. Buradayız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: 

Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Biz de depremi duyar duymaz Bütün ekiplerimizi seferber ettik. Psikososyal destek veremeye de devam edip ailelerimizi ziyaret ediyoruz. Tekrar vakıflarımızın acil ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla 5 milyonluk acil yardım ödeneği çıkardık 3 milyon da AFAD göndermişti. Dolayısıyla 8 milyonluk bir acil yardım ödeneği çıkmış oldu. Tekrar geçmiş olsun diliyorum.

Hak Bakanı Abdulhamit Gül: 

Bütün kurumlarımız İzmir’in yaralarını saramaya devam edecek. Dualarımız Yıkıntı altındaki vatandaşlarımızla. Ortak acılar ortak duygudaşlığı gerektirir.

Cumhuriyet başsavcılıklarımız acılarımız Yıkıntı altındayken bu acıları provoke edenlere karşı soruşturmalarını başlatmıştır. Keşimse birliğimizi kardeşliğimizi acımızı suiistimal edemez bunu etmek isteyenlere de adaletimiz asla müsaade etmeyecektir. 3 Kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep’te gözaltına alınmıştır. Bütün süreçlerde Tekrar gerekli takip yapılmaktadır.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:

1600 abonenin elektriği kesim durumda. Bunların büyük durumu Bayraklı’da. Seferihisar’da 400 civarında vatandaşımızın elektriği kesik.

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer:

‘Binlerce vatandaşımız dışarıda yaşamaya başladı. Yapılacak Çok şey var iaşesinden cep telefonu şarjına kadar binlerce ihtiyaç var. İzmir’in yanındayız ve çözmek için canla başla ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bütün İzmir’e Tekrar teşekkür ediyorum

İzmir’de 16 yaşındaki İnci ve köpeği kurtarıldı

Bakan Koca: Yakınlarınız için ALO 184’ü arayın

Kandilli Rasathanesi: Artçı depremlerin 15 gün kadar sürmesi bekleniyor

İzmir’de 5.0 büyüklüğünde artçı sarsıntı


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*