Aygaz:  Defter değerine %40 iskontolu

Satış marjlarında kısmi iyileşme ve elektrik üretim segmentinden Müspet katkı, Aygaz'ın pazar payındaki düşüşe Karşın karlılığını artırdı

FAVÖK 1. Çeyrek 120'de 99 milyon TL'ye ulaştı. Mahsul satış marjlarındaki iyileşme ve stok etkisi, FAVÖK rakamlarının ardındaki Esas nedenlerdir. Müspet iş performansına ek olarak, enerji üretimi iştiraki, Entek'teki% 49'luk% 30 katkı payı, net karı destekleyerek Tüpraş'taki hasarın Menfi etkilerini azaltmıştır. [19659004] 2C19’da, Türkiye'de yüksek hidroelektrik üretimine devam edildi.

2018’de% 1,8'lik bir artışın ardından, özellikle ekonomik yavaşlama nedeniyle hacimlerin 2019’da hafif düşmesi bekleniyor. Aygaz'ın toplam perakende satış hacmi, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre% 9, Aygaz'ın pazar payı% 2,7 oranında daralmıştır. Tüp satışlarındaki keskin düşüş, LPG hacmindeki yıllık düşüşün Anne nedeniydi.

Ancak, Aygaz hacimlerindeki daralma, pazarınkinden daha yüksekti ve otogaz segmentinde pazar payı kaybına yol açtı. Otogaz satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk çeyrekte% 0,4, Aygaz otogaz hacmi% 7 azaldı. Bölgesel rekabet nedeniyle bu eğilimin Sene boyunca devam edeceğine inanıyoruz. Bununla birlikte, Şirket'in pazar payından ziyade karlılığa odaklandığı için, marjların bir önceki yıla göre 2019 yılında iyileşmesini bekliyoruz.

Aygaz, Bangladeş’te yeni yatırımlarla büyümek için adım atıyor

Mayıs’ta açıklandığı gibi, Aygaz’ın ülkesinde LPG tedariki, doldurma ve dağıtım operasyonlarını yürütmek üzere ortak bir girişim oluşturmak üzere Bangladeş’te . United Enterprises ile bir anlaşma imzaladı. İş planına göre, hissedarlar şirketin sermayesini dört Sene içinde 35 milyon ABD doları artıracak ve kalan finansman 80 milyon ABD doları banka kredisi ile sağlanacaktır. Bangladeş pazarı Nihayet 5 yılda% 45 büyüdü. Buna göre, ülkenin nüfus artışı göz önüne alındığında, Bangladeş'in Aygaz için büyüme potansiyeli var.

Aygaz, yaklaşık% 10 verim ile düzenli temettü ödemesi yapan bir şirkettir.

Tüpraş'taki payından kuvvetli Akça akışı var. Akça üretme kabiliyeti sayesinde, 2018 kârından 386 milyon TL Akça (brüt) temettü dağıtabildi. Şirket, Nihayet 12 aylık FAVÖK'ün yaklaşık 2,4 Sert olan 643 milyon TL net borcuna sahiptir. Ayrıca, Doğal gaz segmentine ilişkin 34 milyon ABD Doları tutarındaki potansiyel zararın 4. Çeyrek'te karşılık olarak tahsis edildiğine, ancak bu Zarar için henüz bir ödeme yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Aygaz, bağlı ortaklıklarındaki paylarının değeri dikkate alınarak iskonto edilmiştir

[19659004] Aygaz, Tüpraş'ta% 10, Yapı Kredi'de% 1,61 dolaylı bir paya sahiptir. Bu paylar Aygaz için 3.2 milyar TL. Ancak, şirket 2,7 milyar TL piyasa değerinde işlem görmektedir. Başka bağlı ortaklıklar ve LPG'nin Anne iş kolu göz önüne alındığında, toplam net aktif değerinde% 40 indirim uygulanmaktadır.

Gedik Yatırım şirketi ziyaret notu

Şirketimizin tümü bu sayfadaki raporları

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1678 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*