Bakan Elvan’dan ‘büyüme’ açıklaması – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Bakan Elvan’dan ‘büyüme’ açıklaması – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye ekonomisi ile ilgili kritik verilerden biri olan üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bu yılın üçüncü çeyreğinde elde edilen yüzde 6,7’lik büyümede Vatan içi talep artışının etkili olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin gayrisafi Vatan içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın üçüncü çeyreğinde, yeni tip koronavirüs salgınını devam ederken geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,7 arttı.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın üçüncü 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,6 artarak 1 trilyon 419 milyar 483 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 41,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 15, Endüstri yüzde 8, inşaat yüzde 6,4, Tarım yüzde 6,2, Başka hizmetler faaliyetleri yüzde 6, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,8, Halk yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ile hizmetler yüzde 0,8 arttı. Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri ise yüzde 4,5 azaldı.

BAKAN ELVAN’DAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, büyüme rakamlarını değerlendirdi. 

Elvan, “Makroekonomik, finansal ve fiyat istikrarını önceleyen Politika çerçevemizle, büyüme sürecini sürdürülebilir kılmayı amaçlıyoruz. Üçüncü çeyrek büyümesinde Vatan içi talep artışı etkili oldu. Oluşabilecek riskleri göz ardı etmiyoruz” dedi. 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1700 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*