Bakan Elvan: Kapital girişi hızlanacak

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Bakan Elvan: Kapital girişi hızlanacak başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Son dönemde döviz kuru geçişgenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin daha da arttığını görüyoruz. Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşmeye başlamasıyla ülkemizin risk primi de düşecek, Kapital girişi hızlanacak, Türk lirası varlıklara talep artacak ve oluşan Güven ortamı istikrarlı büyümeyi de beraberinde getirecek” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Bursa’ya geldi. İlk olarak Bursa Endüstri ve Ticaret Odası’na geçen Bakan Elvan, iş insanlarıyla bir araya geldi. 

Çok zorlu 2020 yılının geride bırakıldığını söyleyen Bakan Elvan, şöyle konuştu: 

“Yaşadığımız bu küresel salgın; sosyolojik, ekonomik ve toplumsal pek Çok sorunu da beraberinde getirdi. Bakın biz bu dönemde, sorunsuz işleyen bir düzenin Ani durabileceğini, deyim yerindeyse Bütün şalterlerin bir anda kapanabileceğini gördük. Küresel Ekonomi, belki de son 100 yılın en şiddetli daralmasını yaşadı. Dünya ticareti ve uluslararası Kapital hareketleri derin yaralar aldı. Küresel çapta işsizlik, bütçe açıkları, borçluluk oranları ve enflasyon artış eğilimine girdi. Oluşan bu hasarın giderilmesi maalesef Vakit alacak. Türkiye, işte böylesine zorlu bir mücadeleyi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı hızlı koordine olabilme yeteneği sayesinde başarıyla yürüttü. Emekçiler, işverenler ve vatandaşlarımız için Bütün imkânlarımızı seferber ettik. Salgından etkilenen işletmelerimize; çeşitli hibe destekleri sunduk, vergi ve sosyal güvenlik prim ödemelerinde ertelemeler getirdik, KDV ve kira stopajlarında indirimler yaptık. Üretimde sürdürebilirliği sağlamak için benzersiz adımlar attık. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, nakdi ücret desteği ve normalleşme desteği gibi mekanizmalar, Türk sanayisini bu zorlu dönemde ayakta tuttu. Bahsettiğim bu 4 uygulamayla, 9,5 milyon vatandaşımıza 55 milyar liralık bir destek sunduk. Bütçeden ve çeşitli fonlardan sunduğumuz desteklerin tutarı 141 milyar lirayı aştı. Sene sonuna kadar bu tutarın 191 milyar liraya, yani Ulusal gelirin yüzde 3,4’üne ulaşmasını bekliyoruz.”

‘BURSA’NIN Dışsatım RAKAMLARI YÜZDE 38’İN ÜZERİNDE ARTTI’

Ekonomik aktivite 2021’in ilk çeyreğinde Canlı performans gösterdiğini kaydeden Elvan, “Bundan sonraki süreçte de ihtiyaç duyan her kesimin yanında olmaya devam edecek, gereken tedbirleri gereken zamanda alacağız. Kimsenin bundan en Küçük bir kuşkusu olmasın. Biliyorsunuz aşılamada da Mühim bir ivme artışı söz konusu. Günde 1 milyon dozun üzerinde aşı yapılıyor, bakınız bu muazzam bir başarıdır. İnşallah bu durumun Müspet etkisini de önümüzdeki dönemde, hem ekonomide hem de sosyal hayatın normalleşmesinde göreceğiz. Atılan adımların katkısıyla, 2020 yılını büyümeyle kapattık. Ekonomik aktivite 2021’in ilk çeyreğinde Canlı bir performans gösterdi. İlk çeyrekteki yüzde 7’lik büyümenin yüzde 30’unu imalat sanayimiz tek başına sırtladı. Tekrar bu dönemde dış talebin ve yatırım harcamalarının da büyümeye Mühim bir katkı sağladığını görüyoruz. Dışsatım tarafı Çok Kuvvetli gidiyor, bu Sene tarihimizde ilk Kez 200 milyar doların üzerine bir ihracat performansı gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bursa’nın ihracat rakamları da yılın ilk 5 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 38’in üzerinde arttı” diye konuştu.

‘EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ FİYAT İSTİKRARI’

Makroekonomik politikada 3 Esas öncelikleri olduğuna vurgu yapan Bakan Elvan, “Birincisi, ekonomide dengesizlik ve kırılganlık oluşturmayacak, kaliteli ve istikrarlı bir büyümeyi temin etmek. Bizim için Mühim olan büyümenin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığıdır. İstihdam oluşturan, gelir dağılımını iyileştiren, verimliliği artıran ve rekabeti teşvik eden politikalarla büyüme patikamızı şekillendirmek istiyoruz. Bu büyümeden de Bütün vatandaşlarımızın en iyi şekilde faydalanmasını arzuluyoruz. İkinci Politika önceliğimiz, cari açığın Denetim altına alınması, hatta orta vadede cari Çok veren bir ekonomik yapının hakim kılınmasıdır. Cari açıkla mücadelenin hem dönemsel hem de yapısal unsurlarının olduğunun farkındayız. Dışsatım pazarlarımızın toparlanıyor oluşu, dönemsel açıdan işimizi kolaylaştırıyor. Benzer şekilde altın ithalatını azaltmak için uyguladığımız tedbirlerin de Müspet etkilerini görmeye başladık. Yılın ilk 5 ayında altın ithalatı, geçen seneye göre yüzde 47 azaldı. Yapısal tarafta da bir Sıra Önlem hayata geçecek. Mesele; imalat sanayimizin küresel Kıymet zincirlerine entegrasyonunu daha da artırmak için Hususi programlar uygulayacağız. İhracatı öncelikleyen yatırımlara ağırlık vereceğiz. Vatan dışı lojistik merkezleri açarak ihracatçıların potansiyel pazarlara erişimini hızlandıracağız. Üçüncü ve en Mühim Politika önceliğimiz ise fiyat istikrarının sağlanmasıdır” dedi. 

‘BAŞARI HİKAYESİ YAZIP ENFLASYONU DÜŞÜRECEĞİZ’

Enflasyonun, nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en Esas engel olduğunu belirten Bakan Elvan, şunları kaydetti: 

“Yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda, sanayici de önünü göremez, sağlıklı karar alamaz, uzun vadeli yatırım yapmaya da cesaret edemez. İşte bu yüzden enflasyonla mücadele Bütün politikalarımızın merkezinde yer alıyor. Biz bu sorunu bir bütün olarak ele alıyoruz. Para, maliye, finansal sektör ve yapısal politikalarımız Ahenk içinde Devinim ediyor. Kısa vadeli kazanımlar uğruna, asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız. Enflasyonla mücadelede, beklentiler kanalının ne denli kritik bir rol oynadığını biliyoruz. Kararlı duruşumuz ve uygulanan politikalar, enflasyonda yukarı yönlü beklentilerin de kırılmasında rol oynayacak. Tabi burada döviz kuru istikrarı da oldukça Mühim. Son dönemde, döviz kuru geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin daha da arttığını görüyoruz. Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşmeye başlamasıyla birlikte, ülkemizin risk primi de düşecek, Kapital girişi hızlanacak, Türk lirası varlıklara talep artacak ve oluşan Güven ortamı istikrarlı büyümeyi de beraberinde getirecek. Biliyorsunuz geçmişte de yüksek enflasyon sorununu yaşadık ve attığımız adımlar sayesinde enflasyonu gayet başarılı bir biçimde tek hanelere indirdik. Tekrar benzer bir başarı hikayesi yazacağız, ancak bunun için sizlerin de sabrınıza ve desteğinize ihtiyacımız var. Biz Hükümet olarak sizlerin yükünü alacak ve işlerinizi hızlandıracak düzenlemeleri yapmakta kararlıyız. Reform paketinde de yer verdiğimiz üzere; sanayimiz için finansman, beşeri Kapital, vergilendirme ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi alanlarda somut politikaları hayata geçireceğiz.” 

FAİZSİZ FİNANS SİSTEMİ

Finansa erişiminin iş dünyası için kritik önem taşıdığını belirten Bakan Elvan, “Buradan hareketle bankacılık sektörünün yanı sıra, faizsiz finans sistemi ve Kapital piyasalarını daha da derinleştirecek politikalara hız vereceğiz. Katma Kıymet üreten firmaların hayatta kalmasını da Çok önemsiyoruz. Bunun için bankacılık sektörümüzde, firma rehabilitasyonları için yeniden yapılandırma birimleri kurulmasını teşvik ediyoruz. Sanayicilerimizin Ara eleman bulma noktasında karşılaştıkları zorlukların da farkındayız. Bu sorunu çözmek üzere, Çok Mühim bir adım atıyoruz, hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Mesleki eğitim merkezlerini gençlerimiz için Çok daha cazip kılacağız. Kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlayacak, bu merkezlerde eğitim gören öğrencilerin ücretlerini Halk tarafı olarak biz karşılayacağız. Böylece sizlerin üzerindeki yükleri kaldırmayı hedefliyoruz” dedi. 

‘YÜKSEK KATMA Kıymet ÜRETEN YATIRIMLARA ÖNCELİK VERMELİYİZ’

Türkiye’nin küresel ekonominin sayılı üretim ve inovasyon merkezlerinden biri olabileceğine vurgu yapan Elvan, “İnanın bunun önünde hiçbir engel yok. Pandemide Türk sanayisi kendini ispatladı, en Güç durumlarda bile müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi. Sanayimizi daha ileri taşımak adına, sizlerden 4 Esas beklentimiz bulunuyor. Birincisi, yüksek katma Kıymet üreten, dijitalleşmeyi teşvik eden ve rekabet gücünüzü artıracak yatırımlara öncelik vermenizi İstek ediyoruz. Bursa, sahip olduğu avantajlarla yerli yabancı pek Çok yatırımcının hedef noktası da olabilir. Dolayısıyla sizlerin proaktif olmanızda, uluslararası iş birliği imkanlarını zorlamanızda büyük faydalar bulunuyor. İkincisi, borç-öz kaynak dengenizin daha dikkatli ayarlanması hususu” diye konuştu. 

BÜYÜK YÜKLER ALTINA GİRMEYİN

Bakan Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına lütfen girmeyin. Şirketleriniz Kapital piyasalarına açmak gibi farklı finansman imkanlarını da gündeminize alın. Olmamış madde ve emtia fiyatlarının dünya genelinde arttığı, gelişmiş ülkelerde enflasyon beklentilerinin yükseldiği bir döneme giriyoruz. Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının para politikalarında değişikliğe gidebileceği bir ortamda, yurtdışı piyasalarda oynaklığın artabileceğini öngörmek gerekiyor. Bu nedenle, bilanço yapımızı bu yeni döneme göre ayarlamamız önem arz ediyor. Üçüncüsü, istihdam ve teknoloji dengesini Çok iyi kurmaya İtina göstermeliyiz. İş gücümüze yeni iş imkanları oluşturmak kadar, mevcut işgücü kabiliyetlerinin geliştirilmesi de kritik öneme sahip. Dördüncü ve son olarak, sanayinin yeşil dönüşümü konusunu da odaklı bir şekilde ele almamız Koşul. Yeşil teknolojiler, küresel çapta yeni ürünler ve piyasalar oluşturmak için Ağırbaşlı bir büyüme potansiyeli sunuyor. Küresel iklim değişikliği, Tarım başta olmak üzere hayatımızın pek Çok alanını etkilemeye başladı. Ülkelerin ve uluslararası kuruluşların da bu konudaki hassasiyeti günden güne artıyor. Önümüzdeki dönemde, dış kaynaklara ve dış finansmana erişim şartlarından birisi de yeşil dönüşüm olacak. Dolayısıyla bu konuyu asla ıskalamamız gerekiyor. Türkiye, yeşil devrimin öncülerinden biri olabilir.”

‘GELİŞTİRDİĞİMİZ TEKNOLOJİYİ İHRAÇ EDECEĞİZ’

Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin öneminden de bahseden Bakan Elvan, “Otomobiller artık ulaşım aracı olmanın da ötesinde yüksek teknolojili, elektrikli, otonom ve ağa bağlı akıllı bir cihaza dönüşüyor. Tabi buna ek olarak çevre ve emisyon alanında getirilen yeni düzenlemeler de sektörde reformu Mecburi kılıyor. Dolayısıyla sektörde hem ana sanayinin hem de tedarik sanayinin hızla Ahenk sağlamasını gerektirecek bir Nazar açısına ihtiyaç var. Bu Nazar açısına sahip olup harekete geçenler, otomotiv endüstrisinin yarınlarını da şekillendirecekler. İşte TOGG, bu sektörün yarınlarını bugünden şekillendirme iddiasını ortaya koyuyor. Burada geliştirilecek teknolojiler, çevreyi kirletmeyen, elektrikli ve bağlantılı bir mobilite ekosistemini de hayata geçirecek. Daha da önemlisi, ülkemiz tedarik sanayisi de bu dönüşüme ayak uyduracak. Bir sonraki adımda da geliştirdiğimiz teknolojileri Vatan dışına ihraç edeceğiz. Bir Memleket sanayisi için bundan daha ilham verici bir Misal olabilir mi? Bursa’nın bu benzersiz dönüşüme öncülük edecek olması da hakikaten heyecan verici” dedi. 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*