Aydın’da tarihe büyük saygısızlık. 264 yıllık külliyenin duvarlarını bakın ne hale getirmişler

Bugünün Mühim haberleri konusunda Aydın’da tarihe büyük saygısızlık. 264 yıllık külliyenin duvarlarını bakın ne hale getirmişler başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Aydın’da 264 yıllık tarihi geçmişe sahip Cihanoğlu Külliyesi’nin duvarlarına kimliği belirsiz Kişi veya kişilerce sprey boyayla yazılan yazılar tepki çekiyor. Tarihe yapılan saygısızlık olduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerden Önlem alınmasını istediler.

Aydın-Koçarlı-Nazilli yöresinde yaşamış bir derebeyi sülalesi olan Cihanoğulları’ndan Abdülaziz Efendi tarafından Efeler ilçesi Köprülü Mahallesi’ndeki eski kervan yolundan 1756 yılında yaptırılan içinde cami, medrese, türbe, sebil ve şadırvan bulunan Cihanoğlu Külliyesi mimarisiyle göz dolduruyor. 

yenicag-kulliye-1.jpg

KARALAMA DUVARINA DÖNÜŞTÜ

Tasarımında klasik Osmanlı üslubu hakim olan, cami ve şadırvandaki süslemeleriyle Osmanlı barokunun en parlak örneklerinden biri olan ve bazı ayrıntılarında da gotik üslup etkileri taşıyan kendine has özelliklere sahip külliyenin duvarları kimliği belirsiz Kişi veya kişiler tarafından karalama duvarına dönüştürüldü.

yenicag-kulliye-2.jpg

Kimilerinin ismini yazdığı, kimilerinin sevdiklerinin ismini kazıdığı duvarların birçok noktasına da çeşitli şekiller çizilmiş olması, görenlerin tepkisini çekiyor.

yenicag-kulliye-3.jpg

264 yıldır ayakta kalan tarihi külliyenin duvarlarına Ova yazılmasının tarihe yapılan saygısızlık olduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerden Önlem alınmasını istedi.

yenicag-kulliye-4.jpg

“TURİZMİ BÖYLE Mİ CANLANDIRACAĞIZ”

Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı, Cihanoğlu Külliyesi’nin bu durumunun kendisini Çok üzdüğüne dikkati çekip, “Her gün iş yerime bu yoldan gidiyorum ki bu tarihi yapıyı görebilmek, onu seyredebilmek için. Ancak, bu tarihi yapının duvarlarında sprey boyalarla yazılar yazılması beni derinden Menfi olarak etkiliyor. Kimisi aşkını itiraf etmiş duvarlara, kimisi sevgilisinin ismini yazmış.

yenicag-kulliye-5.jpg

Aşk tarihi katletmek değildir, gelip ismini veya aşkını tarihi duvarlara yazmak değildir. Biz bu tarihimizi korumazsak kim koruyacak. ‘Turizmi canlandıralım’ diyoruz. Turizmi böyle mi canlandıracağız. Bir turist geldiğinde, ‘İşte bizim tarihimiz bu’ deyip, duvarlardaki olur olmaz uygunsuz yazıları mı göstereceğiz. Biz turizmi de canlandırmalıyız, tarihimize sahip çıkmalıyız” dedi.

yenicag-kulliye-6.jpg

“TARİHİ KÜLLİYENİN DUVARINDAKİ BU AYIP BİR AN Evvel TEMİZLENMELİ”

Cihanoğlu Külliyesi’nin bulunduğu Köprülü Mahallesi’nde yaşayan Yiğit Öztürk (22) en Nihayet 10 Sene Evvel restore edilen tarihi yapının korunması gerektiğini belirtip, “Bu mahallenin bir genci olarak tarihimizin böyle kirletilmesi beni üzüyor. Gerekli yerlere bu tür yazılması için bir düzenleme yapmalı. Ancak bunun yeri tarihi külliye olmamalı. Biz gençler olarak tarihimize sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz. Gençler olarak böyle olaylarda daha duyarlı ve dikkatli davranmamız gerekiyor. Yetkililerden isteğimiz tarihi küliyenin duvarlarındaki bu ayıbın bir an Evvel kaldırılıp, yazıların silinmesini istiyoruz” diye konuştu.

yenicag-kulliye-7.jpg

yenicag-kulliye-12.jpg

yenicag-kulliye-16.jpg

(Kaynak: DHA)

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*